Kutup Ayısına Yem Olmak Nasıl Bir Duygu?

İşte İngiliz kameramanın vahşi kutup ayısından birkaç santim uzaklıktaki dehşet anı ve cesur vahşi yaşam kameramanının yeni avını arayan 500 kg'luk ölümcül kutup ayısıyla burun buruna geldiği korkunç anlar...

Yayınlanma Tarihi: 07.01.2013 10:55
Değiştirme Tarihi: 07.01.2013 10:59
İşte İngiliz kameramanın vahşi kutup ayısından birkaç santim uzaklıktaki dehşet anı ve cesur vahşi yaşam kameramanının yeni avını arayan 500 kg'luk ölümcül kutup ayısıyla burun buruna geldiği korkunç anlar...   İki buçuk metrelik yırtıcı kutup ayısı defalarca Gordon Buchanan'ın savunmasız olarak sığındığı, köpekbalıkları için de kullanılan sert plastikten yapılma kafesine saldırdı.
  Haber ile ilgili metin girin!.   Film yapımcısı Gordon, ölümcül kutup ayısının 40 dakika aralıksız süren saldırısına adeta çelik gibisinirlerle dayandı. Üstelik ayı ısrarla Gordon'ın koruyucu bölmesinde zayıf bir nokta aramaya devam ederken...   Dişi ayı kendisini ve iki küçük yavrusunu besleyebilmek için güçlü pençeleri ve dev dişleri ile 40 yaşındaki Gordon'ı ele geçirmeye çalıştı.   20 yıldır dünyanın en ölümcül canlılarını film yapan Gordon, bu zorlu sınavın hayatı boyunca edindiği en ürkütücü deneyim olduğunu belirtti.   Gordon açıklamalarına şu sözleri ekledi: "Birçok insan etoburların aslen tehlikeli olduklarını düşünüyor ama çoğu öyle değil. Çok düşük bir risk var ve saldırılar istisnalardır.   Ama kutup ayıları farklı. Muhtemelen bu dişi beni öğle yemeği için istedi.   Haber ile ilgili metin girin!.
  O kadar ısrarcıydı ki, yaklaşık 45 dakika boyunca kafeste ufacık bir açık alan aradı. Gerçekten ürktüm. Hatta kalp atışlarımı mikrofondan duyabilirsiniz.   Tam anlamıyla heyecan verici ve tedirgin edici bir durumdu. İşte bu, ayıların ne kadar heybetli ve güçlü olduklarının kanıtı.   Hayatımda yaptığım en zor ve en korkunç şeydi. Daha önce hiç 40 dakika boyunca dehşete kapılmamıştım."   Gordon bu büyüleyici yaratığı Arktik Norveç'in en kuzey bölgesi olan Svalbard'da üç bölümlük BBC dizisi "Kutup Ayısı Ailesi ve Ben" için çekti.   Haber ile ilgili metin girin!.   Ağustos 2011'de Eton College öğrencisi Horatio Chapple (17), Svalbard'da okul araştırma grubuna saldıran bir kutup ayısı tarafından öldürülmüştü.   Gordon, ayı ailesine herkesten önce yaklaşmak için 12 ay boyunca anne ayı Lyra ve yavruları Miki ve Luca'yı takip etti.   Bu süreçte dondurucu rüzgârlar, şiddetli fırtına ve düşen sıcaklıklarla mücadele ederken, genellikle keşfedilmemiş alanları kapsayan buzlar üzerinde yolculuk riski aldı.   Dev ayıların film ekibini yavaşça köşeye sıkıştırmaya kalktığı pek çok kez ekip, kar arabalarına kaçtı.   Gordon'ın filmin bir kısmı için saklandığı 'cam küp' ise neredeyse bombaya bile dayanıklıydı.   Buna rağmen çok soğuk tuttuğunda kırılma riski vardı. Kutup ayılarının filmini yapma düşüncesi bile yeterince tehlikeliydi.