İşte Obama’nın Suriye’ye Saldırı Planı

W. Post gazetesinin, yönetimdeki üst düzey yetkililere dayandırarak verdiği haberde Obama’nın Suriye’ye müdahale planının olası aşamaları anlatılıyor.

Yayınlanma Tarihi: 27.08.2013 15:44
Değiştirme Tarihi: 27.08.2013 16:37
İşte Obama’nın Suriye’ye Saldırı Planı
W. Post gazetesinin, yönetimdeki üst düzey yetkililere dayandırarak verdiği haberde Obama’nın Suriye’ye müdahale planının olası aşamaları anlatılıyor.
  Habere göre, ABD’nin operasyonu süresi ve büyüklüğü bakımından “kısıtlı” olacak. İki günden daha fazla sürmemesi planlanan ve denizden fırlatılacak Cruise füzeleri ya da uzun menzilli füze taşıyan savaş uçaklarıyla yapılacak ve Suriye’nin kimyasal silah depolarıyla doğrudan ilişkisi olmayan hedefler vurulacak. Operasyonun zamanlaması ise Guta’daki kimyasal saldırıda Suriye hükümetinin rolüne ilişkin bir istihbarat raporunun tamamlanması, müttefikler ve ABD Kongresi ile yapılan istişareler ve operasyonun uluslararası hukuka uygunluğunun tespit edilmesi olmak üzere üç etkene bağlı olarak belirlenecek. İsminin açıklanmasını istemeyen ABD’li bir üst düzey yetkili, operasyonun hukuki boyutları üzerinde çalıştıklarını belirtti. Haberde ayrıca ABD istihbaratının Suriye hükümetinin sahip olduğu iddia edilen kimyasal silahları izlemeye devam ettiği ifade ediliyor. Gazeteye konuşan ABD’li yetkililere göre, Washington bu konudaki seçenekleri çok daha önceden değerlendirdi. Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Haziran ayında Kongre’ye yazdığı bir mektupta, potansiyel hedefler arasında hava savunma birimleri, hava, kara ve deniz kuvvetleri, füzeler, destek kıtaları ve komutanlıklar bulunduğunu belirtmiş ve uzun menzilli füzelerle yüzlerce hedefin vurulabileceğini ifade etmişti.
ABD: SURİYE İLE İLGİLİ BİRÇOK SEÇENEK VAR

ABD Savunma Bakanı, "Her türlü seçeneğe hazırlık yaptık. Obama bunlardan birini kullanmayı arzu ederse, hayata geçirmek için hazırlıklıyız." dedi.   Amerika Savunma Bakanı Hagel, "Suriyeyle ilgili önümüzde birçok seçenek var. Hangisine ihtiyaç duyulursa uygulamaya hazırız" dedi.   "HER TÜRLÜ SEÇENEĞE HAZIRIZ"   Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Amerikan ordusunun emir verilmesi halinde Suriye'ye askeri müdahaleye hazır olduğunu dile getirdi. Hagel, Obama'nın tüm olasılıklara karşı Savunma Bakanlığı'nın hazırlık yapmasını istediği ifade ederek, "Her türlü seçeneğe hazırlık yaptık. Başkan Obama bunlardan birini kullanmayı arzu ederse, hayata geçirmek için hazırlıklıyız" dedi.   "DELİL OLMADIKÇA KONUŞMAYACAĞIM"   Suriye'de Esad rejiminin kimsayal silah kullanıp kullanmadığına dair ellerinde yeterince delil olmadığını söyleyen ABD Savunma Bakanı, "İstihbari deliller olmadıkça daha fazla açıklama yapmayacağım" dedi.

MUHALİFLER BATIYA HEDEF LİSTESİ SUNDU

Batılı güçlerin Suriye muhalefetine ülkede "birkaç gün içinde" bir operasyon düzenlenmesini bekleyebileceklerini söylediği öğrenildi. Karşılığında muhalifler Batılı ülkelere bir hedefler listesi sundu.   Suriyeli muhaliflerle Batılı ülkelerin temsilcileri arasındaki görüşmelere katılan kaynaklar, Reuters'a yaptıkları açıklamada Batılıların Suriyeli muhalifleri birkaç gün içinde Suriye'de bazı hedeflerin vurulacağı konusunda bilgilendirdiğini söyledi.   Kaynaklar operasyonun hedefinin Suriye'de bir kez daha kimyasal silah kullanımını caydırmak olduğunu söyledi.   Karşılığında muhaliflerin Batılı ülkelere bir hedefler listesi sunduğu bildirildi.