Cameron'dan Kırmızı Çantalı Mesaj

İngiltere ne zaman bir savaşın içine girse ülkede başbakanın çok gizli kırmızı kutusu piyasaya çıkıyor.

Yayınlanma Tarihi: 29.08.2013 10:12
Değiştirme Tarihi: 29.08.2013 10:10
Cameron'dan Kırmızı Çantalı Mesaj

İngiltere ne zaman bir savaşın içine girse ülkede başbakanın çok gizli kırmızı kutusu piyasaya çıkıyor. Cameron'ın Ulusal Güvenlik toplantısına girerken taşıdığı bu çanta savaş manasına geliyor

Suriye'ye yönelik olası bir saldırının başını çeken ülkelerden İngiltere Başbakanı David Cameron'ın son Ulusal Güvenlik Toplantı'sına kırmızı çanta ile katılması 'kırmızı kutu Suriye ye saldırı yapılacak anlamına geliyor' yorumuna neden oldu. Çünkü bu ilk kez olmuyordu. 1982'de Margaret Thatcher bu çok gizli kırmızı kutu ile göründükten sonra Falkland Savaşı çıkmıştı. 1991'de Körfez Savaşı öncesi Başbakan John Major'ın elinde yine bu kutu vardı. Son olarak 2003'ta Tony Blair'la görünen kırmızı kutu, Irak Savaşı'nın habercisiydi.

OPERASYONA AZ KALDI

Cameron'ın bu çanta ile görüldükten sonra BM Güvenlik Konseyi'ne harekat izni için gitmesi operasyona saatler kaldığını şeklinde yorumlandı. Batı medyası ise bu gelişmeleri özel haberleriyle doğruluyor. Le Figaro'ya göre; ABD, BM'ye Şam'da incelemeler yapan heyeti geri çekmeleri tavsiyesinde bulundu. Buna gerekçe olarak da Washington hükümetinin, saldırı hakkında gerekli bilgilere ve kanıtlara kendi istihbarat birimleri aracılığıyla ulaşması gösterildi. ABD'nin Foreign Policy ve Alman Focus dergileri de bu haberi destekledi.

BAĞDAT SENARYOSU

Dergiler ABD istihbaratının Suriye Savunma Bakanlığı ve kimyasal silahlar biriminin lideri arasındaki görüşmeleri dinleyerek kimyasal silah kullanıldığından emin olduğunu belirtti. Gazeteler, saldırının an meselesi olduğunu "Irak'ta da ABD, kendi verilerine ulaştıktan sonra BM'den heyeti geri çekmesini istedi. Heyet Irak'tan ayrıldıktan sadece 4 saat sonra ise ABD, Saddam'ın kilit noktalarını bombaladı" sözleriyle anlattı.

* İngiltere Başbakanı David Cameron önceki gün Ulusal Güvenlik toplantısına, içindekileri sadece kendisinin ve kraliçenin bildiği çantayla girdi. Dün ise Cameron, gerekli saldırı izninin çıkması için BM Güvenlik Konseyi'nin kapısını çaldı.

* 1691'den beri İngiliz hükümet geleneği olarak, gizli belgelerin taşınması için kullanılan kırmızı kutunun (Red Box) ortaya çıkması, İngiliz basını tarafından 'Suriye operasyonuna kısa bir süre kaldı' şeklinde yorumlandı.

* 2003'te Tony Blair çantayla görüldükten sonra Irak Savaşı patlak verdi.

* 1991'de Körfez Savaşı öncesi John Major çantayla görüntülendi.

322 YILLIK GELENEK

* DEĞERİ: 10 bin lira
* YAPIMI: Barrow & Gale (1750)
* MALZEMESİ: Çam ahşabı ve koç derisi
* İÇİ: Kurşunla kaplı
* AĞIRLIĞI: 3-4 kilo arası
* GÜVENLİĞİ: Yanmaya, bombalara ve x-Ray ışınlarına karşı güvenli
* KİLİT: Çanta sahibi açık unutmasın diye, alt taraftan açılıyor.
* AMBLEMİ: II. Elizabeth Regina manasına gelen EIIR şeklindeki kraliyet arması.

VURULACAK HEDEFLER

* 4'üncü Zırhlı Tugay
* Mazzeh Askeri Üssü
* Esad'ın Lazkiye'deki evi
* Ulusal Güvenlik Merkezi
* Özel Kuvvetler Komutanlığı
* Savunma Bakanlığı
* Kimyasal silah depoları ve üretim merkezleri.