10 milyar Dolarlık Davada Savunma Günü

Türkiye'nin lehine sonuçlanan Libananco davasının temyiz duruşmasında, mahkeme, tarafları bugün son kez dinleyecek.

Yayınlanma Tarihi: 15.01.2013 13:54
Değiştirme Tarihi: 15.01.2013 13:56
10 milyar Dolarlık Davada Savunma Günü

Türkiye'nin lehine sonuçlanan Libananco davasının temyiz duruşmasında, mahkeme, tarafları bugün son kez dinleyecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2003'te Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) başvurusu üzerine, Uzan Grubu'na ait Çukurova (ÇEAŞ) ile Kepez elektrik şirketlerine el konulmasından kaynaklanan dava, Güney Kıbrıslı Libananco Holdings Co. Ltd. isimli şirketin, ÇEAŞ ve Kepez'e ortak olduğunu ve el koyma kararıyla mağdur edildiğini iddia ederek, 2006'da Türkiye aleyhine Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi'ne (ICSID) başvurmasıyla başlamıştı.

Yaklaşık 5 yıllık sürecin sonunda, 10,1 milyar dolarlık tazminat davasında tahkim heyeti, 2011'in Eylül ayındaki 185 sayfadan oluşan gerekçeli kararında, Uzan ailesi tarafından sunulan delillerden Libananco'nun bir yabancı yatırımcı olduğunu kanıtlayamadığını belirterek, davayı esasa girmeden reddetmişti.

Libananco Holding'in bu kararı temyize taşıması üzerine, neredeyse 1 yıldır devam eden sürecin son duruşmasına ABD'nin başkenti Washington'da başlandı.

Hakkında yakalama kararı bulunan Cem Uzan'ın video bağlantısıyla canlı katıldığı ama konuşma yapmadığı duruşmada, Uzan tarafı  kendilerine ''siyasi linç'' yapıldığını savundu.

Türk tarafı ise Uzanların  yolsuzluklarının sadece Türkiye'de değil, ABD ve İngiltere  mahkemelerinde de tescil edildiğini kaydetti

Mahkeme bugün son kez dinleyecek

Libananco davasının ikinci günü olan bugün de,  mahkeme tarafları son kez dinleyecek. Mahkemenin kararını en az 4 ay sonra açıklaması bekleniyor.

AA
 

Etiketler: dava - cem - uzan - mahkeme