Çiçek'ten Lokanta Genelgesi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bazı milletvekillerinin, TBMM üyeler lokantalarındaki yoğunluk nedeniyle yeterli hizmet alamadıkları, yer bulmada sorun yaşadıkları şikayeti üzerine önlem aldı.

Yayınlanma Tarihi: 08.05.2012 14:54
Değiştirme Tarihi: 08.05.2012 14:56
Çiçek'ten Lokanta Genelgesi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bazı milletvekillerinin, TBMM üyeler lokantalarındaki yoğunluk nedeniyle yeterli hizmet alamadıkları, yer bulmada sorun yaşadıkları şikayeti üzerine önlem aldı. 

Bazı günler 3 binden fazla  kişinin yemek yediği Meclis üyeler lokantalarından, bundan sonra sadece milletvekilleri, eş ve çocukları, beraberinde gelen misafirler, eski milletvekilleri, parlamento muhabiri kartı taşıyanlar yararlanacak. Artık öğrenci grupları da lokantalarda yemek yiyemeyecek.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, lokantaların kullanımına ilişkin bir genelge yayımladı. Genelge, lokantaların girişlerine asıldı. 

Çiçek, genelgede, bazı milletvekillerinin, son günlerde üyeler lokantalarında yeterli hizmet alamadıkları ve yer bulmada sorun yaşadıklarını kendisine ilettiğini kaydetti. Çiçek, bu nedenle yaşanan sorunları ve çözümleri, milletvekilleriyle paylaşmak istediğini ifade ederek, üyeler lokantalarında büyük salonda 236, ara salonda 96, alt salonda 134 olmak üzere, toplam 466 kişilik kapasite bulunduğunu belirtti. 

Meclis Başkanı Çiçek, üyeler lokantalarının, 3 saat içinde ortalama 2 bin kişiye hizmet verirken, özellikle partilerin grup toplantılarının yapıldığı günlerde bu sayının 3 bin kişiyi aştığını, bu durumun hizmet kalitesinin düşmesine neden olduğunu kaydetti.

Üyeler lokantalarının büyük ve ara salonlarında, TBMM personelinin yanı sıra TBMM'ye gelen ziyaretçilerin de yararlandığına işaret eden Çiçek, bu durumun milletvekillerinin yer bulamamalarına, servise tam hazırlanamamış masalara oturmak zorunda kalmalarına neden olduğunu ifade etti.

Çiçek, üyeler lokantalarında, danışmanlarca önceden masa tutulmaması konusunu ise milletvekillerinin takdirine bıraktığını bildirdi.

Lokantaların, öncelikle personel, danışmanlar ve korumalar tarafından kullanılmasının da sıkça yaşanan bir sorun olduğuna işaret eden Çiçek, ''Bunun ortadan kaldırılması amacıyla bakan korumaları üyeler lokantaları ana salonda, diğer korumalar ve TBMM personeli, ancak kendileri için ayrılmış lokantalardan faydalanabileceklerdir'' dedi.

1 ayda 5 bin 407 öğrenciye yemek hizmeti

Çiçek, TBMM'ye ziyarete gelen öğrenci gruplarının da yemek talebinde bulunduğunu, bu grupların taleplerinin de 11.00-11.30 saatleri arası ya da saat 14.30'dan sonra karşılanmaya çalışıldığını kaydetti. Çiçek, buna rağmen bazı milletvekillerinin servis başladıktan sonra saat 12.00-14.30 arasında da lokantalara öğrenci grupları getirmesiyle, aşırı yoğunluk oluştuğunu, bu nedenle hizmetin büyük ölçüde aksadığını ifade etti.

Üyeler lokantalarında 1-30 Nisan tarihleri arasında 5 bin 407 öğrenciye yemek hizmeti sunulduğunu bildiren Çiçek, bu sayıya milletvekilleriyle gelen öğrencilerin dahil olmadığına dikkati çekti. Çiçek, öğrenci gruplarının lokantalardan hizmet almasının, aşırı yoğunluğa neden olduğu için bu uygulamanın kaldırılmasına karar verildiğini vurguladı.

Adisyon danışmana, hesap vekile

Milletvekillerinin, seçmenlerinin yanı sıra illerindeki vali, kaymakam, rektör, il, ilçe başkanı, teşkilat yöneticileri, işadamları gibi ziyaretçilerinin de bulunduğuna işaret eden Çiçek, milletvekillerinin komisyonda, Genel Kurul'da ya da Meclis dışında olduğunda, misafirlerini danışmanları aracılığıyla lokantaya gönderdiğini anımsattı. Çiçek, bu durumun kimi zaman danışmanların keyfi hareket etmesine de imkan tanıdığını ifade ederek, ''Danışmanların bazıları kendi misafirlerini milletvekili misafiri diye lokantaya getirmektedir. Bu tür keyfiliğin önüne geçmek için ilgili personele yeni uygulamayla sadece adisyon imzalatılacak, hesap ise milletvekillerine gönderilecektir. Milletvekillerine üst seviyede ve sorunsuz olarak hizmet sunulabilmesi için ana bina alt katta bulunan üyeler lokantasında sadece milletvekillerine, ana bina üst zeminde bulunan üyeler lokantalarında milletvekillerine, eş ve çocuklarına, beraberinde gelen misafirlerine, TBMM eski üyelerine, parlamento muhabiri kartı taşıyan basın mensuplarına hizmet verilecektir'' ifadesine yer verdi.