• Sadece ölmeyi bekleyenlere hizmet veriyor

   Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Varanasi, Hinduların yedi kutsal şehrinden biri. Ganj Nehri kıyısına kurulmuş şehre her yıl binlerce Hindu ölümü beklemek için geliyor. Ölümden sonra yakılarak Ganj’a bırakılacağını ümit edenler, ölüm-yaşam döngüsünden çıkara

  • Kanlı soygun girişimi!

   Bayrampaşa’da bir banka şubesine gelen kişi soygun gerçekleştirmek istedi.

  • ''Türkiye ile çok daha yakın çalışıyoruz''

   İngiltere Başbakanı David Cameron, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) için savaşmaya giden kişilerin pasaportlarına sınırlarda el koyması için polise yetki verileceğini söyledi.

  • Sahilde ölüm kalım savaşı

   Suriyeli genç, ayağı teknelerin halatlarına takılınca dakikalarca suyun içinde kaldı.Boğulma tehlikesi geçiren genci denizden vatandaşlar çıkardı; durumu kritik.

  • Gerdek gecesini itfaiye bastı

   İstanbul'da yeni evli çifte, damadın arkadaşları tarafından hayatları boyunca unutamayacakları bir şaka yapıldı.

  • Erdoğan'dan Rumlara net mesaj

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Kapılarımız geçmişteki Rum vatandaşlarımıza açık

  • İngiltere'den Rusya'ya sert çıkış

   İngiltere Başbakanı Cameron, Rusya'nın Ukrayna politikasını eleştirdi.

  • İstanbul'da bahşiş dehşeti

   Bahçelievler'de düğünlerine giden yeni evli çift, bahşiş dehşeti yaşadı. Düğün salonu önünde bahşiş almak istedikleri gelin arabasına vuran zanlılar, kendi otomobillerinin camına sıkıştırdıkları damadı sürükleyerek öldürdü.

  • Özel okula teşvik başvuru sonuçları açıklandı

   Öğrencilerin isimleri ile destek alacak özel okullar açıklandı.

  • İhracat yüzde 5,2 arttı

   TİM verilerine göre ağustos ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artışla 11 milyar 73 milyon dolar oldu.

  Mimar Sinan'ın Mihrimah'a Aşkı Yaşatılacak

  Amasya Belediyesi tarafından yapımı süren 'Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi'nde' Mimar Sinan'ın, Kanuni Sultan Süleyman'ın ve Hürrem Sultan'ın kızı Mihrimah Sultan'a olan aşkı yaşatılacak...

  Güncelleme:
  24/01/2013

  Amasya Belediyesi tarafından yapımı süren 'Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi'nde' Mimar Sinan'ın, Kanuni Sultan Süleyman'ın ve Hürrem Sultan'ın kızı Mihrimah Sultan'a olan aşkı yaşatılacak.

  Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Mimar Sinan’ın, Mihrimah Sultan’a karşı olan platonik aşkıyla ilgili, rölyef, hikaye, resim ve bilgilerin müzenin bir bölümünde yer alacağını söyledi.   Belediyesi tarafından yaklaşık 1 yıl süren proje ve hazırlık çalışması ardından 2.5 ay önce ’Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi’ inşaatına başlandı. 8 bin metrekarelik alan üzerinde yapılan inşaat çalışması büyük oranda tamamlandı.   binasının iç donanımı ile çevre düzenleme çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Müzede başta Ferhat ile Şirin olmak üzere, Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Remeo ile Juliet,   ile Mihrimah Sultan’ın aşk hikayesi ile Anadolu’da aşıklık geleneği, yavukluluk kültürü ve Mevlana ve Hacıbektaşı Veli’nin felsefesiyle anlatılan ilahi aşkın yer alacağı belirtildi.

  Amasya’ya ait olan Ferhat ile Şirin hikayesinin yanı sıra anlatılacak Mimar Sinan’ın Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın kızı olan Mihrimah Sultan’a olan aşkı da ilgi çekti.   yapım çalışmaları sürerken bir çok Amasyalının Osmanlı döneminde yaşanan bu platonik aşkın hikayesini merakla beklediği belirtildi.   Belediye Başkanı AK Parti’li Cafer Özdemir, 3.5 milyon TL’lik projenin Haziran ayında açılışının yapılmasının planlandığını belirterek, "Müzede insanlara edebiyata yansımış efsaneleşmiş aşkları işlemek istedik. Hikayeler arasında   ile Mihrimah Sultan aşkıda yer alıyor. Mimar Sinan’ın ile Mihrimah Sultan’a olan platonik aşkını yansıtmak istedik. Biz rölyefler, resimler, müzikler ile bu aşkı müzemizin bir bölümünde canlandırıp insanlara anlatacağız" dedi.

  VEZİR RÜSTEM PAŞA DA TALİPMİŞ

  Projenin koordinatörü   Belediye Başkan Yardımcısı Osman Akbaş’ta   ve Mihrimah Sultan aşkının hikayetini anlattı.   ve Vezir Rüstem Paşa’nın Mihrimah Sultan’a evlenmek için talip olduklarını söyleyen Akbaş, şöyle devam etti "Ama Hürrem Sultan kızı için Rüstem Paşa’yı tercih eder. Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a olan aşkını Hürrem Sultan bilmektedir. Buna rağmen Rüstem Paşa Mihrimah Sultan’la evlendirilmiş. Mimar Sinan’a bir fermanla Üsküdar’da Mihrimah Sultan adına bir cami yapılması talimatı verilir.

  CAMİ İLE ONA KÖTÜ RUHLU OLDUĞUNU SÖYLER

  Üsküdar’da iki minareli oldukça büyük dışarıdan görüntü itibariyle kubbelerin dökümü açısından saçları omuzlarına dökülmüş bir bayan silüeti gibi iki minareyle Rüstem Paşa ile Mihriman Sultan’ı anlatmaya çalışır. Miman Sinan ama o kadar büyük bir camide kendi mimari tarzının tersine karanlık bir cami yapar. Bunu da Rüstem Paşa’ya olan kinini veya Rüstem Paşa’nın ne kadar kötü ruhlu bir insan olduğunu anlatmaya çalıştığı ifade ettiği rivayet edilir. Daha sonra herhangi bir talimat olmadan   Edirnekapı sırtlarında tek minareli Küçük Mihrimah Sultan Camisini yapar. Tek minare ile kendisini anlatır ama koskoca kubbeyi 160 tane pencere ile aydınlık bir cami haline getirir. Bu aydınlıkta   kendi aşkını ve aydınlığını ifade etmeye çalışmıştır."

  AY VE GÜNEŞ ANLAMINA GELİYOR

  Müzede   ve Mihrimah Sultan aşkındaki 21 Mart tarihinin öneminin yansıtılacağını söyleyen Osman Akbaş, "21 Mart tarihinde   çok büyük bir hesaplama harikasını gerçekleştirmiştir. Bu tarihte güneşin batışı ile ayın doğuşu aynı ana denk gelir. Ay Üsküdar tarafındaki çift minareli Mihrimah Sultanı camisinin minarelerinin arasından doğarken, güneş Edirnekapı sırtlarındaki tek minareli caminin arkasından batar. Farsça bir isim olan Mihrimah ay ve güneş anlamına gelir. 21 Mart tarihi de Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür. Biz burada Mimar Sinan’ın muhteşem bir mimari gücünü görüyoruz.   yaptığı iki cami ile Mihrimah Sultan’a olan aşkını anlatmaya çalışmıştır" diye konuştu. Akbaş, müzede 8 bölümün bulunacağını her bölümde bir aşk hikayesinin anlatılacağı söyledi.


  Posta

  Haber 1

  Galatasaray'da Umut Gündoğan krizi yaşanıyor! Sarı...

  Haber

  Trabzonspor, Waris Majeed ile 4 yıllık anlaşmaya v...

  Haber

  İngiltere basınında bugün öne çıkan gündem maddesi...

  Haber

  Gazetecilere tepkili olan Berrak Tüzünataç’ın mutl...

  Haber

  Çocuk aynı çocuk ama bu elektrikli süpürge farklı...

  Haber 1

  Son dönemin dikkat çeken oyuncularından Şükrü Özyıldız önceki gün Bebek'te görün...

  Haber

  Ceyda Düvenci hakkında çıkan haberlerle ilgili açı...

  Haber

  Caner Erkin'in eşi Asena Erkin saçlarını griye boy...

  Acunn.Com