Kansere Çare Onda Mı?

Çıplak köstebek farelerinin kanser tedavisine ışık tutabileceği bildirildi. ABD'deki Rochester Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, bu tüysüz hayvanların, fare ve sıçan gibi diğer küçük kemirgenlerin aksine, ileri yaşlarda kansere yakala

Yayınlanma Tarihi: 21.06.2013 06:49
Değiştirme Tarihi: 21.06.2013 06:48
Kansere Çare Onda Mı?

Çıplak köstebek farelerinin kanser tedavisine ışık tutabileceği bildirildi.

ABD'deki Rochester Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, bu tüysüz hayvanların, fare ve sıçan gibi diğer küçük kemirgenlerin aksine, ileri yaşlarda kansere yakalanmadığını gösterdi.

Laboratuvar ortamında yapılan araştırmalarda, çıplak köstebek farelerinin deri hücreleri incelendi.

Bu ilginç hayvanların deri hücrelerinin tümörün gelişmesini durduran doğal HMW-HA adlı yapışkan şekerli maddeden yüksek oranda barındırdığı belirlendi.

Bu maddenin doku tamirinde rol oynadığını belirten bilim adamları, HMW-HA'dan yoksun bırakılan çıplak köstebek farelerinin kansere bağışıklığını yitirdiğine dikkati çekti.

"Nature" dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarının uzun vadede kansere yakalanan insanların tedavisine yardımcı olabileceği vurgulandı.

Yapışkan şekerli maddeye benzer bir kimyasal olan HMW-HA, şu an romatizma tedavisinde ve göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılıyor.