Bayat Ekmek Kampanyasında Örnek Adım!

Amasya’da her gün çöpe atılan binlerce ekmek ekonomiye kazandırılacak.

Yayınlanma Tarihi: 18.01.2013 16:03
Değiştirme Tarihi: 18.01.2013 16:02
Bayat Ekmek Kampanyasında Örnek Adım!

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Türkiye’de üretilen günlük 120 milyon ekmekten yaklaşık 12 milyon adedinin çöpe gittiğini belirterek, bunu bir yıllık olarak hesap ettiğimizde yaklaşık 4,5 milyar ekmeğin çöpe gittini söyledi.

Rakamların büyüklüğüne dikkat çeken Başkan Özdemir, ‘Amasya’da ise günlük üretilen 65 bin adet ekmekten yaklaşık 6 bini maalesef çöpe gidiyor. Bu israfın önüne geçmek için Hayatcan Derneğimizle birlikte ‘Ekmek Nimettir Çöpe Atılmaz’ sloganıyla ‘Bayat Ekmek Toplama Kampanyası’ başlattık. Bu kampanya ile yılda 1 milyon liralık tasarruf bekliyoruz. Toplanan ekmekler, belediyemize ait hayvan barınağı ve ormanlardaki hayvanlara verilecektir. Vatandaşlarımızdan bu kampanyaya duyarlı olup katkı sağlamalarını bekliyoruz’ dedi.

Bayat Ekmek Toplama Kampanyası Bahçeleriçi Mahallesinde yapılan törenle başlatıldı.

Projenin tanıtımı, Hayatcan Derneği ikinci el şubesinde yapıldı. Törene Başkan Özdemir, Başkan Yardımcısı ve Hayatcan Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Erdem ile diğer yönetici ve çalışanlar katıldı.

Proje kapsamında çeşitli mahalle ve noktalara 100 adet bayat ekmek toplama kutusu konulacak. Bu kutularda toplanan ekmekler, her gün iki görevli tarafından bir araçla toplanacak. Belediye Hayvan Barınağı’nda bulunan kedi ve köpeklerle şehir çöplüğü civarındaki başıboş köpeklere, ayrıca kış aylarında ormanlık alanlarda özellikle kar yağışının ardından yiyecek bulamayan yaban hayvanlarına verilecek. 

Etiketler: bayat ekmek - amasya