Mars'ta Şehir Kurma Hayali Gerçek Mi Oluyor?

PayPal’in milyarder kurucusu Mars’ta on binlerce uzay kâşifi için fütüristik bir yerleşim alanı inşa etmeyi planlıyor.

Yayınlanma Tarihi: 07.01.2013 13:51
Değiştirme Tarihi: 07.01.2013 13:51
Mars'ta Şehir Kurma Hayali Gerçek Mi Oluyor?

Uluslararası Uzay İstasyonu Nasa’ya kargo teslim eden Falcon 9 roketi olan milyarder iş adamı Elon Musk, Kızıl Gezegen üzerinde 80 bin öncü için küçük bir şehir inşa etmek istiyor.

Yeni medeniyetin yalnızca vejetaryenler için sürdürülebilir bir teknoloji ve beslenme akışı sağlayabileceği düşünülüyor.

Kraliyet Havacılık Derneği’ne konuşan 41 yaşındaki Musk, planını paylaşmak için on yıldır beklediğini açıkladı.

Haber ile ilgili metin girin!.
Musk, heyecan verici gelişmeyi şu sözlerle dile getirdi: “Önceleri saçma görünüyordu çünkü orada hiçbir roket, hiçbir altyapı yoktu ve Nasa şehirdeki tek oyun gibiydi. Mars’ı keşfetmek için de hiçbir program yoktu.

Ama benim işimle ve özel sektörde çalışan diğerleriyle, misyon gerçekleşmeye başlıyor.
Mars'ta kendi kendini idame ettiren bir medeniyet başlatabilirsiniz ve bunu gerçekten büyük bir şey haline getirebilirsiniz.”
146 yaşındaki Kraliyet Havacılık Derneği Kasım 2002'de üçüncü şirketi SpaceX’i kuran Musk’ı, uzay keşfine yaptığı katkı için altın madalyayla ödüllendirdi.

Kaliforniya merkezli mühendis daha önce de Mars’a kişi başı yaklaşık 300,000 Euro karşılığında gönüllü insan taşıyacak, sıvı oksijen ve metanla çalışan Mass Kargo Taşımacılığı roketi göndermekten bahsetmişti.

Haber ile ilgili metin girin!.
Amerika'nın en saygın özel uzay girişimcilerinden 2,4 milyar dolarlık servet sahibi Musk zorlukların göz korkutucu olduğunu da itiraf ediyor.

Bu zorluklar arasında derin uzay radyasyonu, kemik çürümesi ve zehirli toz tehlikeleri yer alıyor.
Musk, yeni toplum nüfusunun 80 bin kişi civarında olması gerektiğini vurguluyor. "Çok az insan, gen ve kültür havuzunun kuruması demek. Çok fazla ise sivil savaş riski.”
Etiketler: elon musk - mars şehri - mars - nasa - uzay - haber