Gözlerini Bağlayıp Film İzlettiler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Ankara Engelsiz Filmler Festivali'ne katılanlar, Rezan Yeşilbaş'ın 65. Cannes Film Festivali Kısa Film Yarışması'nda Altın Palmiye ödülü alan "Sessiz" adlı kısa filmini gözlerini siyah bir bantla bağlayarak

Yayınlanma Tarihi: 04.09.2013 10:41
Değiştirme Tarihi: 04.09.2013 10:38
Gözlerini Bağlayıp Film İzlettiler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Ankara Engelsiz Filmler Festivali'ne katılanlar, Rezan Yeşilbaş'ın 65. Cannes Film Festivali Kısa Film Yarışması'nda Altın Palmiye ödülü alan "Sessiz" adlı kısa filmini gözlerini siyah bir bantla bağlayarak sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı alt yazılı olarak izledi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bakanlığının himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve Halkbankasının sponsorluğunda gerçekleştirilen Ankara Engelsiz Filmler Festivali'nin açılışını yaptı. Cer Modern'deki törende Şahin, sesli betimlemeli, ayrıntılı alt yazılı ve işaret diliyle hazırlanan kısa filmi engellilerle izledi. Şahin, buradaki konuşmasında, festivalin hayata geçmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

'TOPLUMUMUZUN YAŞADIĞI EN BÜYÜK SORUN'

Engellilerin sosyal hayata dahil edilmesinde ülke olarak geç kalındığını belirten Şahin, "Birbirimizi anlayabilmemiz, yaşamımızı kolaylaştırmamız gerekiyor. Bu, sadece engellilerin sorunu da değil. Engelsizlerin engelliyi anlamaması, engelsizlerin kendi içinde birbirini, konuşan, gören, duyanların birbirini anlamaması aslında bugün toplumumuzun yaşadığı en büyük sorun bu" diye konuştu.

Engelleri aşmanın yolunun insanların birbirleriyle muhabbet, inanç ve gönül diliyle iletişim kurmasından geçtiğini vurgulayan Şahin, şöyle devam etti: "Bugün çok önemli bir şeyi başarıyoruz, beyaz perdenin önünde engelli kardeşlerimizin önündeki engeli kaldırıyoruz. İnsanoğlunun yaradılışı itibarıyla sosyal kültürel anlamda çok şeye ihtiyacı var. İnsanın mutluluğuysa, 76 milyonun mutluluğuysa, kadın, erkek, genç yaşlı demeden herkesin mutluluğunu sağlamamız gerekiyorsa, her bir ferdin ihtiyacını giderecek şekilde sosyal devlet anlayışını güçlendirmeliyiz. İşte sanat o yüzden çok önemli, evrensel. Bir kitabın anlattığı şeyi bir fotoğrafla anlatabiliyorsunuz. Beyaz perdedeki bir kare bütün zihinlerin değişimini güçlendirebiliyor, önyargıları kırabiliyor, bilinci yükseltebiliyor, farkındalığı artırabiliyor ama sanata ulaşabilmek bu salonlara gelebilmek çok kolay değil. O yüzden engellinin eğitim, sağlık sorununu çözmüş olmanız gerekiyor."

'BUGÜN HAYALLER GERÇEK OLDU'

Şahin, engellilerin sadece fırsat eşitliği verilmesini istediklerini dile getirerek, şunları söyledi:

"En büyük sorun engelsiz vatandaşlarımız. Ortak alanlarımız çok az, çocuklarımızı aynı okula göndermekte zorlanıyoruz. Eğer akrabasında, komşusunda bir engelli varsa iş çözülüyor. O yüzden o birlikteliği, kaynaştırmayı, bir arada yaşama kültürünü başardığımızda herkes birbirini çok kolay anlıyor. Biz, bunu başarmak için gayret ediyoruz. Sinema salonuna getirebilmek için bütün alt yapıyı kurabilmemiz gerekiyor. İşte o yüzden şu anda Plan Bütçe Komisyonunda beklettiğimiz ve ekim ayında çıkaracağımız, engelli kardeşlerimiz için çok önemli bir yasa var. Zihinsel engellerimizin korumalı iş yerini güçlendireceğimiz, sesli betimlemeyi kolaylaştıracağımız, bürokratik işlemleri azaltacağımız, işin mali boyutunu azaltacağımız bir çalışma. "
Bugüne kadar atılan adımların yeterli olmadığını vurgulayan Şahin, bütün sinema salonları engellilerin de kullanabileceği şekle getirilene kadar mücadeleye devam edeceklerini bildirdi.

Kendisi de görme engelli olan Sesli Betimleme Derneği Başkanı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan da yıllar önce üniversitede okurken bir hayalle yola çıktıklarını ve bugün hayallerinin gerçek olduğunu söyledi. Hem Bakanlıkta hem de dernekte engelliler için önemli çalışmalar yürüttüklerine değinen Önalan, üniversite yıllarında izledikleri bir filmin sonunu anlamamaları üzerine Boğaziçi Üniversitesinde sesli betimleme çalışmalarına başladıklarını anlattı.

Bugün yaklaşık 100 bin engellinin internet üzerinden sesli betimlenen ve işaret diliyle uygun hale getirilen dizi ve filmleri izleyebildiğini vurgulayan Önalan, hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü ifade etti. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ise Suriye'deki iç savaşa dikkati çekerek, bu savaşın sonucunda engelli insanların sayısının da artacağına vurgu yaptı.