Başbakan "Ekmek" İçin Düğmeye Bastı

Vatandaşları israf konusunda uyaran Başbakan Erdoğan, “Beyaz ekmeği sofralarımızdan kaldıralım” dedi.

Yayınlanma Tarihi: 17.01.2013 14:17
Değiştirme Tarihi: 17.01.2013 14:17
Başbakan 'Ekmek' İçin Düğmeye Bastı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, ''Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” nedeniyle düzenlenen törende konuşma yaptı.

Ekmeğin önemine vurgu yapan Erdoğan, şunları söyledi:

''Bizim kültürümüzde, bizim medeniyetimizde, bizim aile yaşantımızda bırakınız çöpe, çöplüğe atmayı yerde görülse ekmek alınır, öpülür ve hatta baştan yüksekte bir yere kurda kuşa nimet olması için konulur.

'EKMEKLE DUDAĞINI SİLENLERDEN DEĞİLİZ'
Biz ekmeğin yalnızca buğdayın una, unun hamura, hamurun pişip ekmeğe dönüşmesi olarak görmeyiz. Biz ekmeği bir gıda olmasının ötesinde mübarek bir emanet, bir nimet olarak da görürüz. Bu anlayışı kaybettiğimiz anda Allah korusun özümüze, medeniyetimize yabancılaşır, işte eleştirdiğimiz diğer kültürlerle aynı seviyeye düşeriz. Hani zaman zaman görüyoruz, ekmeğin fazla kalanıyla dudaklarını silenleri, işte biz bunlardan olamayız. Bizi onlardan ayıran burası.''

‘İSRAF EDİLEN GIDA AÇLARA ULAŞTIRILMIYOR’
Dünyada yılda 10 milyon kişinin gıda bulamadıkları için hayatını kaybettiğini belirten Erdoğan, “Bir yanda yılda 10 milyon kişi açlık ve yetersiz beslenmeden ölüyor diğer tarafta 1.3 milyar ton gıda israf ediliyor. Yılda israf bu gıdanın hepsi değil dörtte biri aç insanlara ulaştırılabilse bu ölümler olmayacak ama maalesef ulaşmıyor, ulaşamıyor” dedi.

Türkiye'de günde bin 500 ton, yılda 550 bin ton ekmeğin israf edildiğini bildiren Erdoğan, bir yılda israf edilen ekmeğin ekonomik değerinin karşılığı olarak, 102 bin asgari ücretliye maaş ödenebileceğini, 500 okul yapılabileceğini söyledi.

‘YİYİN EFENDİLER YİYİN’
Dünyadaki adaletsizliğe dikkat çeken Erdoğan, şöyle konuştu: “Bir tarafta yiyecek bir dilim ekmek bulamayan yığınlar diğer tarafta ise tıka basa doyan, yemediğini de çöpe atan bir kitle var. Hani Tevfik Fikret'in var ya, 'Yiyin efendiler yiyin' diyor. 'Aksırıncaya, tıksırıncaya, patlayıncaya kadar yiyin' diyor ya. İşte maalesef böyle bir güruh var. Bu sürdürülebilir bir tablo değildir, bu adil bir tablo değildir, bu kalkınma ya da refah da değildir. Bu hırstır, tamahtır, açgözlülüktür. İşte yaşanan ekonomik krizlerin, çöküşlerin, savaş ve çatışmaların altında da bu adaletsizlik vardır.”

‘BEYAZ EKMEĞİ KALDIRALIM’
İsrafın önlenmesi gerektiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, “Beyaz ekmeği sofralarımızdan kaldırmalıyız” dedi.