Bakan Şimşek'ten Erken Emeklilik Açıklaması

Maliye Bakanı Şimşek, varlık barışı çalışmasının Türk varlıklarını Türkiye'ye çekmek için yapıldığını belirterek, "Vatandaşlar af beklentisine girmesin" uyarısını yaptı.

Yayınlanma Tarihi: 18.04.2013 12:54
Değiştirme Tarihi: 18.04.2013 12:52
Bakan Şimşek'ten Erken Emeklilik Açıklaması

Maliye Bakanı Şimşek, varlık barışı çalışmasının Türk varlıklarını Türkiye'ye çekmek için yapıldığını belirterek, "Vatandaşlar af beklentisine girmesin" uyarısını yaptı.

Şimşek, erken emeklilikte beklenti yaratmanın doğru olmadığını, yükün en az 60 milyar lira olacağını belirtti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV/CNBC-e ortak yayınında NTV Ekonomi Müdürü Gökay Otyam'ın sorularını yanıtlıyor.

Varlık barışı çalışmasıyla ilgili konuşan Şimşek, "Vatandaşlar af beklentisine girmesin. Şu andaki çalışma yurtdışındaki Türk varlıklarını Türkiye'ye çekmek için yapılıyor. İçeriye yönelik bir varlık barışı gündemde değil. Son yıllarda Türkiye'nin bir güvenli liman olduğu algısı arttı. Vergi cenneti konusunda bir devir kapanıyor, o gizlilik yavaş yavaş kalkıyor. Türkiye bir güvenli liman, cazibe merkezi, bizim vatandaşlarımızın yurtdışında kaynak tutmalarını gerektirecek ortam ortadan kalktı. Yurtdışında olduğu tahmin edilen rakam 130 milyar dolar, ne kadarının geleceğini bilemem. Amaç yüksek vergiden çok, bizim yurtdışındaki varlıkların Türkiye'ye aktarılması, bilançonun iyileştirilmesi. Tamamen yurtdışına yönelik bir çalışma. Vatandaş, böyle bir düzenleme yapılacak diye vergi yükümlülüklerinde gevşemeye girmesin" dedi.

Uluslararası yatırımcıların çözüm sürecini bugüne kadar fiyatlamadığına dikkat çeken Şimşek, "Bu pozitif bir sürpriz oldu. Çözüm sürecinin başarılı olması kredi notu ve yatırımlar anlamında olumlu olarak etkiler" diye konuştu. Şimşek, çözüm süreciyle birlikte Türkiye'nin Almanya'yla farkı kapatacağını ifade etti.

ERKEN EMEKLİLİĞİN MALİYETİ 60 MİLYAR LİRA
Erken emeklilik tartışmasına değinen Şimşek şunları söyledi: "Bütçe böyle bir adımı kaldıramaz. Beklenti yaratmamak lazım. İlgili bakanlık konuşur, istişare eder biz değerlendirmemizi yaparız. 90'lı yılların başında emeklilik yaşı neredeyse kaldırıldı, günü dolduran herkes emekli oldu. Böyle bir sisteme dönülürse maliyeti 60 milyar lirayı aşması muhtemel. Prim günü doldu diye emekli ederseniz maliyet en az bu kadar olur. Bu kadar genç yaşta milleti emekli etmek yerine bu kaynağı yatırımda kullansak Türkiye daha hızlı zenginleşeceği için hem emekli, hem çalışan bundan kazanacak. Erken emeklilikle bütçe açığını patlatırsanız, faizler alır gider."

ntvmsnbc