Kesilen İnek Kuduz Çıkınca Köy Karantinaya Alındı

Manisa Akhisar'a bağlı Arabacıbozköy'de kesilen inek kuduz çıkınca İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü köyü karantinaya aldı.

Yayınlanma Tarihi: 30.08.2013 09:01
Değiştirme Tarihi: 30.08.2013 08:59
Kesilen İnek Kuduz Çıkınca Köy Karantinaya Alındı

Manisa'nın Akhisar İlçesi'ne bağlı Arabacıbozköy'de kesilen inek kuduz çıktı. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü köyü karantinaya aldı.

Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Veteriner Hekim Mehmet Akif Şenyürek'ın konu ile ilgili yaptığı açıklamada,

"Merkeze bağlı Arabacıbozköy'de A.Ç. isimli kişiye ait ineğin kesilmesinden sonra serbest çalışan bir veteriner hekim arkadaşımız ilçe müdürlüğümüze klinik belirtilerini bildirmesi üzerine, kesilen ineğin tümüne el koyduk.İneğin başı kuduz yönünden incelenmek üzere Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü müdürlüğüne gönderildi. Bir gün içinde yapılan tetkikler sonunda ineğin kuduz olduğu raporla tarafımıza bildirildi. Kuduz ineğin tümü imha edildi. İlçe müdürlüğümüz gerekli idari ve fenni tedbirleri alınmıştır. Arabacıbozköy'de 6 ay süre ile karantina tedbirleri uygulanacaktır. Köye hayvan giriş ve çıkışı yasaklanmıştır" dedi.

İneğin hastalık mikrobunu nereden aldığının tespit edilmediğini, muhtemelen yaban hayatı kaynaklı olduğunu belirten İlçe Müdürü Şenyürek,

"Meralarda hayvan otlatan, arazilerde çalışan vatandaşlarımızın dikkatli olmaları ve kuduz riski olan alanda, evden kaçan kedi, köpek gibi hayvanların ilçe müdürlüğümüze bildirmeleri hususunda gerekli duyarlılığı göstermeleri gerekmektedir" dedi. 

Etiketler: manisa - inek - kuduz - haber - akhisar