Askeri Cephanelikte Patlama: 25 Şehit

Yayınlanma Tarihi: 06.09.2012 08:38 | Değiştirme Tarihi: 06.09.2012 18:45

Genelkurmay Başkanlığı Afyon' daki askeri mühimmat depo Komutanlığında meydana gelen patlamada 25 askerin şehit olduğunu, 4 askerin yaralandığını bildirdi..

Afyonkarahisar'daki bir askeri cephanelikte el bombalarının tasnif işlemlerinin yapıldığı sırada patlama meydana geldi: 25 şehit. Patlamanın şiddeti kimliklerin tespitini mümkün kılmadığı için, şehitler DNA tesi için Ankara'ya götürülecek.Türkiye güne 25 şehit haberiyle uyandı!Dün gece saat 21.15 sıralarında, Afyonkarahisar'ın Ataköy ilçesindeki 500. İstihkam Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'ndaki mühimmat deposunda patlama ve ardından yangın meydana geldi.İlk bilgiler, yaralı askerler olduğu ve 20'ye yakın askere de ulaşılamadığı yönündeydi. Tablonun günün ışımasıyla birlikte ortaya çıkacağı belirtilmişti ve öyle de oldu. Acı haber TSK ve Bakan Eroğlu tarafından verildi: 25 şehit; 4 hafif yaralı...Yetkililerin, 'terör ye da sabotaj değil' dediği patlama, Türkiye'nin en büyük mühimmat depolarından birinde, el bombalarının tasnif edildiği sırada meydana geldi.8 deponun bulunduğu alandaki patlama 4. depoda yaşanırken, çıkan yangına, etrafa saçılan el bombaları nedeniyle uzun bir süre müdahale edilemedi.Bu sıcak saatlerde açıklamalar, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu'ndan geldi. 6'sı asker 3'ü sivil 9 yaralı ya da 23 yaralı ifadelerinin yanında asıl dikkat çeken ve endişe uyandıran, el bombalarının tasnifinde görev yapan askerlerden haber alınamamasıydı.

YARALI ASKER KORKUNÇ PATLAMAYI ANLATTIHaber ile ilgili metin girin!.25 ŞEHİT, 4 YARALIKorkulan ancak beklenen açıklama, sabahın ilk saatlerinde önce TSK, ardından da Bakan Eroğlu'ndan geldi.TSK'nın yazılı açıklamasında, olayda 25 askerin şehit oldu, 4 askerin de hafif şekilde yaralandığı belirtilirken, Eroğlu ayrıntı verdi: 2'si astsubay, 2'si uzman çavuş, 21'i erbaş toplam 25 şehit... TSK ayrıca, 'henüz bilinmeyen nedenle' denilen olayla ilgili idari ve adli soruşturmanın başlatıldığını da duyurdu. DEVLETİN ZİRVESİNDEN '25 ŞEHİT' MESAJIHaber ile ilgili metin girin!.3 SİVİL TABURCU EDİLDİÖte yandan, patlamanın hemen ardından gelen ilk bilgiler arasında, 3 sivilin yaralandığı belirtilmişti. Depolara yakın yerlerde sivil yerleşimlerin olduğu bölgeden gelen görüntülere yansırken, yaralı vatandaşların isimleri Emrah Ulufer, Kevser Dalkılıç ve Sevilay Türk olarak açıklandı. Bu 3 kişi tedavilerinin ardından hastaneden taburcu edilirken, Bakan Eroğlu, yaralı sayısını 15 tedavileri devam edenlerin sayısını da 8 olarak verdi.DNA TESTİ ANKARA'DAPatlamanın şiddeti nedeniyle, şehitlere kimlik tespitinin yapılamayacağı ve kimliklerin DNA testinden sonra ortaya çıkacağı kaydedildi. Bu noktada da, Afyon Devlet Hastanesi'nde DNA testi yapılamadığı, askerlerin cenazelerinin bu işlem nedeniyle Ankara GATA'ya götürüleceği belirtildi. EN ACI İÇTİMA! YOKLAMA OLMAYAN ASKERLERİN İSİMLERİHaber ile ilgili metin girin!.KOMUTAN BÖLGEDEYaşanan patlama sonrası, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu bölgeye gitti ve incelemelerde bulundu.UMUTLU BEKLEYİŞ VE ACIEtrafa saçılan el bombaları nedeniyle yeni bir patlama ihtimaline karşı bölgede güvenlik kordonu oluşturan güvenlik güçleri, bölgeye giriş çıkışlara izin vermezken, olayın duyulmasının ardından kışladaki görevli askerlerin yakınları bölgeye geldi. Kışla önündeki umutlu bekleyişi acıya bırakan haber ailelere verildi. PATLAMA YERİNE ÇADIR KURULDU   Haber ile ilgili metin girin!.   PAZAR GÜNÜNE KADAR AİLELERE TESLİM EDİLECEKPatlamanın olduğu bölgeye giden Milli Savunma Bakanı Cevdet Yılmaz, öğleden sonra gazetecilere açıklama yaptı.Cevdet Yılmaz, şehit askerlerin cenazelerinin Pazar gününe kadar ailelerine teslim edileceğini söyledi. Yılmaz, olayın ardından Afyonkarahisar’a gelen ailelerden DNA örneği alınacağı belirtildi.Soruşturmanın sivil ve askeri olarak iki yönden sürdürüleceğini belirten Yıldız, “İnşallah bu netice alındıktan sonra olayın neden kaynaklandığı, hata, ihmal, kusur var mı, bunların hepsi milletimize açıklanacaktır" dedi.Bakan Yıldız, bir soru üzerine el bombası dışında patlayan başka patlayıcı olmadığını ifade etti.DEPREM SANDILARÖte yandan, patlamanın şiddeti nedeniyle yaşanan sarsıntıyı deprem sanan Afyonkarahisar halkı sokaklara döküldü. Mühimmat deposunun yakınındaki bazı evlerin camlarının patlamanın şiddetiyle kırıldığı öğrenildi. ŞEHİTLERİMİZİN CENAZELERİ BUGÜN GÖNDERİLİYORHaber ile ilgili metin girin!.