Meteoroloji'den Fırtına Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, çarşamba günü Karadeniz kıyı kesimi ve Sakarya çevresinde aşırı yağış ve fırtına beklendiği bildirildi.

Yayınlanma Tarihi: 03.09.2013 15:02
Değiştirme Tarihi: 03.09.2013 15:00
Meteoroloji'den Fırtına Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, çarşamba günü Karadeniz kıyı kesimi ve Sakarya çevresinde aşırı yağış ve fırtına beklendiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun yarın sabah saatlerinden itibaren Karadeniz üzerinden gelecek olan serin ve yağışlı havanın etkisine girmesinin beklendiğini bildirdi.

Yapılan açıklamada, Çarşamba günü Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Doğu Akdeniz ile Erzincan ve Ardahan çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçmesinin beklendiği kaydedildi.

Karadeniz Kıyıları ile Sakarya çevrelerinde kuvvetli olması beklenen yağışların, sabah saatlerinden itibaren Batı Karadeniz kıyılarında (Zonguldak, Düzce, Bartın, Kastamonu'nun kıyı ilçeleri ile Sinop'un batısı), öğle saatlerinden sonra Trabzon'un doğu ilçeleri, Rize ile Artvin'in kıyı ilçelerinde şiddetli ve yer yer aşırı olacağı tahmini yapıldı.

Yağışlı havanın Perşembe günü Batı Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Sakarya çevrelerinde etkili olduktan yurdu terk edeceği belirtilerek, rüzgarın Çarşamba ülke genelinde genellikle kuzeybatı, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda güneybatı yönlerden kuvvetli, Batı ve Orta Karadeniz'de fırtına şeklinde eseceği tahmini yapıldı.

HAVA SICAKLIĞI DÜŞÜYOR

Meteoroloji'den yapılan açıklama, hava sıcaklığının ise Çarşamba kuzeybatı bölgelerde, Perşembe günü iç ve doğu bölgelerde 3 ila 8 derece azalarak mevsim normallerinin altına düşeceği, Cuma gününden itibaren yurt genelinde artarak hafta sonunda normalleri civarına çıkacağı belirtildi.

Meteoroloji yetkilileri, karayel fırtınasıyla birlikte Çarşamba günü beklenen şiddetli ve aşırı yağışların sebep olacağı olumsuzluklara (sel, su baskını ve taşkın tehlikesi, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar) karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini dile getirdi.

AKDENİZ'DE DE FIRTINA UYARISI

Meteoroloji'den yapılan bir diğer açıklamada, Akdeniz'de de kuvvetli fırtına beklendiği belirtilerek, yarın gece saatlerinden itibaren, kuzey ve kuzeydoğu yönlerden Batı Akdeniz'de 7 ila 9 kuvvetinde kuvvetli fırtına, Orta Akdeniz'de 6 ila 8 kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi tahmini yapıldı.

Yapılan açıklamada, fırtına ve kuvvetli fırtınanın Perşembe günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesinin beklendiği ifade edilirken, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı başta denizciler ve balıkçılar olmak üzere, vatandaşlar ve yetkililer dikkatli olunması yönünde uyarıldı.