Bugün ''Sevgili''ye Kavuşma Günü

Ölümü sevgiliye (Allah'a) kavuşmak olarak gören Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin yaşama gözlerini yumduğu 17 Aralık ''Şeb-i Arus'' olarak tanımlanıyor.

Yayınlanma Tarihi: 17.12.2012 13:07
Değiştirme Tarihi: 17.12.2012 13:22
Bugün ''Sevgili''ye Kavuşma Günü

Ölümü sevgiliye (Allah'a) kavuşmak olarak gören Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin yaşama gözlerini yumduğu 17 Aralık ''Şeb-i Arus'' olarak tanımlanıyor.

Türk İslam sufilerinin en tanınmışı olan ve ölümü sevgiliye (Allah'a) kavuşmak olarak gören Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin yaşama gözlerini yumduğu 17 Aralık ''Şeb-i Arus'' olarak tanımlanıyor. Bugün farklı din ve kültürlerden insanlar Konya'da bir araya geliyor.

Başta Mesnevi'si olmak üzere diğer eserleriyle günümüze kadar ulaşmış büyük bir düşünür olan Mevlana, yetiştiği siyasi karışıklık ve savaş ortamında o dönemdeki insanların en çok ihtiyaç duyduğu ''sevgi, hoşgörü ve barış'' temasını İslam ışığında sıkça işlemesiyle ön plana çıkıyor.

Büyük düşünür Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin, yüzyıllar öncesinde söylediği çağdaş fikirleriyle günden güne değeri daha da artıyor.

Bugün ''Mevlana'' dendiğinde ilk akla gelen, onun insan sevgisi ve hoşgörüsü olan Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin yüz yıllar öncesinden yaptığı ''Gel ne olursan ol yine gel'' çağrısı, hala günümüzde etkisini sürdürüyor.

Ölümü sevgiliye (Allah'a) kavuşmak olarak gören ve hayata gözlerini yumduğu 17 Aralık gecesi ''Şeb-i Arus'' olarak tanımlanan Mevlana 739. yıl dönümünde, şiir, sema ve müzikle harmanlanmış ''Şeb-i Arus'' töreninde, farklı din, dil, ırk ve mezhepten insanları bir araya getirmeye devam ediyor.

Bu yıl düzenlenen Mevlana'nın 739. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında bugün gerçekleştirilecek Şeb-i Arus törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile çok sayıda bakan ve büyükelçinin katılması bekleniyor.

Şeb-i Arus programı Mevlana Kültür Merkezi'nde genel yayın yönetmenliğini ve solistliğini Ahmet Özhan'ın yaptığı Türk Tasavvuf Müziği Konseri ile başlayacak. Ardından tasavvuf müziği eşliğinde sema gösterileri gerçekleştirilecek.

AA

Etiketler: şeb-i arus - mevlana