36 Milletten PKK'lı Var

PKK’lıların yüzde 73’ü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Örgüte İran, Irak, Suriye gibi bölge ülkelerden katılanların olduğu gibi uzak ülkelerden bile gelenler var.

Yayınlanma Tarihi: 01.09.2013 11:44
Değiştirme Tarihi: 01.09.2013 11:42
36 Milletten PKK'lı Var

PKK’lıların yüzde 73’ü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Örgüte İran, Irak, Suriye gibi bölge ülkelerden katılanların olduğu gibi uzak ülkelerden bile gelenler var.

PKK’nın yabancı ülkelerden sadece ekonomik ve siyasi destek almadığı, eleman desteği de sağladığı ortaya çıktı. İçişleri Bakanı Güler, şimdiye kadar yakaladıkları PKK’lıların sadece Türk milletine mensup olmadıklarını belirterek, “36 farklı millete mensup PKK’lı yakalandı. Bunlar haklarında işlem yapılan şüphelilerdir” dedi.

HOLLANDALI, NORVEÇLİ BİLE VAR

İstihbarat verilerinde de; PKK içerisinde yabancı uyruklular önemli bir yer teşkil ederken, halen 6 bin 500 kişilik örgütün yüzde 27’sinin yabancı uyruklulardan oluştuğu bilgisi yer alıyor.

Yine istihbarat bilgilerine göre; PKK’lıların yüzde 73’ü Türkiye Cumhuriyeti, yüzde 12’si Suriye, yüzde 10’u İran, yüzde 4’ü de Irak vatandaşı. Terör örgütü içerisinde 100 civarında Hollanda, İsviçre, Rus, Ermenistan, İsveç, Norveç, İsviçre, Yunanistan ve Alman uyruklu kişi yer alıyor. 

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin yazılı soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Güler, “2003-2012 yılları arasında operasyonlarda 4 bin 452 terör örgütü mensubu ölü-yaralı olarak ele geçirildi. 4 bin 739 terör örgütü mensubu ise teslim oldu. 64 bin 443 terör örgütü mensubu da yakalandı. 2012 yılı sonu itibarıyla Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz kurumlarında terör suçundan toplam 8 bin 700 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Terör örgütünün yüzde 88’i erkek yüzde 12’si de kadınlardan oluşuyor” açıklaması yaptı.

PKK ÜYESİ İSVİÇRELİ FİLM YÖNETMENİ

PKK içerisinde yer alan yabancı uyruklu teröristlerin en çarpıcı örneği olarak İsviçreli David Roviller gösteriliyor. Bir süre PKK içerisinde yaşayan ve eylemlere katılan Roviller yaşadıklarını kısa metrajlı film haline getirmişti. Türkiye, bu filme sert tepki göstermişti. (AKŞAM)

Etiketler: pkk - haber - özcan yeniçeri - önerge - mhp