Milli Güvenlik Kurulu Sona Erdi

Ağırlıklı gündem maddesi terör olan toplantı sonrası yapılan açıklamada 'terör eylemleri ve bunlara karşı alınan ve alınması gereken diğer tedbirlerin görüşüldüğü' bildirildi.

Yayınlanma Tarihi: 19.10.2012 18:41
Değiştirme Tarihi: 20.10.2012 02:53
Milli Güvenlik Kurulu Sona Erdi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında yapılan toplantı yaklaşık 4 saat sürdü.

Ağırlıklı gündem maddesi terör olan toplantı sonrası yapılan açıklamada 'terör eylemleri ve bunlara karşı alınan ve alınması gereken diğer tedbirlerin görüşüldüğü' bildirildi.

Toplantıda terör örgütünün son günlerde eğitim kurumlarına yönelik saldırıları da masaya yatırıldı.

MGK bildirisinde, PKK'lı teröristlerin öğretmen kaçırma eylemine tepki gösteren Bulakbaşı köyü halkı için övgü dolu sözler yeraldı:

"Terör örgütünce son günlerde bölgenin kalkınmasına hizmet edecek yatırımlar ve ilim irfan yuvası okulların hedef alındığı eylemlerin, terörün karanlık emellerini bir kere daha ortaya koyduğu vurgulanmıştır. Bütün baskılara rağmen, yöre halkının çocuklarını okullara göndermeye devam etmesi ile öğretmenlerin canları pahasına okullarına, halkımızın da öğretmenlerine sahip çıkması takdirle karşılanmıştır."

SURİYE'YE UYARI

Toplantı ele alınan bir diğer önemli konu da Suriye'ydi. Suriye'den gelebilecek tehditlere karşı gerekli tedbirlerin alınmaya devam edileceği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Suriye'deki gelişmelerin ülkemize yönelik etkileri etraflıca ele alınarak sınır güvenliğimizin sağlanmasına yönelik tedbirler gözden geçirilmiş, ulusal güvenliğimizi ve vatandaşlarımızın korunmasını en etkili bir şekilde sağlamak amacıyla uluslararası hukuk temelinde, bütün tedbirleri almak ve uygulamak konusundaki kararlılığımız bir kez daha ifade edilmiştir'' denildi.

Suriye'deki gelişmelerin insani boyutu üzerinde de ağırlıklı olarak durulduğu vurgulanan bildiride, bu bağlamda halen Türkiye'deki kamplarda misafir edilen ve sayıları 100 bini aşan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmaların gözden geçirildiğine işaret edildi.

Bildiride, başta terör unsurlarının Suriye'deki otorite boşluğunu istismar girişimleri olmak üzere, ülkedeki çatışma ortamından kaynaklanan her türlü tehdit ve bunlara karşı alınabilecek önlemlerin tüm boyutlarıyla görüşüldüğü belirtildi.

SİBER TEHDİDE KARŞI İŞBİRLİĞİ VURGUSU

Toplantıda Türkiye'nin çevresindeki kara, deniz ve hava faaliyetlerinin gözden geçirildiği vurgulanan bildiride, küresel düzeyde ciddi boyutlara ulaşan siber tehdit ve bu tehdidin ülke güvenliğine etkileri konusunun da masaya yatırıldığı kaydedildi.

Bildiride, ''Bu tür tehditlerin engellenmesi ve siber güvenliğimizin sağlanmasına yönelik ulusal düzeyde koordinasyon ve uluslararası düzeyde işbirliğinin gereklililiğine vurgu yapılmıştır'' ifadeleri kulanıldı.