1 Mayıs'ta Taksim'e İzin Yok

İçişleri Bakanı Muammer Güler, “Taksim'e çelenk bırakılmasına izin verilecek ancak yürüyüş ve toplantı için başka alan önereceğiz” dedi.

Yayınlanma Tarihi: 18.04.2013 14:08
Değiştirme Tarihi: 18.04.2013 14:09
1 Mayıs'ta Taksim'e İzin Yok

İçişleri Bakanı Muammer Güler, “Taksim'e çelenk bırakılmasına izin verilecek ancak yürüyüş ve toplantı için başka alan önereceğiz” dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, yarın gerçekleştirilecek Budapeşte Süreci Beşinci Bakanlar Konferansı ile ''Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu''na ilişkin bilgilendirme toplantısında, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Güler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Taksim'de kutlama yapılıp yapılmayacağına ilişkin, ''Taksim Meydanı'nı Yayalaştırma Projesi nedeniyle orada yeterli önlemleri alacak fiziki ortam mümkün değil. Taksim Meydanı'nda basın açıklaması, Kazancı Yokuşu'na çiçek bırakılması gibi etkinlikler yapılabilecek. Ancak yürüyüş gibi diğer etkinliklerin başka alanlarda sağlıklı şekilde yapılması için sendika yetkililerine öneride bulunacağız'' dedi.

''Bir protokol söz konusu değil''

Bakan Güler, terör örgütü üyelerinin sınır dışına çıkmasına ilişkin soruya, ''Çekilme süreciyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında herhangi bir düzenleme, protokol söz konusu değildir'' şeklinde yanıt verdi.

Dicle Üniversitesi’ndeki olaylar

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Dicle Üniversitesi'nde yaşanan olayları belli grupların çıkardığını belirterek, amacın çözüm sürecini provoke etmek olduğunu söyledi.

Güler, “Çözüm sürecinin getirdiği olumlu havayı provoke etmek isteyen ve bu alanda huzur ve emniyeti bozmak isteyen kim olursa olsun üniversitelerde olsun başka yerlerde olsun buna izin ve fırsat vermemiz mümkün değildir. Polis bu konudaki tarafsızlığını ve kanunların kendine verdiği yetkileri kullanmak suretiyle yürütecektir. Dicle Üniversitesi'ndeki olaylarda polisin çifte standart uyguladığı iddiaları gerçek dışıdır. Külliyen gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.