Kuzey Irak'tan Sevkiyat Başladı

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetim, Türkiye'ye ham petrol sevkiyatına başladı. Karayoluyla yapılan sevkiyat, Mersin ve İskenderun limanlarına yapılıyor. Günlük 4 tankerle başlayan petrol ihracatı, 500 tankere ulaştı.

Yayınlanma Tarihi: 16.01.2013 18:31
Değiştirme Tarihi: 16.01.2013 18:30
Kuzey Irak'tan Sevkiyat Başladı

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetim, Türkiye'ye ham petrol sevkiyatına başladı.

Karayoluyla yapılan sevkiyat, Mersin ve İskenderun limanlarına yapılıyor.

Günlük 4 tankerle başlayan petrol ihracatı, 500 tankere ulaştı.

Yüksek kalitedeki ham petrol karşılığında, Irak'ın kuzeyine rafineri ürün gönderiliyor.

Bölgeden gelen petrol dünya pazarlarına ulaştırılıyor.

Akaryakıt Dağıtım Şirketi Genel Md. Doç. Dr. Ayhan Erdem konuyla ilgili olarak;

‘’İtalya, İspanya ve Roterdam'a giden bir ürün bu. Ham petrol geliyor, karşılığında da işlenmiş gaz yağı ve motorin gidiyor. Bu onların talebi. Kış olması nedeniyle insani amaçlı özellikle gaz yağına şu anda talep var" diye konuştu.

Türkiye'ye bir çok açıdan kazanç sağlıyor

Erdem; ‘’Mersin bölgesi depo arzının fazla olduğu bir bölge. Atıl olan bu depoların kullanılması depocu firmaların özellikle en büyük kazancı. Nakliye firmalarının büyük bir sirkülasyon geliyor. Özellikle kamyon üreticileri piyasaya giren araç sayısı fazla. Yol güzergahındaki esnaflar oldukça kazançlı olacak. Gümrük komisyoncuları, survey şirketleri bu tür firmalar, tedarikçiler hepsi kazanıyor."

Bölgesel yönetimin bu uygulamasına Bağdat yönetimi ve Amerika Birleşik Devletleri'nin olumlu bakmadığı belirtiliyor.

Ancak uzmanlar bu itirazların yersiz olduğu düşüncesinde.

Ortadoğu Uzmanı Prof Dr. Esat Aslan; ''Uluslararası ilişkiler açısından baktığımız zaman ABD'nin itirazları yersiz. Eğer siz olayı Irak'ın Kuzeyi, Kuzey Irak olarak koyarsanız farkı bir yere gidersiniz. Bizim aynen Nahçivan'da olduğu gibi KKTC'de olduğu gibi bizim o bölgede doğrudan doğruya yerel yönetimlerle doğrudan ilişki kurabilmek için uluslararası temelimiz var" diye konuştu.

Irak'ın kuzeyinden kamyonlarla yapılan sevkıyatın önümüzdeki günlerde petrol boru hatlarıyla gerçekleştirilmesi ön görülüyor.