LYS'de İki Hatalı Soru Var!

LYS-1 (Matematik) bugün 10.00-12.15 saatleri arasında yapıldı. Sınavdan sonra soruları değerlendiren uzmanlar, “Matematik testinde 2 hatalı soru var” dedi.

Yayınlanma Tarihi: 16.06.2013 16:40
Değiştirme Tarihi: 16.06.2013 16:38
LYS'de İki Hatalı Soru Var!
LYS-1 (Matematik) bugün 10.00-12.15 saatleri arasında yapıldı. Sınavdan sonra soruları değerlendiren uzmanlar, “Matematik testinde 2 hatalı soru var” dedi.   Fem Yayın Merkezi Matematik Zümresi öğretmenleri, matematik testinde, basına verilen soru kitapçığındaki 12 ve 18’inci soruların cevabının olmadığını söyledi. Hatalı sorularla ilgili konuşan Matematik Zümre Koordinatörü Murat İnce, “Basına verilen matematik soru kitapçığın 12’nci sorusunda doğru cevaba ulaşılamamaktadır. Soruda verilen birinci öncüle soldan ve sağdan bakıldığında aynı değere ulaşılamadığından etkisiz eleman yoktur. Bundan dolayı verilen birinci seçenek yanlıştır. Dolayısıyla sorunun cevabı “Hiçbir” seçeneği olması gerekir. Fakat ÖSYM verdiği cevap anahtarında birinci seçeneği doğru olarak kabul etmiştir. Diğer hatalı soru ise 18 polinom sorusudur. Soruda verilen ifadeye bölündüğünde elde edilen kalan, şıklarda yer almamaktadır. Dolayısıyla bu soruda doğru seçenek yoktur” dedi.   Fen Bilimleri Dershanesi uzmanlarının LYS-1 değerlendirmesi ise şöyle:   Bilgi düzeyi ağır bir sınav
  Geometri: Sınav müfredata uygun. Ancak, geometri soruları tüm öğrenciler düşünülerek hazırlanmamış. Soruların çözülmesi için birden fazla bilgiye ihtiyaç var. Zamanın 15 dakika arttırılması bile, bu sürenin sınavda yetmeyeğini düşünüyoruz. Bilgi düzeyi ağır bir sınav olmuş. Türkiye ortalaması çok düşer. Bu sınavla üst grubun ölçüldüğünü, orta ve alt grubun unutulduğunu düşünüyoruz.   İki soru hatalı
  Matematik: Bütün müfredatı tarıyor fakat sınav ciddi olarak zor bir sınav. Oturmuş bir matematik bilgisi olmayanların çözeceği bir sınav değil. 12’nci ve 18’inci sorular hatalı. 18’inci soruda kalan polinomu birinci dereceden bir polinom olmalıdır. Cevaplarda sabit polinom verilmiş. 12’nci sorunun ise cevap seçeneği yok.     Bilfen Liseleri eğitim kurumları ise sınavı, “Son yılların en zor matematik sınavı” şeklinde değerlendirdi. Bilfen Liseleri öğretmenlerinin değerlendirmesi şöyle:   Matematik sorularının 75 dakikada çözülmesi imkansız   “Son yılların en zor ve en tempolu matematik sınavıydı. Sınavın yüzde 30’luk bölümü zor-çok zor sorulardan, yüzde 20’lik bölümü kolay ancak tek aşamada çözülemeyecek sorulardan, yüzde 50’lik bölüm orta fakat zaman alıcı çözümler içeren sorularadan oluşuyor. Bu soru tarzları nedeniyle Türkiye matematik ortalamasının ciddi oranda düşeceğini tahmin ediyoruz.Türkiyedeki öğrenci profili düşünüldüğünde bu soruların 75 dakika da tam ve doğru olarak çözülebileceğini düşünmüyoruz.  Son yıllara gore integral konusuna ait soru sayısındaki artış, limit-özel tanımlı fonksiyon konularına ait soru sayısındaki azalış dikkat çekiciydi.   İki soru hatalı   Basına verilen soru kitapçığındaki 12’nci soruda bilimsel hata vardı. Sebebi birim eleman 1’dir ifadesi kullanıldığı için bu hesaplamadan yola çıkarak Yanlız I şıkkına ulaşılamıyor. Yanıtlar arasında doğru cevap yok.   18’inci soruda ise verilen polinom x2 -5x+6 ile bölündüğünde elde edilen kalan şıklarda yer almıyor. Bu sebeplerden dolayı her iki sorununda iptal edilmesi gerekiyor.   Geometik soruları öğrencileri çok zorladı   Geometri bölümü de son yılların zor sınavlarından biri. Soruların büyük bir kısmının çözümü çok aşamalı. Sınav; bilgi, yorum ve işlem gerektiren sorulardan oluşuyor. Bazı sorular metini yorumlayıp, çizimi yaptıktan sonra çözülebiliyor. Bu da öğrencilerin çok azının yeni yeni alışkanlık kazanmaya başladıkları bir durum. Türkiye’deki öğrenci profili düşünüldüğünde sorular oldukça zor.   “Her iki soru da iptal edilmeli”   Öte yandan Anadolu Ajansı'nın geçtiği habere göre, Konya’da bir dershane de Matematik Sınavı’nda (LYS-1) 12’nci ve 18’inci soruların hatalı olduğunu öne sürdü. Dershanenin Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, sınavın ardından matematik öğretmenleriyle biraraya gelip, gerekli değerlendirmeleri yaptıklarını belirtti. Soru kitapçığındaki 2 sorunun hatalı olduğunu ve doğru cevap şıkkının cevap anahtarında olmadığını savunan Atalay, ÖSYM’ye gerekli itirazları yapacaklarını söyledi. Dershanenin Matematik Zümre Başkanı Aytaç Uygun ise matematik sınavında 12’nci soruda cevap şıkkının yalnız 1 olarak verildiğini, ancak verilen birinci öncüldeki “birim elemanı 1’dir” ifadesinin yanlış olduğunu ileri sürdü. 
  18’inci soruda ise işlem yapıldığı zaman doğru cevabın şıklarda bulunmadığını vurgulayan Uygun, her iki sorunun da iptal edilmesi gerektiğini ifade etti.
Etiketler: lys - hatalı soru - matematik - sınav