İspanya'da Genel Grev: 174 Gözaltı

İspanya'da, iş reformununu protesto için yapılan genel grev kapsamında 174 kişi gözaltına alındı.

Yayınlanma Tarihi: 30.03.2012 08:37
Değiştirme Tarihi: 30.03.2012 08:37
İspanya'da Genel Grev: 174 Gözaltı
İspanya İçişleri Bakanlığı, genel grevde çıkan olaylar sonrasında ülke genelinde şu ana kadar 174 kişinin gözaltına alındığını, 58 polis ve 46 vatandaşın da yaralandığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı İç Politika Genel Direktörü Cristian Diaz, düzenlediği basın toplantısında çıkan olaylara, gözaltı ve yaralılara rağmen genel grevin hükümete ''çok ılımlı'' bir etkisi olduğunu savundu.

Diaz, ''Normallik ve sakinlik içinde geçen bir gün oldu'' diyerek göstericilere teşekkür etti ve gece yarısına kadar böyle geçmesi temennisinde bulundu.

Verilen bilgilerde, en fazla olayın çıktığı, başta Barcelona kenti olmak üzere Katalonya bölgesinde şimdiye kadar 32 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

İspanya'da yaklaşık 100 gündür iktidarda olan sağcı hükümet, 2010 yılında dönemin sosyalist iktidarına karşı olan genel grevde daha fazla olay çıktığını ve katılımın çok daha yüksek olduğunu savundu. Ancak 2010 yılındaki genel grevde 100 kişi gözaltına alınmıştı.

Öte yandan Barcelona'da özellikle gösterinin son bulduğu sırada kent merkezinde polis ile göstericiler arasında olaylar çıkarken, çevredeki çok sayıdaki dükkanın zarar gördüğü belirtildi. Kentte halen şiddet olaylarının devam ettiği haberleri veriliyor.