Almanlar Adolf Hitler Sayesinde Gülüyor!

Yeni 'komedi' kitabı ülkede fırtınalar estiriyor.

Yayınlanma Tarihi: 16.01.2013 11:26
Değiştirme Tarihi: 16.01.2013 11:36
Almanlar Adolf Hitler Sayesinde Gülüyor!

Almanlar Adolf Hitler hakkındaki rekor kıran kitapla kahkahalara boğuluyor.

Orijinal ismi Er Ist Wieder Da olan O Geri Döndü isimli çizgi roman, Alman kitap satış listelerini alt üst etti. Kitapta Hitler, 2011 yılında bir komadan uyanıyor ama insanlar onun bir taklitçi olduğunu sanıyor. Yakında İngilizce olarak yayınlanacak olan kitap,  Almanların artık eski Führer ile alay edebilir hale geldiğinin kanıtı haline geldi.

Asıl yenilik ise kitabın Almanlar için yine bir Alman tarafından yazılmış olması.

Kitap, Avusturya doğumlu Hitler’in hâkimiyet kurup tahrip ettiği Almanya’da yaşayan halkın yıllardan beri süregelen tabularını yıktı. Hitler, yaşadığı dönemde Auschwitz ve Dachau ölüm fabrikalarından doğan suçluluk yükünü taşıyan bir nesil yaratmıştı.

Şimdi ise yeni bir nesil bu bedele gülebiliyor. Kitaptaki hikâye tamamen mizah üzerine kurulu.

Haber ile ilgili metin girin!.
Bir zamanların kudretli Führer’i Nisan 1945’te Berlin’deki yanan sığınağında ölmez. Aksine, kış uykusuna yatar, 2011’de uyanır ve Rus ordularıyla kaynayan bir şehir bulmayı umar. Bir gazeteci ona acıyana ve kendi kulübesinde uyumasına izin verene kadar etrafta dolaşır.

İnsanlar gerçek Hitler’le karşı karşıya olduklarının farkına varınca, onun Hitler’in bir benzeri olduğunu varsayarlar.

Hitler’in monologları istemeden eğlenceli bir biçimde ilgi uyandırır ve kendisine Türk asıllı bir komedi yıldızının programında bir koltuk verilir. Bu sayede Hitler başarıyı yakalar. Ardından, YouTube’da sayesinde şöhret gelir. Bir tabloid gazete desteğini kazandıktan sonra,  politikaya atılır. Hitler bu defa hız yapan şöförlere ve köpekler tarafından kirletilen kaldırımlara karşı kamuoyu düşmanlığı yaratır.

  Haber ile ilgili metin girin!.
Bazı eleştirmenler tarafından kitaptaki mizah gücünün çok yeterli olmadığı düşünülüyor. İşte,  özünü Hitler’in Birinci Dünya Savaşı yoldaşlar toplantısını anımsamasından alan bir bölüm:

"İki savaş gazisi karşılaşır.

"Nerede yaralandın?”  diye sorar biri diğerine.

"'Çanakkale’de” der gazi.

"Soruyu soran gazi:  'Of, oranın son derece acı verici olduğunu söylüyorlar' "

Bazı eleştirilere göre, Almanların mizah duygusunun olmadığı önyargısı bu kitap ile doğmuş gibi görünüyor. Diğer yandan,  kitap, Alman bir annenin ve Macar babanın oğlu olan yazar Vermes için son derece kârlı oldu. Bolca yapılan eleştirilere göre, kitabın iyi bir deneme olduğu kabul ediliyor.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra uzun yıllar boyunca Almanlar arasında Hitler'i görmezden gelen, sivrilten veya öven; kısacası her iki seçeneği de destekleyen fanatikler vardı.

Şimdi ise onlar Hitler'le gülüyor.