Obama’dan Yenilgiye İlk Yorum: Büyük Utanç Günü

ABD Senatosu, silah satın alan kişilerin geçmişini ayrıntılı biçimde kontrol etmeyi öngören tasarıyı reddetti.

Yayınlanma Tarihi: 18.04.2013 11:38
Değiştirme Tarihi: 18.04.2013 11:36
Obama’dan Yenilgiye İlk Yorum: Büyük Utanç Günü

ABD Senatosu, silah satın alan kişilerin geçmişini ayrıntılı biçimde kontrol etmeyi öngören tasarıyı reddetti.

İkinci dönemin ilk büyük yenilgisini alan Obama, “Washington için büyük utanç günü” dedi ve ekledi: “Bu daha ilk raund.”

ABD’de bireysel silahlanmanın önüne geçmek için hazırlanan tasarı ABD Senatosu’nda reddedildi. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar tarafından ortak hazırlanan, “silah alımlarında herkese geçmiş araştırması” yapılmasını öngören tasarıya 54 senatör “evet” derken 46 senatör “hayır” dedi. 100 sandalyeli senatoda gerekli olan 60 oy bulunamayınca silah kontrolüyle ilgili tasarı reddedildi.

‘UTANMAZLAR’
Virginia Teknik Üniversitesi’ndeki saldırıda kızını kaybeden Lori Haas ve Arizona’daki bir silahlı saldırıdan kurtulmayı başaran Patricia Maisch de, senatodaki oylamayı izledi. Tasarının senatoda reddedilmesine tepki gösteren Haas ve Maisch senatörlere, “Utanmazlar” diye bağırdı.

Senatoda 60 oy bulamayan ABD Başkanı Barack Obama’ya silah lobisi ilk yenilgisini yaşattı. Tasarının reddedilmesi sonrası Beyaz Saray’da açıklama yapan Barack Obama, “Washington için büyük utanç günü” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

SİLAH LOBİSİNE ‘ZAFER’ TEPKİSİ
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, silahlı saldırıya uğrayan eski Kongre üyesi Gabrielle Giffords ve silah şiddetinin kurbanlarının yakınlarıyla kameraların karşısına geçen ABD Başkanı Barack Obama, silah lobisine yakın bazı çevrelerin bunu bir “zafer” olarak değerlendirmesine tepki gösterdi.

‘KİMİ TEMSİL EDİYORUZ’
Obama, “Bu kimin zaferi, neyin zaferi, Amerikan halkının yüzde 90′nı ve Cumhuriyetçilerin yüzde 80′inin istediği bir şeyi yapmamak mı zafer? Kimi temsil ediyoruz burada” dedi.

‘BU SADECE İLK RAUND’
“Senatörler, azınlıktaki silah sahiplerinin gelecek seçimlerde peşlerinden gelmesinden korktular. Silah lobilerinin çok para harcayıp kendilerini anayasanın ikinci maddesine karşı ilan etmelerinden korktular” diyen ABD Başkanı Barack Obama, bireysel silahlanmayı kontrol altına almak için mücadelenin bitmediğini söyledi.

Silah lobisini tasarıyı sabote etmekle suçlayan Obama, “Mücadeleyi bırakmayacağız. Bu sadece ilk raund” dedi.

OBAMA’YA SAVAŞ İLANI
ABD’de silah lobisinin öncülüğünü yapan Ulusal Tüfek Birliği (NRA) tasarının ABD Senatosu’nda kabul edilmemesi için yoğun çaba harcadı.

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, Ulusal Tüfek Birliği, tasarının kabul edilmemesi için sadece dün 500 bin dolar harcadı. Taraftarlarını ve üyelerini harekete geçiren NRA, ABD Senatosu’nu telefon, elektronik posta ve mektup yağmuruna tuttu.

ABD Başkanı Barack Obama’ya da açık savaş ilan eden Amerikan Ulusal Tüfek Birliği, bireysel silahlanmayı kontrol etmeyi öngören tasarıyı “Obama’nın silah yasağı” olarak ilan eden pankartlar astı.