İran'dan Tehdit gibi Açıklama

İran'ın dini lideri Ali Ayetullah Hamaney, Batılı ülkelerin Suriye'ye yönelik askeri operasyon düzenlemesinin faciayla sonuçlanacağı uyarısında bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 28.08.2013 14:08
Değiştirme Tarihi: 28.08.2013 14:05
İran'dan Tehdit gibi Açıklama

İran'ın dini lideri Ali Ayetullah Hamaney, Batılı ülkelerin Suriye'ye yönelik askeri operasyon düzenlemesinin faciayla sonuçlanacağı uyarısında bulundu. İran, Beşşar Esad rejimine karşı düzenlenmesi planlanan askeri operasyon hakkında Batı'yı açık bir şekilde uyardı.

Suriye'nin Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, ailesiyle birlikte İran'ın başkenti Tahran'a gittiği iddialarının dillendirilmesi ve hemen ardından İran'ın dini lideri Ali Ayetullah Hamaney'in açıklama yapması şüpheleri dahada artırdı. Hamaney resmen "Bölgeye müdahale felaket olur" demeye getirdi.

ISNA haber ajansının haberine göre, İran'ın dini lideri Ali Ayetullah Hamaney, 'ABD'nin Suriye'ye yapacağı askeri müdahalenin bölge için faciaya neden olacağı' uyarısını yaptı. Hamaney, "ABD'nin müdahalesi bölge ülkeleri için facia olur. Bölge şu an barut gibi ve geleceği kimse göremiyor" dedi.

İRAN DIŞİŞLERİ DE UYARDI

İran, Suriye’ye karşı yapılacak bir harekata katılmanın sadece İsrail’in çıkarlarına yarayacağını savunarak, Türkiye ve bölge ülkelerini uyardıklarını duyurdu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyid Abbas Arakçı, “Türk dostlarımızı Suriye’ye karşı girişilecek bir saldırının Siyonist rejimin çıkarlarına hizmet edeceği konusunda dikkatli olmaya çağırıyoruz” dedi.

Muhtemel bir saldırının Ortadoğu’yu sarsarak, bütün bölgeye yayılabileceğini söyleyen Arakçı, “Bütün bölge akılcı davranmalı ve krizin hazmedilemeyecek boyutlarını ulaşmasına izin vermemelidir” diye konuştu.

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı’nın haberi Davut Yıldızlı Tayyip Erdoğan fotoğrafıyla birlikte vermesi ise dikkat çekti.

"İNCİRLİK VE İZMİR'DEKİ ÜSLER KULLANILABİLİR"

Telegraph, Suriye’ye beklenen askeri müdahale ile ilgili “Saldırı muhtemelen 100’den fazla füzenin atılacağı 48 saatlık yıldırım bir baskın ile başlayacak” derken ABD uçaklarının Kıbrıs ve Türkiye’nin güneyinden havalanabileceğini yazdı.

BBC ise, operasyonlar için İncirlik ve İzmir’deki üslerin kullanılabileceğini öne sürdüğü haberinde “gerçek bir misilleme riski var” uyarısını yaptı ve Batı’nın bölgedeki müttefiklerinin vurulabileceğini savundu.

İngiliz medyası, Suriye’ye bir askeri müdahale durumunda bunun nasıl gerçekleşebileceğini yoğun biçimde tartışmayı sürdürüyor.

Telegraph gazetesi, “Batı’nın bir saldırısı, muhtemelen 100’den fazla füzenin atılacağı 48 saatlık yıldırım bir baskın ile başlayacak” derken ABD uçaklarının Kıbrıs ve Türkiye’nin güneyinden havalanabileceğini yazdı.

Operasyonlar için İncirlik ve İzmir’deki üslerin kullanılabileceğini öne süren BBC ise, “gerçek misilleme riskine” dikkat çekti. İngiliz The Telegraph gazetesi, askeri ve diplomatik kaynaklara dayanarak Batı’nın “Suriye’yi cezalandırma saldırısı”nın muhtemelen 100’den fazla füzenin atılacağını 48 saatlik bir yıldırım baskın ile başlayacağını savunduğu haberinde önümüzdeki günlerde başlaması beklenen saldırıda İngiliz donanmasına ait Trafalgar türü bir denizaltının, Tomahawk füzelerini ateşlemek üzere Akdeniz’deki Amerikan savaş gemilerine katılacağını savundu.

Füzelerin Esad rejiminin komuta ve kontrol tesisleri, silah teslim merkezleri, istihbarat üsleri ve milis eğitim kamplarını yok etmek için fırlatılacağını kaydeden gazete, “ABD uçakları, Kıbrıs ve Türkiye’nin Güneyindeki hava üslerinden havalanabilir” diye yazdı.

“GERÇEK MİSİLLEME RİSKİ VAR”

BBC, birkaç gün içinde olabileceği belirtilen askeri müdahale nedeniyle halen 2 milyona ulaşan Suriyeli mülteci sayısının daha fazla artırmasından korkulduğuna dikkat çektiği haberinde “Ve gerçek bir misilleme riski var” derken bu misillemenin Suriye rejiminin ve destekçilerinden biri tarafından gerçekleştirilebileceğini kaydetti. Haberde Suriye rejimini destekleyenlerin arasında Rusya ve Çin’in bulunduğu anımsatılırken “İran da tepki gösterebilir. Misilleme, bölgedeki müttefikleri veya Kıbrıs gibi yerleri vurabilir” dedi. Batı’nın askeri müdahale sırasında sivillerin vurulmaması için çok dikkatli olması gerekeceğini vurgulayan BBC, Suriye müdahalesi için kullanılabileceği güçlere değinirken de “Türkiye’deki İncirlik ve İzmir’deki üsler baskınlar için kullanılabilir” sözlerini kullandı.

Etiketler: iran - hamaney - Suriye - tehdit - açıklama - haber