Gizli Servise İlk Kadın Direktör

ABD gizli servisi direktörlüğüne getirilen Pierson, gizli servisin ilk kadın direktörü oldu.

Yayınlanma Tarihi: 28.03.2013 05:07
Değiştirme Tarihi: 28.03.2013 09:17
Gizli Servise İlk Kadın Direktör

ABD Başkanı Barack Obama, ABD gizli servisi direktörlüğüne Julia Pierson'u atadı.

Son dönemde skandallarla gündeme gelen kurumun başına, ilk kez bir kadın direktör getirilmiş oldu. 

Obama, Beyaz Saray'da söz konusu atamayla dolayısıyla düzenlenen törende, Pierson'ın gizli serviste olağanüstü üne sahip olduğunu belirterek, Pierson'ın kurum içinde her pozisyonda görev aldığını ve direktörlüğe de aşama aşama geldiğini kaydetti.

Pierson'ın gizli servisin geleneksel yönetimini değiştirdiğini ifade eden Obama, Pierson'ın yapacağı iyi işlerden emin olduğunu söyledi.

Obama, gizli servisin görevlerinden birinin de ABD Başkanı, başkan yardımcıları ve ailelerini korumak olması nedeniyle ''(ABD Başkan Yardımcısı) Joe Biden'in belirttiği gibi, Julia, şimdi eşlerimiz dışında sanırım herkesten daha fazla hayatımız üzerinde kontrol sahibi olacak'' esprisini yaptı ve ''Hayatımızı Julia'nınkinden daha iyi bir ele emanet edemezdik'' dedi.

ABD gizli servisine 1983 yılında katılan Pierson, kurumda, koruma operasyonları ve yönetim ofisi bölümlerinde başkan yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. 

Önceki başkanlardan George H. W. Bush, Bill Clinton ve George W. Bush dönemlerinde başkanların korunması biriminde çalışan Pierson, direktörlüğe atanmadan önce son olarak da gizli servisin insan kaynakları ve eğitim ofisinin direktör yardımcılığı görevini yürüttü. 

Etiketler: haber - obama - ABD