KKTC'den İngiliz ve Ruslara Davet

KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki (GKRK) mali kriz nedeniyle sıkıntı çeken İngiliz ve Rus vatandaşlarını Kuzey'e davet etti.

Yayınlanma Tarihi: 29.03.2013 12:52
Değiştirme Tarihi: 29.03.2013 12:54
KKTC'den İngiliz ve Ruslara Davet

KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki (GKRK) mali kriz nedeniyle sıkıntı çeken İngiliz ve Rus vatandaşlarını Kuzey'e davet etti.

KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Güney Kıbrıs'taki ekonomik krizden KKTC'nin de dersler çıkarması gerektiği belirterek, ülkelerindeki güven ve istikrarın artmasının Türkiye ile yapılan turizm, eğitim, tarım ve enerji gibi projelere bağlı olarak geliştiğini kaydetti. 

''Kıbrıs batabilir ama batan Güney Kıbrıs'tır. KKTC, anavatan Türkiye'nin de desteği ile Akdeniz'de bir istikrar unsuru haline gelmiştir'' diyen Tatar, Güney'deki İngiliz ve Rus vatandaşlarını KKTC'de yatırım yapmaya davet etti.

Tatar, şu an KKTC'de 10 bin İngiliz, 3 bin Rus vatandaşı bulunduğunu belirterek, ''Güney Kıbrıs'ta yaşayan İngilizler de Ruslar da gelip kuzeye yerleşebilirler. Bu sayınında artması bize fayda getirir. Emekli maaşlarını buraya çekebilirler. Bizim ekonomimize fayda sağlayabilirler. Güney Kıbrıs'ta yaşayan ve huzurlu ülke arayan İngiliz ve Rus vatandaşları KKTC'ye yerleşmelerinde, burada mal mülk edinmelerinde veya banka hesabı açmalarında hiçbir sorun yoktur'' diye konuştu.

Rumlar artık hiçbir zaman eskisi gibi olamayacak
Rum Kesimi'ndeki bankacılık krizinin Avrupa'ya büyük olumsuz etkileri olduğunu ifade eden Bakan Tatar, "AB ve IMF'nin yeni düzenlemelerle Güney Kıbrıs'ta kara para aklamaya son vermek istediğini" vurguladı. Tatar, Rum Kesimi ekonomisinin önümüzdeki dönem yüzde 20 küçüleceği öngörüsünde bulunarak, şunları söyledi:

''Rum tarafı hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak. Rum bankaları eğer AB'de kalmak isterlerse o yasaları harfiyen uygulamak zorundalar. Çünkü Almanya'nın özellikle bu konuda takibi var. Kıbrıslı Rumlar bir kez daha yalnızlığa itilmişlerdir. Mevduatlara vergi getirilmesi hiçbir ülkede görülmemişti. Laiki Bankası'nın kapanmasıyla 5 bine yakın bankacı işsiz kalacak. Rum tarafı AB'ye girerek, AB'nin ikazlarını dikkate almayarak yeni lider Nikos Anastasiadis'in kucağında pimi çekilmiş bir bomba bırakmıştır.''

LEFKOŞA - Murat Demirci