Japonya'da Ayrana Büyük İlgi

Japonya'nın önde gelen süt ürünleri şirketi Megmilk'in 2 hafta önce piyasaya sürdüğü Türk Ayranı, Japonlardan yoğun ilgi görüyor.

Yayınlanma Tarihi: 03.04.2013 11:10
Değiştirme Tarihi: 03.04.2013 11:15
Japonya'da Ayrana Büyük İlgi

Japonya'nın önde gelen süt ürünleri şirketi Megmilk'in 2 hafta önce piyasaya sürdüğü Türk Ayranı, Japonlardan yoğun ilgi görüyor.

Gazete ve televizyonlarda Türk ayranına ilişkin haberler yer alırken, ürünü deneyen Japonlar da ayranın bağımlılık yapabileceğini söylüyor.

Megmilk'in İçecek Planlama Grubu'ndan Ai Ohta, Japonların ayrana gösterdiği ilginin kendileri de şaşırttığını söyledi.

2 SENELİK BİR ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ

Ai Ohta, Türk Ayranı'nı Japonlar damak tadına uygun hale getirmenin 2 senelerini aldığını belirtti.

Diğer ürünlere göre hazırlık aşamasının daha uzun sürdüğünü kaydeden Ohta, "Öncelikle ayranı çıkarmaya çalışan takımdan birini, Türkiye'ye gönderdik. Özellikle yoğurt kültürünü Türkiye'de incelemesini ve nerelerde kullanıldığını kendi gözleriyle görmesi için. Türkiye'de araştırmalar yaptı. Japonya'da ise Türk lokantalarına gidip buradaki ayranları denedik. Bunların ardından Japonların, sevebileceği bir ayranı nasıl yapacağımızı düşündük. Bu aşamalar nedeniyle normal üretim periyodundan daha uzun zaman aldı." diye konuştu.

Ayrandaki tuz oranını tutturmanın kendileri açısından zor olduğunu itiraf eden Ai Ohta, Türkiye'deki tuzlu içecek anlayışı ile Japonlarınınkinin çok farklı olduğuna dikkat çekti.

Ohta, "Bu tuz yoğunluğunu Japonların sevebileceği bir orana çekmek gerekti. Japonlar için en uygununu bulmak için çok zorlandık." ifadelerini kullandı.

TÜRK BAYRAĞI VE ÇİNİ DESENİ

Megmilk'in piyasaya sürdüğü ayran, kutu tasarımıyla da ilgi çekiyor. Çini deseni bulunan kutuda Türk bayrağı da mevcut.

Ayrıca geleneksel bakır bardak da kutuda yer alıyor.

Planlama Bölümü'nden Ai Ohta, geleneksel bakır bardağı kullanmaya baştan karar verdiklerini ancak diğer unsurları Türkiye Büyükelçiliği ile çalışarak yerleştirdiklerini söyledi.

Ohta, "Türkiye'de çok fazla kullanılan çini motifi de kullanıp Türksel bir hava oluşturmak istedik." ifadelerini kullandı.

Etiketler: ayran - japonya - haber