Halep'te Muhalif Bayrağı

Halep'te Muhalif Bayrağı
Yayınlanma Tarihi: 21.07.2012 17:14 | Değiştirme Tarihi: 21.07.2012 17:26

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Karkamış Sınır Kapısı'na yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Suriye ordusuna ait kontrol noktasının da ''Özgür Suriye Ordusu''nun eline geçtiği ifade edildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Karkamış Sınır Kapısı'na yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Suriye ordusuna ait kontrol noktasının da ''Özgür Suriye Ordusu''nun eline geçtiği ifade edildi.Kontrol noktasındaki tellere, üzerinde ''Fredoom-Azadi-Özgürlük'' yazılı ''Özgür Suriye Ordusu'' bayrağının yanı sıra Türk bayrağının asılı olduğu dikkati çekti. Bu arada Özgür Suriye Ordusu mensuplarının ellerinde silahlarla bölgede devriye gezdiği, mensuplardan birinin kendilerini görüntüleyen gazetecilere elindeki silahı gösterip özgürlük işareti yaptığı gözlendi.  

Haber ile ilgili metin girin!.  Suriye Sınırında Türk BayrağıSuriye'de hükümet güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmalar tüm şiddetiyle sürerken, Gaziantep'in Karkamış ile sınır olan Cerablus Sınır Kapısı'nda karakol kurarak kendi bayraklarını asan muhalifler, "Cerablus bizim" diye sevinç çığlıkları attı.Karkamış Gümrük Kapısı'ndan Suriye'ye giriş - çıkışlar tamamen dururken, kapının Suriye tarafında karakol kuran muhalifler, Türk bayrağı ile yeşil, beyaz, siyah renkli, üzerinde üç yıldız bulunan, 'Freedom - Azadi - Özgürlük' yazılı bayrak astı.Sınırın ele geçirilmesi, gecelerce çatışma seslerinden uyuyamayan sınır köylerindeki Türkleri de rahatlattı. Haber ile ilgili metin girin!.  TÜRK JETLERİ SAYESİNDEGümrük kapısında bekleyen ve üniversite öğrencisi oldukları öğrenilen muhalif askerler, Esed’in askerlerinin kendilerine karşı ağır silah kullandığını kendilerinin sadece taşlarla saldırdıklarını ifade ediyor. Askerlerin kendilerini helikopterlerle sıkıştırdığı anda, 2 Türk uçağının onların uzaklaşmasını sağladığını anlatan muhalif Alaaddin Halife, “Türk jetleri olmasaydı biz burayı alamaz ve şuanda hayatta olmazdık.” ifadelerini kullandı.ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİYDİKYaşanan çatışma sonunda kendilerinin artık bölgeyi muhafaza ettiğini kaydeden Halife, “Askerler bize, ağır silahlarla saldırıp, 15 kişiyi şehit etti. Ama biz de yoğun direniş gösterdik ve burayı kontrol altına aldık. Hem polis hem de siyasi amirleri burayı terk ederek kaçtılar. Biz Suriye’de üniversite öğrencisiydik. Beşar ve adamları bizi terörist olmakla suçluyor. Onların bize saldırmaları karşılığında özgürlüğümüzü aramak üzere silaha sarıldık. Zulmü sona erdirmek için mücadele başlattık. Biz onlarla çatıştığımızda elimizde taş vardı. Şimdi gördüğünüz silahları onlardan ele geçirdik.” diye konuştu.TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜRCuma Yusuf isimli muhalif de Türkiye’nin kendilerine verdiği destekten dolayı, sınırı ele geçirdikten sonra Özgür Suriye Ordusu’nun bayrağının yanına Türk bayrağını astıklarını belirterek, “Türkiye’nin bize verdiği desteğe müteşekkiriz.” şeklinde konuştu.MUHABİRLERE EL SALLADILARBazıları kalaşnikoflu muhalifler, kapıya 2 kilometre uzaklıktaki Mumuç ve Cerablus İlçesi ile Keklice ve Tilşır Köyü'nün kendi kontrollerinde olduğunu söyledi. Muhalifler kendilerini görüntüleyen muhabirlere el salladı.ASKERDEN UZAKLAŞIN TALİMATIMuhalifler, hafta başında bölgede başlayan ve aralıklarla süren çatışmalarda çok sayıda kişinin yaralandığını ve bunlardan bir bölümünün Türkiye'ye getirildiğini, bazıların da Cerablus'ta tedavi edildiğini vurguladı. Sınırın Türkiye tarafında görevli askerler ise tel örgülere yaklaşanları bölgenin askeri bölge olması nedeniyle uzaklaşılması konusunda uyardı.Kaynak: