Pakize Suda'nın son hali sevenlerini üzdü: Unutarak ölmek istiyorum

İzmir'in Çeşme ilçesinde yaşayan oyuncu, yazar Pakize Suda’ya (71), 'akıl zayıflığı' yaşadığı belirtilerek opera sanatçısı ablası Ayşe Suda tarafından vesayet davası açıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda düzenlenen rapor üzerine mahkeme, Pakize Suda'ya yeğeni Dilara Elagözlü'nün (46) vasi olarak atanmasına karar verdi.  2. Sayfa canlı yayıınına bağlanan Dilara Elagözlü, üzücü süreci ayrıntılarıyla anlattı. Suda'nın artık kimseyi tanımadığını ifade eden Elagözlü, 4 aydır düzenli besleniyor ama kilo alamıyor, tiroid haplarını kullanmamaya başladı. Unutarak ölmek istiyorum dediğini aktardı.

Yayınlanma Tarihi: 06.10.2021 11:40
Değiştirme Tarihi: 06.10.2021 11:40

Pakize Suda'nın yeğeni Dilara Elagözlü 2. Sayfa canlı yayınına bağlandı. Elagözlü, Suda'nın yaşadıklarını canlı yayında anlattı.

"ANNEANNEMİN VE TEYZEMİN ÖLMESİ SÜRECİ BELİRGİNLEŞTİRDİ"

Teyzemin bu rahatsızlığı 6-7 seneye dayanıyor. Çok yakın bir süreç değil. Unutmalarla, eşyalarını kaybetmelerle başladı. İnanamadığımız ithamlarla başladı. Fark ettik ve birlikte çalışmaya başladığı dostları da fark ettik ama kendisi kabul etmedi, kendindeydi. Bizim de hayatına müdahale etme şansımız olmadı.

Siz benden daha çok unutuyorsunuz, kendinize bakın dedi. Bu belli bir yaştan sonra başlayabiliyor. Anneannemin ve teyzemin arka arkaya vefat etmesi de bu süreçi tetikledi. Defalarca söyledim teyzeme doktora gidelim diye.

Tiroid haplarını kullanmamaya başladı. Unutarak ölmek istiyorum dedi. 18 yaşından beri yalnız başına yaşamayı tercih etmiş biri. 46 yıllık teyzem benim o. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Şüpheci ve sinirli yapısı, hastalıkla daha da belirginleşti. Birkaç senedir sözlerine itibar edilemeyecek bir hal almaya başladı. Tedavi sürecini kabul etmemeye başladı. 

Etrafından şikayetler gelmeye başladı unuttuğuna dair. Evine gittik, evini toparlamak istedim izin vermedi. Doktorları çağırmak istedik, istemedi. 

"ANNEMİ HİÇ TANIMIYOR"

"Anneannemle küçük teyzem rahmetli oldular. Anneanneme küçük teyzem bakıyordu bir gün 'sen anneme hiç bakmadın' demiş. Biz şaşırdık.

Bu bir hastalık, meşhur bir insan diye ona olmayacak bir şey yok.

Genlerde olabilir, çok genç yaşlarda Trafik kazası geçirdi belki onla alakalı olabilir, tiroidler çalışmıyor belki o yapabilir...

"KAPIYI KİLİTLEDİM BALKONDAN ATLADI"

Haber ile ilgili metin girin!.

Bizi hiç tanımıyor. Annemin 70 yıllık kardeşi olduğunu bilmiyor. Tv'de birlikte iş yaptığı arkadaşlarının hiçbirini tanımıyor. Çok bellediği şeyleri ara ara hatırlıyor ama içeriğini hatırlamıyor. Zamanında 'iyi şeyler yaptım' diyor ama içerik yok. Düzenli besleniyor 4 aydır bende ama kilo alamıyor."

"Demansın getirdiği bazı rahatsızlıklar baş göstermeye başladı.

Balkonda sigara içerken masayı yaktı, mutfakta ocağı açık bırakmış perdeler yanmış...

Sürekli olarak ayakkabı arıyor. Gece 03.00'te kalkıp ayakkabı arıyor. Sürekli dışarda olmak istiyor. Bir gün kapıyı kilitledim, balkondan atladı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Geçtiğimiz eylül ekim ayında bizi günde 5 kez arama başladı. 'Paramı çaldırdım' diyordu. İstismar edilmeye başlandığını fark edince yanımıza aldık. Daha kendini bildiği zamanlarda İzmir'de keni evinde kedileri ile yaşıyordu."

"TEYZEMİN HER ŞEYİNE KISITLAMA KONULDU"

"Adliyeye başvurduk. Daha doğrusu annem başvurdu ama o 65 yaş üstünde olduğu için vasi olarak beni uygun gördüler. Bu vasi durumunu onu ve haklarını korumak için yaptık. Hakim hemen bir kısıtlama getirdi. Ölene kadar teyzemin malına mülküne kimse sahip olamayacak.

Bizim için zor bir süreç. Ben psikolog değilim. Hastalığın yapısı, hastanın kişiliğine göre değişen bir şey. Şuan bizi aşmıyor ama bizi aşan bir şey olduğunda uzmanlardan yardım istemekten başka çaremiz yok.

Elimizden geldiği sürece bakmaya çalışıyoruz.