Eminönü'nde 'Mısır' Protestosu

Mısır Dayanışma Platformu önderliğinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine gruptakiler, Eminönü Meydanı'nda bir araya geldi.

Yayınlanma Tarihi: 18.08.2013 00:14
Değiştirme Tarihi: 18.08.2013 00:12
Eminönü'nde 'Mısır' Protestosu

Mısır Dayanışma Platformu önderliğinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine gruptakiler, Eminönü Meydanı'nda bir araya geldi.

Ellerinde Türk, Mısır, Filistin ve Suriye bayrakları ile Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğrafları bulunan gruptakiler, sık sık tekbir getiriyor.

"Darbeciler yenilecek, İslami hareket kazanacak", "Defol Sisi, yanındayız Mursi", "Darbeci firavunlar, döktükleri kanda boğulacak" yazılı dövizler taşıyan gruptakiler, zaman zaman da "İslami hareket engellenemez", "Her yer Mısır, her yer direniş", "İhvan'a selam, direnişe devam", "Şehit Esma yolun, yolumuz" şeklinde slogan atıyor.

Üzerinde "Rabia işareti" olan pankart açan katılımcılar, slogan atarken de bu işareti yapıyor.

Erkeklerin ve kadınların ayrı yerlerde durduğu alana kurulan dev ekrandan da Eminönü Meydanı'ndan görüntüler yansıtılıyor.

Meydanda, zaman zaman "Mısır'daki zulüme 'dur' demek için bekliyoruz" şeklinde anonslar yapılıyor.

Yoğun katılım olan eylemde, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım ile gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak konuşma yaptı.

Türkçe, İngilizce ve Arapça "İstanbul'dan onurlu Mısır halkına selam" yazılı pankart açan gruptan bazı kişilerin üzerinde "Rabia işareti" olan tişört giydiği ve Mursi maskesi taktığı görüldü.

SARAÇHANE PARKI'NDA PROTESTO

Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etmek için sosyal medya üzerinden örgütlenen grup, Saraçhane Parkı'nda toplandı.

İnsan ve Medeniyet Hareketi çatısı altındaki Genç Hareket Oluşumu önderliğinde, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle sosyal medyada örgütlenen kişiler, Saraçhane Parkı'nda bir araya gelerek akşam namazını kıldı.

Ellerinde Mısır, Filistin ve Türk bayrakları ile Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğrafı bulunan gruptakiler, "Müslüman uyuma, kardeşine sahip çık", "İslami hareket engellenemez" şeklinde slogan atıyor.

Sık sık tekbir getiren gruptakiler, slogan atarken "Rabia işareti" yapıyor. Gruptakilerden bazılarının üzerinde de bu işaretin olduğu tişört bulunuyor.

Parkın etrafına üzerinde "Bizler teslim olmayız, ya kazanırız ya ölürüz - Ömer Muhtar", "Özgürlük verilmez alınır - Aliya İzzetbegoviç", "Kardeşim sen özgürsün - Seyyid Kutup", "Allah'ım ümmetin suskunluğunu sana şikayet ediyorum - Şeyh Ahmed Yasin", "Kimin için öldüyseniz ödülünüzü ondan bekleyin - Seyyid Kutub", "Amerikan DemokraSİSİ", "Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem - Mehmet Akif Ersoy" yazan pankartlar ile Arapça yazılı pankartlar asıldı.

Parkın girişinde ise üzerinde Mısır'daki katliamda öldürülen bazı kişilerin fotoğraflarının yer aldığı "Ya Müntakim Allah, bizi intikamına memur et. Şehitler borcunu ödedi sıra bizde ümmet" yazan pankart bulunuyor.

Parktaki iki dev ekrandan "Kardeşlik bedel ister, Mısır'a destek zamanı" yazısı yansıtılıyor.

KATLİAM ADANA'DA VE VAN'DA DA PROTESTO EDİLDİ

Adana'da düzenlenen mitingde, Mısır'da yaşanan katliam protesto edildi.

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'nca Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen "Zulme ve Diktatörlüğe Lanet, Mısır İslami Direnişine Destek Mitingi"nde Mısır'daki katliam slogan ve dövizlerle protesto edildi.

Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik gerçekleştirilen katliam, Van'da protesto edildi.

Müslüman Kardeşler ile Dayanışma İnisiyatifi'nin öncülüğünde Hz. Ömer Cami önünde bir araya gelen çok sayıda kişi, "Darbeye sessiz kalanlar, bu katliamın suç ortaklarıdır", "Türkiye'den Mısırdaki kardeşlere bin selam", "Darbecilerin elleri kırılsın" yazılı dövizler açıp sloganlar attı. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan gösteride, yerel sanatçılar tarafından ezgiler ve ilahiler okundu.

Burada grup adına konuşan Müslüman Kardeşler ile Dayanışma İnsiyatifi üyesi Salih Yücel, Mısır'da barışçıl gösteri yapan halka tahammül edemeyen darbecilerin, son müdahaleleriyle büyük bir katliam işlediğini ve işlemeye devam ettiğini söyledi. 

Etiketler: eminönü - mısır - protesto - haber