Ara Güler Yılın Fotoğraflarını Oyladı

Foto muhabirliğinin yaşayan efsanesi Ara Güler, Anadolu Ajansı'nın düzenlediği ''Yılın Fotoğrafları'' oylamasına katıldı.

Yayınlanma Tarihi: 18.12.2012 15:40
Değiştirme Tarihi: 18.12.2012 16:15
Ara Güler Yılın Fotoğraflarını Oyladı

Foto muhabirliğinin yaşayan efsanesi Ara Güler, Anadolu Ajansı'nın düzenlediği ''Yılın Fotoğrafları'' oylamasına katıldı.

Usta foto muhabiri Güler, Beyoğlu'ndaki kafesinde, en çok beğendiği fotoğrafları seçti.

Ara Güler, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2011 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülmüştü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde 4 usta fotoğraf sanatçısına ödülünü verdikten sonra, eline makineyi alarak Ara Güler'in fotoğrafını çekmişti.
 
Güler, Erdoğan'ın kendisini fotoğraflarken çekilen kareye oy vermesinin yakışık almayacağını dile getirerek bu fotoğrafı ''pas geçti''. Usta fotoğrafçı ilk tercihini Bangladeş'e sığınan Rohingyalı 3 yetim Müslüman çocuğun dua ederken çekilen karesinden yana kullandı. Rohingya Müslümanları'nın yaşam mücadelesini anlatan anne ve 3 çocuğu ile şehit cenazesini taşıyan helikopterin inişi sırasında çekilen fotoğraf Güler'in oyunu alan diğer kareler oldu. 

Meslek yaşamı boyunca her zaman haber fotoğrafı çekmediğini ancak hep ''foto muhabiri kafasıyla'' hareket ettiğini anlatan Güler, eleştirilerini de paylaştı.

Bir foto muhabirinin, reklam fotoğrafçısından farklı bir bakışa sahip olması gerektiğini vurgulayan Ara Güler, ''Foto muhabirinin görevi içine düştüğü durumda en iyi kareyi kurtarmayı hedeflemektir'' dedi.

''Foto muhabiri olarak dünyanın hangi bölgesinde görev yapmak isterdiniz?'' sorusuna, ''Sorunlu bir bölgede olmaktansa egzotik bir adada olmayı tercih ederim'' şeklinde cevap veren Ara Güler, foto muhabirliğin zorluğunu ''Başka bir iş yapıp para kazansan, yatın katın olsa daha iyi değil mi'' ifadeleriyle anlattı. 

AA

Etiketler: ara güler - fotoğraf