İstanbul'da Barış Zinciri Eylemleri

Polis, Dünya Barış Günü nedeniyle insan zinciri oluştaranlara kalkanlar ile iterek müdahalede bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 01.09.2013 16:38
Değiştirme Tarihi: 01.09.2013 16:36
İstanbul'da Barış Zinciri Eylemleri

Polis, Dünya Barış Günü nedeniyle insan zinciri oluştaranlara kalkanlar ile iterek müdahalede bulundu. Gezi parkı kapatıldı. İstiklalde toplanan gruplar sloganlar ve marşlarla 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü kutladı.

İstanbul'un çeşitli bölgelerinde vatandaşlar elele tutuşarak barış zincirleri oluşturdular. Dolmabahçe'de gerginlik yaşandı. Kadıköy'de ise BDP'nin barış mitingi ile barış zinciri eylemleri çakıştı.

İstanbul'da barış zinciri eylemleri yapılıyor

1 Eylül Dünya Barış günü kapsamında yapılması planlanan insan zinciri eylemi nedeniyle polis, Taksim Gezi Parkı'nı kapattı. Polis, vatandaşların parka girmesine izin vermiyor. Taksim Meydanı da polis tarafından çevrildi. Yanyana dizilen polisler, meydanda da geniş önlem aldı. Bİr grup ise Cumhuriyet önünden başlayarak insan zinciri oluşturmak istedi. Ancak polis kalkanlarla grubu iterek insan zinciri oluşturulmasına için verledi.

BAŞBAKANLIK OFİSİNE UZATMAK İSTEDİLER

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle oluşturulan barış zincirine katılmak isteyenler Dolmabahçe'ye geldi. Polis ilk gelen LGBT'li gruba izin vermedi. Bunun üzerine grup üyeleri uzaklaştı. Daha sonra gelen gruba ise polis Beşiktaş'taki Başbakanlık ofisine doğru zincir kurmasına izin vermedi. Bunun üzerine gruptakiler Kabataş'a doğru zincir oluşturdu. Zincire katılanların beyaz ağırlıklı elbiseler giydiği görüldü. Bir süre sonra CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da gelerek zincire katılmak istedi. Bu sırada çevik kuvvet ekipleri talimat üzerine geldi. Kasklarını giyen polisler Tanrıkulu'nun da aralarında bulunduğu grubu önlerine katarak sürükledi. Bu sırada küçük çaplı arbede yaşandı. Tanrıkulu polis şefiyle tartışarak müdahalenin kanunsuz olduğunu öne sürdü. Sinirli olduğu görülen Tanrıkulu'nu zincire katılan vatandaşlar sakinleştirmeye çalıştı. Yaşanan yaklaşık 10 dakikalık tartışmanın ardından polis Kabataş'a doğru zincir kurulmasına izin verdi. Zincire katılanlara trafikteki sürücülerde alkışlarla destek verdi. Zincirdekiler de “Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları attı. Yaklaşık yarım saat züren eylemin ardından gruptakiler dağıldı.

KADIKÖY'DE ZİNCİR BOĞADAN YOĞURTÇU PARKINA UZADI

1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında İstanbul'un çeşitli semtlerinde insan zinciri eylemi başladı. Kadıköy Yoğurtçu Parkı önünde de insan zinciri oluşturuldu. Zincire katılanlar ellerindeki "Barış İçin El Ele" yazılı bayraklarla "Barış hemen şimdi", "Barış için el ele" sloganları attı. Yoldan geçen araçlar da insan zincirine korna çalarak destek verdi. Eyleme çocuklarıyla katılanlar, çocuklarının geleceği içn barış istediklerini vurgularken, zincirde yer alan çocuklar da barış taleplerini dile getirdi. Bir başka zincir de Kadıköy'deki Boğa Heykeli önünde başlatıldı. Çok sayıda kişinin katıldığı zincir, Yoğurtçu Parkı'na doğru uzadı.

KADIKÖY'DE BARIŞ MİTİNGİ HAZIRLIKLARI

Kadıköy'de saat 15.00'da başlayacak miting için son hazırlıklar tamamalandı. Kadıköy meydanının trafiğe kapatılması nedeniyle vatandaşlar, Tıbbiye Caddesinde inerek Kadıköy meydana yürüyerek ulaştılar. Polis ekipleri mitingin düzenleneceği alanda geniş çaplı güvenlik önlemi aldı.Miting alanı polşis barikatlarıyla çevrilerek arama noktaları oluşturuldu. Bomba imha ekipleri arama köpeklerini kullanarak miting alanında arama yaptı. İtfaiye ekipelrinde tedbir amaçlı meydanda bekledi. Aramaların bitmesinin ardından mitinge alanlar alana alınacak. (DHA)