Kadını Aşağı Gören Erkeği Aşağıya Çekmek Gerek

Yönetmen Reis Çelik, 'Lal Gece' adlı filmini Sinema dergisine anlattı: Kadını aşağıda gören erkek yapısını aşağı çekmek gerekiyor.

Güncelleme:
17/08/2012

Reis Çelik beşinci filmi 'Lal Gece'de toplumun kanayan bir yarasına parmak bastı; çocuk gelin sorununu tartışmaya açtı. İlyas Salman ve Dilan Aksüt'ün başrolleri paylaştığı   Berlin   Festivali'nde Kristal Ayı ödülü kazandı. 'Lal Gece', Nürnberg Türkiye- Almanya   Festivali'nden de 'En İyi Film' ödülü dahil üç ödülle döndü. Türkiye prömiyerini ise İstanbul   Festivali'nde yaptı.   dergisinden Müjde Işıl; Reis Çelik ile 24 Ağustos'ta izleyici ile buluşacak olan 'Lal Gece'yi ve hedeflerini konuştu...

Çocuk gelinleri merkeze alan bir   çekme fikri nasıl oluştu?
Çocuk gelinler toplumun iç kanaması olan ve yüzleşilmemiş konularının başında geliyor. Beni en çok rahatsız eden şey, namus kavramının bu kadar yüksekte tutulduğu bir ülkede, bu uğurda cinayet işleyen erkek topluluğunun 12 yaşındaki kızını 50-60 yaşındaki adama vermekten geri durmaması... Çocuk gelin probleminin sadece Türkiye'de değil tüm dünyada tartışılması gereken bir konu olduğunu anlatmak istediğim için bu filmi çektim.

Karakterlerin ve hikayenin geçtiği mekanın isminin olmaması bu yüzden değil mi?
Çocuk gelin deyince Doğu'da ve Kürtler'de var diye biliniyor. Bir araştırma Edirne'nin ikinci sırada olduğunu, Balıkesir ve Afyon'un da ön sıralarda olduğunu gösterdi. Kadına uygulanan şiddette Batı bölgelerimiz birinci sırada. Batı dünyası da aynı şeyi yapıyor; Tayland'a, Filipinler'e gidiyor. Bu bir dünya meselesi. Suçu başkasına atmaktan kurtulmamız gerekiyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

RİYA TOPLUMUYUZ

Çekimleri nerede yaptınız?
Memleketimde, Ardahan'ın Çıldırın Aşık Şenlik beldesinde...

Kadının bedenine yasalarla hükmedilmeye çalışıldığı bir dönemde vizyona giriyor filminiz. Bir yandan böyle girişimler mevcutken erkekler, filminiz vesilesiyle kendileriyle yüzleşmeyi başarabilecek mi?
Riya toplumu olmaktan çıkmamız gerekiyor. Yoksa geleceğe temiz bir toplum bırakamayız. Kadını aşağıda gören erkek yapısını aşağı çekmek gerekiyor. Dizlerine tekme atarak bunu başaramayız. Aklını kurcalayarak, soru işaretleri yaratarak bunu yapabiliriz.

Kadının elinde oyuncağa dönen bu erkek, iktidardan düşmüş olmuyor mu?
İktidardan düşmüyor. Hem kadına diz çöküyor, hem de zulmedip iktidarını sürdürüyor. Sokakta kadını yumruklayan adam, odaya çekildiğinde onun ayağına kapanıyor. Filmdeki damat, ikiyüzlü bir dünyanın erkek karakterinin abartılmış ikiyüzlü tarafını gösteriyor.

'Şahmeran' efsanesine yer vermeniz de çok manidar...
Şahmeran bana göre kadının erkek iktidarıyla birlikte yer altına inişinin hikayesidir. Kutsaldır ve kaybolmayan bir kraliçedir ama erkek onu yerin altına sokmuştur. Erkek bir gün yerin altına iner ve sevgisini, aşkını eksik etmez. Kadın dışarı çıktığında yine erkeğin ihanetine uğrar. Tek tanrılı dinlerle, önce orospu kabul edilip sonra kutsanan Meryem ile birlikte tekrar gömülmüş ve bir daha da başını kaldıramamıştır. 

Haber 1

La Liga'da lider Atletico Madrid, Elche engelini 2...

Haber

10 Nisan'da Viyana'da kaybolan 16 yaşındaki Samra ...

Haber

Küçük Ağa dizisinde rol alan şarkıcı Banu Zorlu, M...

Haber

Çalıntı senaryo davası açan Ferdi Tayfur, mahkeme ...

Haber

Ünlü oyuncular İlker Kaleli ve İnan Konukçu önceki...

Haber 1

Galatsaray’ın ve milli takımımızın eski futbolcusu Emre Aşık ve ailesi önceki gü...

Haber

Meryem Uzerli kendisiyle ilgili haberleri Facebook...

Haber

Sarp Levendoğlu ile Birce Akalay'ın gerginliği göz...

Acunn.Com