ABD'de ''Mali Uçurum'' Zirvesi

"Mali uçurum"u konuşmak için seçimlerden sonra ilk kez bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama ve ABD Kongresi liderleri, görüşmeden umutlu ayrıldı.

Yayınlanma Tarihi: 17.11.2012 09:40
Değiştirme Tarihi: 17.11.2012 09:53
ABD'de ''Mali Uçurum'' Zirvesi

"Mali uçurum"u konuşmak için seçimlerden sonra ilk kez bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama ve ABD Kongresi liderleri, görüşmeden umutlu ayrıldı.

ABD, yıl sonuna kadar Obama yönetimi ile Kongre arasında uzlaşıya varılamazsa, 1 Ocak 2013 itibariyle ''mali uçurum''a sürüklenme tehdidiyle karşı karşıya. Mali uçurumu önlemek için, Obama ve Kongre'nin uzlaşıya vararak, büyük çaplı harcama kesintileri ve vergi artışlarının yıl sonunda devreye girmesini önlemesi gerekiyor.

Bu nedenle de Obama'nın ikinci döneminin ilk ve en önemli konusu bu oldu. İlk konuşmasını ''mali uçurum'' üzerine yapan Obama, ''Kongre ile uzlaşıya hazır olduğu'' mesajı doğrultusunda Kongre'nin Temsilciler Meclisi ve Senato kanadındaki liderlerle Beyaz Saray'da bir araya geldi.

Obama ile Kongre liderlerinin görüşmesinden sonra da Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney yazılı açıklama yaptı.


Görüşmenin bir saatten uzun sürdüğünü belirten Carney, yapıcı geçen görüşmede, Obama ve liderlerin ''mali uçurum''a çözüm bulabilmek için mümkün olan her şeyi yapma ve bütçe açığını azaltmaya yönelik dengeli bir yaklaşım bulmak adına birlikte çalışma kararı aldıklarını kaydetti. 
Carney, iki tarafın da kendi yaklaşımlarına yönelik bazı farklılıkları bulunsa da, çözüm için yapıcı bir sürece devam etme ve en kısa sürede bir sonuca varma yönünde anlaştıklarını bildirdi.

Carney ayrıca, Obama Asya ziyaretini gerçekleştirirken, ekibinin üst düzey yetkililerinin, önümüzdeki günlerde Kongre üyeleri ve danışmanlarıyla görüşmeye ve konuyu tartışmaya devam edeceğini ifade etti.

AA