Piyasalarda 3 Aylık Trend Fed ile Değişti

Küresel piyasalar, Fed kararları sonrasında, üç aydır devam eden, "negatif havayla alçalan trend"in dışına çıktı.

Yayınlanma Tarihi: 19.09.2013 09:55
Değiştirme Tarihi: 19.09.2013 09:53
Piyasalarda 3 Aylık Trend Fed ile Değişti

Küresel piyasalar, Fed kararları sonrasında, üç aydır devam eden, "negatif havayla alçalan trend"in dışına çıktı.

Küresel piyasalar, üç ay önce ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke'nin yaptığı açıklamalarla negatif havaya bürünerek alçalan trend içine girmişti. Piyasaların Fed kararlarıyla bu trendin dışına çıkması dikkati çekiyor.

Dün akşam saat 21.00'de açıklanan Fed kararlarında piyasaların genel olarak beklediği tahvil alım programında azaltıma gidilmediğinin görülmesiyle faizlerde ve dolar endeksinde sert düşüş, hisse senetleri piyasası ve gelişmekte olan ülke para birimlerinde de güçlü yükselişler görüldü.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) iki gün süren toplantısının ardından, Fed'in dün yaptığı açıklamada, aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarında indirime gitmeme kararı aldığını bildirildi.

Fed Başkanı Ben Bernanke’nin haziran ayında, alımların muhtemelen bu yıl azaltılmaya başlayacağı açıklamasından sonra piyasalarda azaltımın eylül ayında başlayacağı beklentisi ağırlık kazanmıştı. Dün Bernanke'nin "başlatılmayacağı’’ yönündeki açıklamaları ve azaltımın takvime göre değil, verilere göre başlayacağı yönündeki sözleri, piyasalara pozitif enerji verdi.

Açıklamadan önce Wall Street’te düşüş yönünde seyreden endeksler, açıklamanın gelmesinin ardından yön değiştirerek yükselişe geçti. Dow Jones endeksi günü yüzde 0,95 oranında yükselişle hem gün içi gördüğü en yüksek seviye, hem de kapanış rekorlarını kırdı. S&P 500 endeksi de dünkü yükselişiyle tarihinin en yüksek kapanış rekorunu 1.726 puana taşıdı.

Tahvil alım programında azaltıma gidileceği beklentisi ise son üç aydır yükseliş trendinde hareket ederek bu ay yüzde 3 seviyesinin de üzerine çıkan ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise açıklamanın ardından analistlerin trend desteği olarak nitelendirdikleri 2,78 seviyesini aşağı yönlü kırarak 2,6733'e kadar geriledi. Dolar endeksi de dünkü açıklamaların ardından şubat ayından beri gördüğü en düşük seviyeye geriledi. (AA)

Etiketler: piyasa - fed - borsa - haber - Ekonomi