• Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach: Büyükelçimizle vize almayı kolaylaştırmak istiyoruz.

  • Kürt makyöz Evon, yaptığı makyajla aynı Kim Kardashian'a benzedi.

  • Yunanistan'da Çipras tarafından kurulan hükümet ilk olarak bakanlık sayısını 16'dan 10'a indirdi.

  • İzmir'in Gaziemir İlçesi'nde, yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda dört aracın karıştığı zincirleme kazada 1 kişi öldü, aralarında 3'ü çocuk 8 kişi yaralandı

  • TEM Otoyolu'nda trafiği 1 saat kilitleyen zincirleme kazaya yol açan aracın sürücüsü kazadan sonra durmayıp kaçtı. Polis, sürücüyü arıyor.

  • Bedelli askerlikten yararlanamayan 1988 doğumlular AYM'ye başvurdu.

  • İstanbul-Kişinev seferini yapan Türk Hava Yolları'na ait yolcu uçağına kalkışından kısa bir süre sonra kuş çarptı. Uçak, Atatürk Havalimanı'na geri döndü

  • Karabük’te, sürücüsünün aşırı hız ve dikkatsizliği sonucu akaryakıt istasyonuna giren otomobil, taklalar atarak park halindeki otomobile çarptı.

  • Kocaeli'nin İzmit ilçesinde bir evde, yaşanan patlamanın ardından yangın çıktı. Ev sahibi çift, son anda kendilerini dışarı atarak kurtardı.

  • Başkent’te bir kişinin 400 bin TL’si otomobilin içinden silahlı kişiler tarafından gasp edildi.

Mimar Sinan'ın Mihrimah'a Aşkı Yaşatılacak

Amasya Belediyesi tarafından yapımı süren 'Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi'nde' Mimar Sinan'ın, Kanuni Sultan Süleyman'ın ve Hürrem Sultan'ın kızı Mihrimah Sultan'a olan aşkı yaşatılacak...

Güncelleme:
24/01/2013

Amasya Belediyesi tarafından yapımı süren 'Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi'nde' Mimar Sinan'ın, Kanuni Sultan Süleyman'ın ve Hürrem Sultan'ın kızı Mihrimah Sultan'a olan aşkı yaşatılacak.

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Mimar Sinan’ın, Mihrimah Sultan’a karşı olan platonik aşkıyla ilgili, rölyef, hikaye, resim ve bilgilerin müzenin bir bölümünde yer alacağını söyledi.   Belediyesi tarafından yaklaşık 1 yıl süren proje ve hazırlık çalışması ardından 2.5 ay önce ’Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi’ inşaatına başlandı. 8 bin metrekarelik alan üzerinde yapılan inşaat çalışması büyük oranda tamamlandı.   binasının iç donanımı ile çevre düzenleme çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Müzede başta Ferhat ile Şirin olmak üzere, Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Remeo ile Juliet,   ile Mihrimah Sultan’ın aşk hikayesi ile Anadolu’da aşıklık geleneği, yavukluluk kültürü ve Mevlana ve Hacıbektaşı Veli’nin felsefesiyle anlatılan ilahi aşkın yer alacağı belirtildi.

Amasya’ya ait olan Ferhat ile Şirin hikayesinin yanı sıra anlatılacak Mimar Sinan’ın Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın kızı olan Mihrimah Sultan’a olan aşkı da ilgi çekti.   yapım çalışmaları sürerken bir çok Amasyalının Osmanlı döneminde yaşanan bu platonik aşkın hikayesini merakla beklediği belirtildi.   Belediye Başkanı AK Parti’li Cafer Özdemir, 3.5 milyon TL’lik projenin Haziran ayında açılışının yapılmasının planlandığını belirterek, "Müzede insanlara edebiyata yansımış efsaneleşmiş aşkları işlemek istedik. Hikayeler arasında   ile Mihrimah Sultan aşkıda yer alıyor. Mimar Sinan’ın ile Mihrimah Sultan’a olan platonik aşkını yansıtmak istedik. Biz rölyefler, resimler, müzikler ile bu aşkı müzemizin bir bölümünde canlandırıp insanlara anlatacağız" dedi.

VEZİR RÜSTEM PAŞA DA TALİPMİŞ

Projenin koordinatörü   Belediye Başkan Yardımcısı Osman Akbaş’ta   ve Mihrimah Sultan aşkının hikayetini anlattı.   ve Vezir Rüstem Paşa’nın Mihrimah Sultan’a evlenmek için talip olduklarını söyleyen Akbaş, şöyle devam etti "Ama Hürrem Sultan kızı için Rüstem Paşa’yı tercih eder. Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a olan aşkını Hürrem Sultan bilmektedir. Buna rağmen Rüstem Paşa Mihrimah Sultan’la evlendirilmiş. Mimar Sinan’a bir fermanla Üsküdar’da Mihrimah Sultan adına bir cami yapılması talimatı verilir.

CAMİ İLE ONA KÖTÜ RUHLU OLDUĞUNU SÖYLER

Üsküdar’da iki minareli oldukça büyük dışarıdan görüntü itibariyle kubbelerin dökümü açısından saçları omuzlarına dökülmüş bir bayan silüeti gibi iki minareyle Rüstem Paşa ile Mihriman Sultan’ı anlatmaya çalışır. Miman Sinan ama o kadar büyük bir camide kendi mimari tarzının tersine karanlık bir cami yapar. Bunu da Rüstem Paşa’ya olan kinini veya Rüstem Paşa’nın ne kadar kötü ruhlu bir insan olduğunu anlatmaya çalıştığı ifade ettiği rivayet edilir. Daha sonra herhangi bir talimat olmadan   Edirnekapı sırtlarında tek minareli Küçük Mihrimah Sultan Camisini yapar. Tek minare ile kendisini anlatır ama koskoca kubbeyi 160 tane pencere ile aydınlık bir cami haline getirir. Bu aydınlıkta   kendi aşkını ve aydınlığını ifade etmeye çalışmıştır."

AY VE GÜNEŞ ANLAMINA GELİYOR

Müzede   ve Mihrimah Sultan aşkındaki 21 Mart tarihinin öneminin yansıtılacağını söyleyen Osman Akbaş, "21 Mart tarihinde   çok büyük bir hesaplama harikasını gerçekleştirmiştir. Bu tarihte güneşin batışı ile ayın doğuşu aynı ana denk gelir. Ay Üsküdar tarafındaki çift minareli Mihrimah Sultanı camisinin minarelerinin arasından doğarken, güneş Edirnekapı sırtlarındaki tek minareli caminin arkasından batar. Farsça bir isim olan Mihrimah ay ve güneş anlamına gelir. 21 Mart tarihi de Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür. Biz burada Mimar Sinan’ın muhteşem bir mimari gücünü görüyoruz.   yaptığı iki cami ile Mihrimah Sultan’a olan aşkını anlatmaya çalışmıştır" diye konuştu. Akbaş, müzede 8 bölümün bulunacağını her bölümde bir aşk hikayesinin anlatılacağı söyledi.


Posta

Chelsea ile Liverpool arasında oynanan maçta Türk ...

Haber

Esenyurt'ta bebek bezi yüzünden tartışarak dayak y...

Haber

Afrika Uluslar Kupası C Grubu'nda Cezayir ile Gana...

Haber

‘Dans etmek benim terapim’...

Haber

Yav He He filminin Cik Ciki Mercan müziği sosyal m...

Başarılı oyuncu Okan Yalabık, yeni dizisiyle ve yeni görüntüsüyle ekranlara dönü...

Haber

Şeref Meselesi dizisinde Kerem Bürsin, Şükrü Özyıl...

Haber

İzmir'de kısa bir süre önce kaybettiği annesi için...

Acunn.Com