Kuzey Yarımküre Donuyor

Kuzey yarımkürenin büyük bir kısmı kışa teslim oldu.

Yayınlanma Tarihi: 12.12.2012 19:03
Değiştirme Tarihi: 12.12.2012 19:07
Kuzey Yarımküre Donuyor
Kuzey yarımkürenin büyük bir kısmı kışa teslim oldu.
  Almanya   Almanya’da yüzünü gösteren kar, Güney Almanya’da Stuttgart ve Münih başta olmak üzere Schwarswald bölgesinde etkili oldu.
  Kar yağışından dolayı Karlsruhe otobanında zincirleme kaza sonucu 5 TIR birbirine girdi, kazada büyük maddi hasar meydana geldi.
  Fırtına yüzünden ağaçların devrilmesi sonucu bazı yollar ulaşıma kapandı.   Yetkililer çığ düşmesi tehlikesi yüzünden dağlık bölgelerdeki yolları ulaşıma kapattı.   Finlandiya   Kuzeyin beyaz zambaklar ülkesi Finlandiya'da ise halk kışa ve kara oldukça alışık.   Mahalle aralarında ve yollarda sürekli olarak kar temizleme çalışmaları yapılıyor.

Belediyelerin en büyük giderini bu temizleme çalışmaları oluşturuyor.
  Finlandiya'da kar kaçınılmaz olduğundan insanlar karın tadını çıkarmanın güzel yollarını bulmuş.   Ukrayna   Ukrayna’da da şiddetli kar yağışı ve rüzgar sebebiyle yüzlerce köy yolu ulaşıma kapandı ve bir çok yerleşim bölgesi elektriksiz kaldı.
  Başkent Kiev’de kar yağışı trafiği alt üst etti. 10 binden fazla araç yollarda uzun süre beklemek zorunda kaldı. Kiev valisi acil durum ilan etti.   Romanya
  Romanya’nın başkenti Bükreş de beyaz bir sabaha uyandı.   Romanyalı görevliler sokak ve caddeleri temizlemek için yoğun çaba harcadı.   Moldova   Moldova da bir gecede beyaza bürünen ülkeler arasındaydı.   Portekiz   Avrupa'nın büyük kısmı kışı iliklerine kadar hissederken Portekizliler güzel havanın tadını çıkarıyor.   Porto'da insanlar hala sörf yapıyor, deniz kenarında koşuya çıkıyor.   Japonya   Japonya da kutuplardan gelen havanın yol açtığı yoğun kar yağışıyla uğraşıyor.   Soğuk hava özellikle Japonya’nın kıyı kesimlerinde etkili oluyor.   Japonya’da bazı bölgelerde sıcaklık sıfırın altında 31 derece olarak ölçüldü. Bu değer 1979’dan bu yana Japonya'da ölçülen en düşük sıcaklık değeri.   Çin   Kar yağışı sebebiyle Çin’in başkenti Pekin’de de bazı uçuşlar iptal edildi.    Ancak kış Çin’de çok güzel görüntüleri de beraberinde getirdi.   Sıcaklıkların aniden düşmesi çiğ oluşumuna yol açtı. Bu da seyirlik görüntüler ortaya çıkardı.   Birçok amatör fotoğrafçı da bu harika görüntülerin fotoğrafını çekebilmek için bölgeye geldi.