Gezi'de Yeni Operasyon

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sabah erken saatlerde belirlenen adreslere operasyon düzenledi.

Yayınlanma Tarihi: 18.06.2013 10:12
Değiştirme Tarihi: 18.06.2013 10:58
Gezi'de Yeni Operasyon
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sabah erken saatlerde belirlenen adreslere operasyon düzenledi. Gezi Parkı olaylarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gerçekleştirildiği öğrenilen operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Ankara'da Gezi Parkı olayları çerçevesinde de 26 ayrı adrese operasyon düzenlendi, 25 kişi gözaltına alındı.   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun dile getirdiği ‘Marjinal gruplarla’ ilgili gözaltılar başladı. Sabah erken saatlerden itibaren önceden tesbit edilen evlere baskınlar yapan Terörle Mücadele Şubesi ekipleri çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Basılan yerler arasında Atılım Gazetesi ve Etkin Haber Ajansı'nın da olduğu iddia edildi.   

Gözaltına alınanlar polis ekipleri tarafından sağlık kontrolünden geçirilmek üzere saat 07:30 sıralarında Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Sağlık kontrolüne götürülen bazı kişilerin slogan attığı gözlendi. Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar daha sonra Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

TWITTER'DAN DUYURDU   BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de baskınları twitter’dan duyurdu. Önder twitter mesajında; “Sabah 5'de ESP'li Alp Altınörs'ün evini polis basti. Ben de gittim. Alp'i gozaltina aldilar. Toplam 70 civari gozalti var”, “Alp in yoksul evinde faiz lobisi ile alakali cikan tek sey borc dekontlari. Polisler onun yerine kitap notlarini aldilar:)” diye yazdı.   ANKARA'DA DA 26 AYRI ADRESE OPERASYON
  Ankara'da Gezi Parkı eylemlerinde sırasında çıkan olaylarla ilgili olarak polis ekipleri 26 ayrı adrese operasyon düzenledi.  Operasyonlarda 25 kişi gözaltına alındı.  Operasyonların Gezi Parkı eylemleri sırasında çıkan olaylarla ilgili olduğu belirtildi. (DHA)

Gözaltına alınanlar arasında Ankara, Meşrutiyet Caddesinde bayrak yakan provakatör de gözaltına alındı.

ESKİŞEHİR'DE 13 GÖZALTI   Eskişehir'de, Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto etmek için yolu kapatan gruba, polis müdahale etti, 13 kişi gözaltına alındı. Sabah saatlerinde polis, Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto etmek için Yenibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi'nin bir bölümünü trafiğe kapatan grubu dağılması için uyardı.        Polis gruba müdahale ederek 13 kişiyi gözaltına aldı.Bazı eylemciler ara sokaklara kaçtı. Eylemcilerin kaldırım taşlarını sökerek oluşturdukları barikat  belediye ekiplerince  kaldırıldı.

27 YABANCI UYRUKLU GÖZALTINDA
"Taksim Gezi Parkı" kapsamında yapılan çalışmaları protesto eylemleri çerçevesinde, bugüne kadar gözaltına alınan 27 yabancı uyruklu kişiden 21'i serbest bırakıldı.   "Taksim Yayalaştırma Projesi" kapsamında yapılan çalışmaları protesto eylemleri çerçevesinde, İstanbul, Ankara ve Eskişehir'de bugüne kadar 27 yabancı uyruklu kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında, daha sonra gazeteci olduklarını beyan eden 5 kişi de bulunuyor.   Alınan bilgiye göre, Taksim Gezi parkı odaklı olaylar sırasında İstanbul'da 22, Ankara'da 4, Eskişehir'de ise 1 yabancı uyruklu kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 21 kişi serbest bırakılırken, 6 kişinin gözaltı işlemleri sürüyor.   İstanbul'da gözaltına alınan 22 kişiden 19 kişi serbest bırakılırken, bunlar arasında bulunan Alman uyruklu bir kişi ise sınırdışı edildi. 3 kişinin gözaltı işlemlerinin devam ettiği İstanbul'da, gözaltına alındıktan sonra gazeteci olduğu anlaşılan 4 kişi de yer aldı.   Ankara'da gözaltına alınan 4 kişiden 2'si serbest bırakılıken 2'sinin gözaltı işlemleri devam ediyor. Gözaltı işlemleri devam eden kişilerden birinin gazeteci olduğu öğrenildi.   Eskişehir'de ise gözaltına alınan bir kişinin işlemleri sürüyor.   Gözaltına alınan yabancı uyruklular arasında İran, Rusya, Fransa, İngitere, Almanya, Yunanistan ve Kanada vatandaşlarının bulunduğu öğrenildi.  

GEZİ GÖZALTILARI SAĞLIK KONTROLÜNDE

TAKSİM Gezi Parkı olaylarına karıştıkları iddiasıyla dün gözaltına alınarak Güvenlik Şube ile Organize Şube Müdürlüğü’nde sorgulanan 193 kişi sağlık kontrolünden geçiriliyor.   Şüphelilerin, yasa gereği gözaltında bulundukları süre içerisinde 24 saatte bir sağlık kontrolünden geçirilmesi gerekiyor. Önce çeşitli ilçelerdeki karakollarda tutulan şüphelilerin ifadelerini almaya başlayan savcılık kalan kişileri de gruplar halinde adliyeye isteyecek.
Etiketler: faiz lobisi - ESP - gözaltı - baskın - eylem - gezi