''AB Türkiye'nin Peşinden Koşabilir''

Alman Dışişleri Bakanı Westerwell, dünya gündemine ilişkin görüşlerini anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 22.12.2012 11:53
Değiştirme Tarihi: 22.12.2012 11:58
''AB Türkiye'nin Peşinden Koşabilir''

Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Saarbruecker Zeitung gazetesinde yayınlanan röportajında, Arap baharından, Avrupa'daki Almanya tepkisine kadar çeşitli konulardaki görüşlerini anlattı.

Westerwelle'ye, "Arap dünyasındaki gelişmeler gözönüne alındığında, Türkiye'nin Avrupa Birliğine çabuk üyeliğini tavsiye etmenin doğru olup olmadığı soruldu.

Westerwelle, "Türkiye çabuk üyelik değil, haklı olarak müzakerelerde kendisine adil ve açık davranılmasını, saygı gösterilmesini istiyor. Türkiye son 10 yılda başdöndürücü ilerleme kaydetti." dedi.

''AB Türkiye'nin Peşinden Koşabilir''

Türkiye'nin Avrupa ile Ortadoğu arasında köprü rolü olabileceğinin son gelişmelerle iyice ortaya çıktığını vurgulayan Westerwelle, "Biz Avrupalılar 2013'ün ilk yarısında diğer başlıkları da müzakereye açmalıyız. Aksi takdirde ileride Türkiye'den ziyade Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin peşinde koşacağı kolaylıkla söylenebilir" dedi.

Arap dünyasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Almanya dışişleri bakanı, Mısır'ın hala kilit bir rol oynadığını, Mısır'da hem Mursi yönetimi hem de muhalefetle temas halinde olduklarını kaydetti.

Arap baharından muhafazakarların güçlenmiş olarak çıkıp çıkmadığı yolundaki bir soru üzerine Westerwelle, "Bunu söylemek için erken. Eğer yeni iktidarlar hoşgörüsüz ve anti demokratik olursa bu kaygı verici" dedi.

Suriye ile ilgili olarak da Westerwelle, Esed rejiminin ne zaman devrileceğini kimsenin söyleyemeyeceğini, ancak rejimin güç kaybettiğinin açık olduğunu ifade etti.

Yunanistan ve İtalya'da yükselen Alman karşıtlığı hakkında da Westerwelle, buralarda yaşanan sorunların sebebinin ne Almanya ne de Avrupa olduğunu anımsattı.

Etiketler: ab - türkiye - almanya - westerwell