Dünya Ekonomisi 2 Yıl Daha Düzelmeyecek

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan 2013 Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler raporunda, dünya ekonomisi adına olumsuz tespitler yer aldı.

Yayınlanma Tarihi: 19.12.2012 18:19
Değiştirme Tarihi: 19.12.2012 18:24
Dünya Ekonomisi 2 Yıl Daha Düzelmeyecek

"Dünya ekonomisinin büyüme oranı 2012 yılında ciddi oranda yavaşladı, gelecek 2 yıl içinde de ciddi bir düzelme beklenmiyor."

Bu tespit, Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan 2013 Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler raporunda yer aldı.

2013 Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler" raporunda, küresel ekonomide 2013 yılı için 2,4, 2014 yılı için ise 3,2 büyüme beklendiği bildirildi.

Küresel ekonominin yeni bir ekonomik durgunluk tehlikesiyle karşı karşıya olduğu vurgulanan raporda, büyümenin bu yıl belirgin şekilde zayıfladığı, Amerika ve Avrupa'da işsizlik sorununun 5 yıldan önce çözülmesinin güç olduğu kaydedildi.

Rapora göre krizden en az zarar gören kıta Afrika. Afrika'da yüzde 5 olan büyüme oranının gelecek yıl yüzde 4,8'e düşmesi bekleniyor.

Yunanistan Krizden Çıkamıyor

Bu arada tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşayan Yunanistan'da işsizlik oranının gelecek yıl yüzde 29'a, 2014 yılında da yüzde 32'ye çıkması bekleniyor.

Hükümetin aldığı ekonomik önlemler ve işten çıkarmalar, on binlerce memurun bir kez daha greve gitmesine yol açtı.

Memurlar, işten çıkarmaları, Ocak ayında oylanacak olan yeni vergi yasasını protesto etti.

24 saatlik grev yüzünden hayat durma noktasına geldi, toplu taşım araçları kontak kapattı, uçak seferlerinin birçoğu iptal edildi, demiryolu seferleri yapılamadı, hastanelerde sadece acil servisler hizmet verdi, okullarda dersler yapılamadı.

Sokaklara dökülen göstericiler, alınan ekonomik önlemler yüzünden herkesin ülkeden kaçmaya çalıştığını, geleceğini başka ülkelerde arayan doktorların sayısının bu yıl 6 bini bulduğunu belirtti.

Yunanistan'ın ayrıca ülke dışında 4 konsolosluk binasıyla, Londra, Belgrad, Taşkent ve Lubljana’daki konsolosluk ikametgahlarını satışa çıkardığı bildirildi. Atina, Brüksel'deki daimi temsilciliği ile Rum Kesimi'nde bulunan arsasını da satılacaklar listesine ekledi.

ABD’ye Not Uyarısı

Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, mali uçurum konusundaki anlaşmazlığın giderilememesi halinde, Amerika Birleşik Devletleri'nin "AAA" olan notunun düşürüleceği uyarısında bulundu.

Ülkede Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasında harcamalardaki kısılma ve vergi artışları konusundaki mali uçurum görüşmeleri sürüyor.

Başkan Barack Obama, krizin yükünün orta sınıfın üzerine yıkılamayacağı gerekçesiyle, Cumhuriyetçilerin vergi düzenlemeleri planını veto edeceğini açıkladı.

1 Ocak tarihine kadar anlaşma sağlanamazsa, Amerika Birleşik Devletleri'nde herkes için vergi oranları artacak, kamu harcamaları kısılacak. Bu durumda Amerikan ekonomisinin yeniden durgunluğa girme ihtimali artacak.

Etiketler: Ekonomi - dünya