BDP, Asya Abdullah için Teyakkuzdaydı

BDP'nin Diyarbakır'da dün gerçekleştirdiği mitinge katılarak konuşan PKK'nın Suriye'deki partisi olarak bilinen Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Asya Abdullah'ın alınan bir istihbarat üzerine Diyarbakır'da BDP tarafından çok sıkı bir şekilde koru

Yayınlanma Tarihi: 02.09.2013 15:56
Değiştirme Tarihi: 02.09.2013 15:54
BDP, Asya Abdullah için Teyakkuzdaydı

BDP'nin Diyarbakır'da dün gerçekleştirdiği mitinge katılarak konuşan PKK'nın Suriye'deki partisi olarak bilinen Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Asya Abdullah'ın alınan bir istihbarat üzerine Diyarbakır'da BDP tarafından çok sıkı bir şekilde korunduğu ortaya çıktı.

BDP 'nin Diyarbakır'daki 1 Eylül mitinginde konuşmak için platformda sırasını bekleyen Abdullah'ın önünde korumalar etten duvar örerken, bugün de görüşmeler yaptığı DTK binasına basın mensupları dahil herkes kimliği kontrol edilerek alındı.

BDP'nin Diyarbakır'daki Barış mitingi için bir heyet ile Mardin'in Şenyurt Beldesi'ndeki sınır kapısından İçişleri Bakanlığı'ndan alınan izin ile gelen PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah için olağünüstü güvenlik önlemleri alındı. Asya Abdullah'ın, Suriye 'de PYD-El Nusra grupları arasında devam eden çatışmalar nedeniyle alınan bir istihbarat üzerine sıkı korunduğu öğrenildi.

İstasyon Meydanı'ndaki miting alanına içinde bulunduğu araç ile platform arkasına kadar gelen Asya Abdullah, platforma çıkınca bu kez yurt dışında bulunan Belediye Başkanı Osman Baydemir'in 4 koruması ve BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt tarafından koruma çemberine alındı.

Platformda konuşma sırasının kendisine gelmesini oturarak bekleyen Abdullah'ın önünde 4 koruma ve BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ile BDP Diyarbakır Milletvekili Nersel Aydoğan adeta etten duvar ördü. Konuşması sırasında da korumalar tarafından sıkı bir şekilde korunun Asya Abdullah, konuşması biter bitmez platformdan indirilerek miting alanından götürüldü.

PYD Eşbaşkanı Abdullah'a yönelik koruma tedbirlerin BDP'nin aldığı bir istihbarattan kaynaklandığı belirtilirken, koruma önlemleri bugün de devam etti. Bugün Demokratik Toplam Kongresi (DTK) binasında çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile görüşen Abdullah'ın yine 4 koruma tarafından korunduğu görüldü. Abdullah ve PYD heyetinin bulunduğu DTK binasına basın mensupları dahil herkes kimlik kontrolünden geçirildikten sonra alındı. (DHA)

Etiketler: bdp - pyd - asya abdullah - teyakkuz - haber