Fitilin Yakıldığı Yerde Büyük Öfke

Tunus'ta Cumhurbaşkanı ile Meclis Başkanı taş yağmuruna tutuldu.

Yayınlanma Tarihi: 17.12.2012 20:24
Değiştirme Tarihi: 17.12.2012 20:29
Fitilin Yakıldığı Yerde Büyük Öfke
Arap Baharanın başladığı Tunus'ta halk öfkeli... "Yasemin Devrimi"nin ikinci yıldönümü dolayısıyla halka hitap eden Cumhurbaşkanı Munsıf el-Merzuki ve Milli Meclis Başkanı Mustafa Bin Caferi protesto edildi.

Devrim, Muhammed Buaziz adlı üniversite mezunu bir gencin seyyar satıcılık yaptığı arabasına polislerin el koymasının ardından kendini yakmasıyla başlamıştı. 
  Devrimin Üzerinden 2 Yıl Geçti, Halk Öfkeli
  Tunus'ta "Yasemin Devrimi"nin ardından 2 yıl geçti, ancak halk hala öfkeli...
  Devrimle özdeşleşen Sidi Buzid kentindeki valilik binası önünde kurulan platformdan halka seslenen Cumhurbaşkanı Munsıf el- Merzuki ve Meclis başkanı Mustafa Bin Caferi protestolarla karşılaştı.
  "Halk hükümetin düşmesini istiyor" diye bağırarak meydanı işgal eden göstericiler, sanıkların askeri değil, sivil mahkemelerde yargılanması yönünde sloganlar attı.
  Merzuki ve Cafer Taş Yağmuruna Tutuldu
  Kalabalık içerisinden bir grup, Merzuki ve Cafer'in konuşmasının ardından platforma saldırdı.
  Öfkeli kalabalık Merzuki ve Cafer'iyi taş yağmuruna tuttu. Saldırganlar güvenlik güçlerinin müdahalesiyle kutlama meydanından uzaklaştırıldı. Arap Dünyasında Domino Etkisine Yol Açmıştı
  Tunus'ta "Yasemin Devrimi"nin ardından devrik lider Zeynel Abidin Bin Ali ülkesini terk ederek Suudi Arabistan'a kaçmıştı.
  Tunus'ta hükümetin devrilmesiyle sonuçlanan bu özgürlük hareketi Mısır, Libya, Yemen, Cezayir ve Suriye gibi diğer Arap ülkelerine de sıçramış ve bugün Arap Baharı adı verilen hareket ortaya çıkmıştı.