Derbide Galatasaray Cephesi

2-2 biten dev derbide sarı kırmızılılar beraberliği son dakikada kurtardı...

Yayınlanma Tarihi: 17.03.2012 22:21
Değiştirme Tarihi: 19.03.2012 18:11
Derbide Galatasaray Cephesi

Galatasaray, Süper Lig'in 31. haftasında karşılaştığı Fenerbahçe karşısında 2-0 geriye düştüğü maçta beraberliği sağlamasını bildi. Elmander'in attığı golün asistini yapan Necati Ateş maçından ardından şunları söyledi;

''Son dakikadaki pozisyona çok üzülüyoruz. Ama maça 2-0 mağlup başladık diyebiliriz. İkinci yarının tamamında çok iyi oynadık. Derbiye yakışır bir mücadele oldu. Florya'dan çıkışımız taraftarımızın motivasyonuyla istediğimiz gibi oldu. Maçtan 3 paun alabilirdik. O futbolu oynadığımıza inanıyorum''.

Maçın ardından Ujfalusi şunları söyledi. 

Fenerbahçe ilk 15-20 dakikaya çok hızlı başladı. Sow ve Alex'in güzel vuruşlarıyla golü buldurlar. 35. dakikadan sonra maça ağırlımızı koyduk. Puanı aldık.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ise, atılan bir yabancı maddenin isabet etmesi nedeniyle açılan kaşına bandaj yapılmış olarak gelen Fatih Terim, maçın ilk 20--25 dakikalık bölümünde eksik oynadıklarını kaydetti. "2-0 geriye düştük, 2 güzel gol yedik. Sow ve Alex'i tebrik ediyorum" diyen Terim, "İki golde de top farklı köşelere gitti ve Muslera'nın yapacağı bir şey yoktu. Fenerbahçe takımının ve taraftarının karşısında 2-0'ın altından kalkmak çok önemli. Ancak 25 dakikanın ardından Galatasaray sahada her şeyiyle vardı. Ürkekliği ve gollerin şokunu üstünden atmış, gol pozisyonları bulan bir takım vardı. Maçın devre arasına 2-1 girmemiz iyi oldu. Belki 2-2 de girebilirdik, bunun için pozisyonlarımız vardı" şeklinde konuştu. Maçın ikinci yarısında ise tamamen tek taraflı bir oyun olduğunu dile getiren Terim, "Biz 2. golü geç bulduk ve 3.'yü de bulabilirdik. Bazen futbolun adaleti, pozisyon yemeden kaybetmeye razı gelmiyor. Bugün onlardan bir tanesiydi" ifadelerini kullandı.

Maçın ilk dakikalarında 2 gol birden yemelerinin takımda yarattığı olumsuz etkiye değinen Fatih Terim, "Bazen beklemediğiniz anda gol yediğinizde, bu sizde şok yaratıyor. Uzun süre yenemediğiniz bir takıma karşı oynadığınız düşünülürse, bu bir şok yaratabilir. Güzel goller oldu ve oradan toparlayabilmek de bizim için çok önemli" diye konuştu.

Terim, maçın ilk bölümünde baskı yapamadıklarının altını çizerken, "Alex'i, Sow'u boş bırakırsanız, o işleri yaparlar. Bazen tedbir alsanız da mani

olmazsınız. Bir çok oyuncumuz ilk kez oynadı bu sahada. Etkilenmiş olabilirler. Sonuçta karşımızdaki rakip de Fenerbahçe, onlar atmış da olabilir. Buradan geri gelmek önemli. Futbolun adaleti, pozisyon yemeyen Galatasaray'ın buradan mağlup ayrılmasını istemedi. Sonuç belki iki tarafı da tatmin etmedi ama özellikle oyun bizi çok tatmin etti" dedi.

Ligde normal sezonun tamamlanmasına 3 hafta kaldığını ve 9 puan farkla lider olduklarını aktaran tecrübeli teknik adam, geçmiş sezonlardakine benzer bir lig oynanması halinde bugün şampiyonluğu kutluyor olacaklarını vurgularken, "Şimdi bitime 3 hafta kala 9 puan sahibi bir takımımız var. Normal bir sezon olsa şampiyonluğu kutluyor olacaktık. Fakat 3 maç sonra yeni bir etaba gideceğiz. İnşallah orayı da başarıyla bitiririz. Normal bir sezon olsa, burada şampiyonluğu

kutluyor olacaktık. 1 ay öncesine kadar normal sezonu lider bitiren ekibin Şampiyonlar Ligi elemelerine katılmayı garantilediği söyleniyordu, onu da değiştirdiler. Yine değişiklik yapabilirler. Biz play-off'ta gayet ciddi olacağız. Ayakları yere basan ve yapması gereken çok şey olan bir Galatasaray olduğumuzun bilincinde devam edeceğiz. Önümüzde 3 maç daha var" diye konuştu.

Galatasaray'ın temel hedefinin, oynadığı her maçta kazanmak için mücadele etmek olduğunu aktaran Fatih Terim, şöyle devam etti:

"Onu aşılamaya çalışıyoruz. Bu alışkanlığı geri getirmeye çalışıyoruz. Her tarafta iyi oynamak lazım. Avrupa kupalarına kalırsak, orada da oynamak gerekecek ilerlemek için. Oynamayan, organize olmayan, iyi işler yapamayan sahada ilerleyemez. Bizim tek silahımız bu olacak. Sadece kaybetmediğimiz için beraberlik iyi sonuç. Bu maçın ikinci yarısındaki futbolun sorucu beraberlik olmamalıydı. İkinci golü biraz daha erken bulsak, sonuç farklı olabilirdi. Beraberlik, 2-0'dan geldiğimiz ve böyle bir oyun ortaya koyduğumuz için önemli."

Maçta kendilerine atılan yabancı maddeler ve yaralanmalarıyla ilgili yöneltilen bir soru üzerine Terim, ortamı germek isteyenler olduğuna dikkati çekerek, şu cevabı verdi:

"Hepimizin biraz daha itidalli olması lazım. Şu anda sıcağı sıcağına bir şeyler söylesek yanlış olabilir. Sanıyorum hep beraber şu işlerin içinden çıkabiliriz. Futbolun bireyleri kol kola girersek, çözebiliriz. Ortamı gerenler var. Hem Galatasaray hem de Fenerbahçe 3'er deklarasyon yayınladı hafta içi, yalanlamalar için. Ben takımımın oyuncuları dahil herkese konuşmamalarını tembih ettim. Sonra taşı sopayı başkaları yiyor ve onlar kenara çekilip gülüyorlar. Bizim canımız acıyabilir ama futbolun canı acımasın."

Maçın ikinci yarısında bir top kaybı yapmasının ardından bazı takım arkadaşlarının tepkisini çeken ve bir süre sonra da oyundan alınan Emre Çolak'a

destek veren Terim, bu tip oyuncuların korunması gerektiğini belirtti.

Maç içinde oyuncular arası diyalogların normal olduğunu ancak kimsenin bunu uzatma hakkı bulunmadığını vurgulayan Terim, "Emre Çolak'a kimse tepki gösteremez. Konuyu da uzatamaz. Oyundan onun için almadım zaten. Sadece sağ kanatta daha çabuk bir oyuncu oynatmak istedim ve Aydın'ı sahaya sürdüm. Emre Çolak çok genç bir oyuncu. Korunması ve kollanması lazım. Tersinin yapılmasına kim olursa olsun müsaade etmem" ifadelerini kullandı.

Fatih Terim, Galatasaray'ın Fenerbahçe'yi rakip sahada uzun süredir yenemiyor olmasıyla ilgili olarak, "Kim ne kadar yenmiş bunları bırakalım. İki

takım biz öldükten sonra da oynamaya devam edecek. Önemli olan bu güzel platformda heyecanı yaşatmaktır" derken, kendilerini Florya'dan uğurlayan

taraftarlarına da teşekkür ederek, "Öyle güzel bir seyirci bizi yolcu etti ki, sanki şampiyonduk. Bugün hepimizin gözünü yaşarttı. Bunu ancak Avrupa şampiyonu olduktan sonra görmüştüm. 4 yıl üst üste şampiyonluklarda bile bu kadar olmamıştı" ifadesini kullandı.

Ujfalusi, derbinin bekledikleri şekilde geçtiğini belirterek, "Rakibin 3 puana ihtiyacı vardı. Taraftar desteğiyle maça iyi başladılar ve güzel 2 gol attılar. Bu

gollerde yapabileceğimiz hiçbir şey yoktu. Sonra sahada maçı domine eden ve daha çok pozisyona giren Galatasaray vardı" diye konuştu.

Çek futbolcu, maçın son bölümünde girdikleri gol pozisyonlarını değerlendiremediklerini ifade ederek, "Maçın geneline baktığımız zaman daha fazla pozisyonlara giren Galatasaray olduğu için, buradan 3 puanla ayrılabilirdik. Sonuçta deplasmanda önemli bir rakibe karşı oynuyorsunuz. 9 puan farkı koruduk, bu da önemli. Mutluyuz ama dürüst olmak gerekirse girdiğimiz pozisyonları değerlendirebilseydik hak ettiğimiz 3 puanı alabilirdik" dedi.

Necati de sahada çok güzel bir maç oynandığını belirterek, "Maça neredeyse 2-0 geride başladık. Sonra 2-2'ye getirdik. Son dakikada kazanabilirdik. Çok pozisyon yakaladık. Bir puan kötünün iyisi ama sevinemiyoruz. 3 puan alabilirdik, bunu da hak etmiştik. Ama aradaki puan farkını da koruduğumuz için memnunuz" ifadelerini kullandı.

Daha ne olduğunu anlamadan 2-0 geriye düştüklerini kaydeden Necati, "Golleri yeyince motivasyonumuz biraz düştü ama son yarım saatte muhteşem oynadık. 2-2'den sonra da pozisyonlar bulduk. Her şeye rağmen puan farkını korumak da bizim için önemliydi" diye konuştu. Necati, Galatasaray-Fenerbahçe maçlarının ne kadar büyük bir derbi olduğunu, bugün bir kez daha gördüklerini kaydederek, "İnanılmaz bir taraftar desteği ile Florya'dan buraya geldik. Burada da atmosfer güzeldi. Bir puan kötünün iyisi. Son dakikada top bir milim aşağı düşse maçı 3-2 kazanacaktık. Son dakika pozisyona çok üzülüyoruz" dedi.

Edilen küfürlerin kendilerini motive mi ettiğinin sorulması üzerine Necati, "Motive mi ediyor, üzüyor mu bilmiyoruz ama Türkiye'nin hiçbir yerinde hiçbir takımın oyuncusu küfür yemeyi hak etmiyor. Hasan hocanın kafası açıldı, Fatih Terim'in yüzüne yabancı madde geldi. Bu her yerde oluyor, bunları azaltmamız lazım" diyerek sözlerini tamamladı.

Fenerbahçe Galatasaray Maç Özeti
Haber ile ilgili metin girin!.