Ergenekon Davasında Savunmalar Tamamlandı

Ergenekon davasında tutuklu yargılanan 66 sanığın esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmalarının alınması tamamlandı.

Yayınlanma Tarihi: 11.06.2013 22:33
Değiştirme Tarihi: 11.06.2013 22:33
Ergenekon Davasında Savunmalar Tamamlandı

Ergenekon davasında tutuklu yargılanan 66 sanığın esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmalarının alınması tamamlandı.

“Ergenekon” davasında tutuklu yargılanan 66 sanığın esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmalarının alınması tamamlandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, “Ergenekon” soruşturmasını yürüttüğü sırada savcı Zekeriya Öz’ü tehdit ettiği iddiasıyla yargılanan tutuklu sanık Özkan Kurt, daha önceki beyanlarını tekrar ederek,  yazılı hazırladığı savunmasını heyete verdi.

Daha sonra savunmasını yapan eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, dava kapsamında 16 ay tutuklu yargılandıktan sona tahliye edildiğini belirterek, “Tahliye olduktan 3 ay sonrasına kadar neden tutuklandığımı ben de anlayamadım. Dosyadaki belgeleri görünce ‘ben de hakim olsam tutuklardım’ diye düşündüm. Talep ettiğim bazı belgeler tahliye olduktan sonra dosyaya geldi. Bu belgeler iddianameyi tamamen çürüttü. 25 yıl emniyete hizmet ettiğim halde bana bunu yapanlar, emniyetçi olamayanlara neler yapar, diye düşünüyor insan. O kadar emeğimiz var, yazıklar olsun” dedi.

Saçan, 2001 yılında Tuncay Güney ile yapılan mülakatın ardından yürütülen proje çalışmasının savcılık tarafından hazırlık soruşturmasına dönüşmeden kapatıldığını ifade ederek, kendisi hakkında “soruşturmayı kapattığı, mülakat kasetlerini aldığı, başka suretleri olmayan belgelerin evinde bulunduğu” şeklinde suçlamalarda bulunulduğunu söyledi.

Güney’in mülakat kasetleri ile kendisinin aldığı iddia edilen belgelerin, talep etmeleri üzerine ilgili yerlerden mahkemeye gönderildiğini ifade eden Saçan, “Ben yaptığım operasyonlarla ilgili belgelerin birer suretini hep yanımda götürmüşümdür. Adli tahkikatta dava açıldıktan sonra gizlilik kalkar” diye konuştu.

Saçan, soruşturma aşamasında emniyetin yaklaşık 300 sayfa belgeyi savcılıktan ve sonrasında da mahkemeden gizlediğini savundu.

Heyet tarafından alınan ara kararı açıklayan Özese, davanın geldiği aşama, duruşmaların kesintisiz devam etmesine, tutuklu sanıkların hepsinin esas hakkındaki mütalaaya karşı son savunmalarını tamamlanmasını ve tutuksuz sanıkların vareste tutulma taleplerinin de kabul edilmediğine dikkat çekerek, mazeret taleplerinin reddedildiğini açıkladı.

Duruşma, 13 Haziran Perşembe gününe ertelendi.

Tutuklu sanıkların savunması tamamlandı

Öte yandan, 66’sı tutuklu 275 sanığın yargılandığı davada, 18 Mart’ta verilen esas hakkındaki mütalaanın ardından 15 Nisan’dan itibaren son savunmaların alınmasına başlandı.

Mahkeme yaklaşık 2 aylık süre içerisinde Özkan Kurt’un savunmasının ardından 66 tutuklu sanığının esas hakkındaki beyanlarını almayı tamamladı. Yine bu süre içerisinde 70’i aşkın tutuksuz sanık da mütalaaya ilişkin savunma yaptı

Tutuklu sanıkların savunmalarının tamamlanması nedeniyle mahkeme heyeti, bundan sonraki aşamada kalan tutuksuz sanıkların mütalaaya ilişkin beyanlarını alacak.