Boş Konutlara Ceza Geliyor!

İspanya'da 700 bin konut boş dururken on binlerce insan da evsiz kaldı.

Yayınlanma Tarihi: 11.04.2013 15:47
Değiştirme Tarihi: 11.04.2013 15:45
Boş Konutlara Ceza Geliyor!

İspanya'da 700 bin konut boş dururken on binlerce insan da evsiz kaldı. Ekonomik krizle mücadele eden İspanya'da, ülkenin güneyindeki Endülüs özerk yönetimi, boş konutlarını kiralamayan bankalar, finans ve emlak şirketlerine 9 bin avroya kadar para cezası kesilmesini, sosyal açıdan gerekli görülmesi halinde en fazla 3 yıl süreyle bu konutların istimlâk edilmesini öngören bir kararı yürürlüğe koydu.

İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle ciddi bir sosyal kriz olarak ortaya çıkan, evlerini kaybeden ipotek mağdurlarını korumaya yönelik ilk büyük adım Endülüs özerk yönetimi hükümetinden geldi. Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve komünist görüşlü Birleşik Sol (IU) partilerinin koalisyonundan oluşan Endülüs özerk yönetimi hükümeti, mevcut durumda bölgede 700 bin boş konut bulunduğunu ve bunun yaklaşık yarısının bankalar, finans ve emlak şirketlerine ait olduğunu açıkladı.

Hükümet bu kapsamda, boş konutlarını kiralamayan bankalar, finans ve emlak şirketlerine 9 bin avroya kadar para cezası kesilmesini, sosyal açıdan gerekli görülmesi halinde 3 yıla kadar bu konutların istimlâk edilmesini öngören bir kararı yürürlüğe koydu.

Haber ile ilgili metin girin!.
YÜZ BİNLERCE İPOTEK MAĞDURU ÇÖZÜM BEKLİYOR
Öte yandan İspanya merkez hükümeti, Endülüs yönetiminin aldığı karara temkinli yaklaşarak, bu tip bir uygulamanın yasalara uygunluğunun araştırılacağını duyurdu. Adalet Bakanı Alberto Ruiz Gallardon, "Hükümet olarak bizim istediğimiz, özerk yönetimlerin aldıkları bu tip sosyal kararların yasal çerçevede olması, İspanyol meclis ve senatosunda onaylanması ve tüm İspanyolları kapsamasıdır" dedi.

İspanya genelinde evlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan 400 bine yakın ipotek mağduru bulunurken, mecliste, bu kimseleri korumaya yönelik yasa çalışmaları devam ediyor.