• Samsun Bafra'da deprem meydana geldi

   Bu gece saat 02:24'te merkezüsstü Samsun'un Bafra İlçesi olan 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

  • İstanbul'da dev operasyon

   İstanbul'un bütün ilçelerinde 15 bin polisin katıldığı eş zamanlı asayiş operasyonu yapıldı.

  • Sakarya'da gölette facia!

   SAKARYA'nın Karasu İlçesinin Üçoluk Mahallesi'nde, bahçelerinde bulunan sulama göletine giren 3 kardeş boğularak öldü. Kardeşlerin cesetleri arama kurtarma ekipleri tarafından çıkarıldı.

  • Başkonsolos Öztürk o anları anlattı

   Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, canlı yayında 101 günlük esareti anlattı.

  • 'Dünya ABD'ye güveniyor, ABD de...'

   ABD Başkanı Barack Obama, Irak ve Suriye'de terör estiren IŞİD'i yok etmek için dünyanın ABD'ye, ABD'nin de askerlerine güvendiğini söyledi.

  • Gebze - Dilovası arası ulaşıma kapatıldı

   Gebze - Orhangazi - İzmir otoyolunun en önemli geçiş güzergahı olan İzmit Körfez Köprüsü yolu düzenlemesi nedeniyle kapatıldı.

  • Altın Koza sahibini buldu

   Adana'da 21'incisi düzenlenen Altın Koza Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. ''En İyi Film Ödülü''nü Nesimi Yetik'in yönettiği ''Toz Ruhu'' aldı.

  • Pompalı tüfekle polisin üstüne yürüdü

   Konya'da darp edildiğini ileri süren bir kişi eline aldığı pompalı tüfekle etrafa tehditler savurup polisin üstüne yürüyünce özel hareket polisleri tarafından gözaltına alındı

  • Obama: Dünya ABD'ye güveniyor

   ABD Başkanı Barack Obama, Irak ve Suriye'de terör estiren IŞİD'i yok etmek için dünyanın ABD'ye, ABD'nin de askerlerine güvendiğini söyledi.

  • TEM'de korkunç kaza

   İzmit TEM Otoyolu'nda, akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen bir şahıs, telleri aşarak girdiği yolda bir otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti.

  İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı?

  İstanbul'a günde 2.5 milyon metreküp su verildiğini, hazırda ise 300 milyon metreküp su kaldı. Eğer hazırdaki su miktarı artmazsa İstanbul'un sadece 120 günlük suyu kaldı.

  Güncelleme:
  16/02/2014

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, Türkiye'de kuraklığın etkisinin artarak devam ettiğini, bu nedenle bir an önce tasarruf tedbirlerinin alınması gerektiğini belirterek, "Yeteri kadar kar yağışı olmadığı için yeraltı suları da beslenmiyor. Tasarruf tedbirleri alınarak bu durumu vatandaşlara da anlatmak gerekir" dedi.

  Şen, yağışların ocak ve şubat ayında da beklentileri karşılamadığını, neredeyse tüm yurtta sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini söyledi.

  'İSTANBUL'DA BÜYÜK   SIKINTISI KAPIDA'

  Türkiye'deki kuraklığın etkilerinin yazın çok daha fazla hissedileceğini vurgulayan Şen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Havalar ısındı, sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıktı. Ocak ayında beklenen yağışlar olmadı. Şubat ayı da kurak geçiyor. Türkiye'de   etkisini artırarak devam ediyor. Bir an önce bazı tasarruf tedbirleri alınmalı. Gerekirse bazı büyük şehirlerde   kesintisi yapılmalı. Özellikle İstanbul yazın büyük   sıkıntısı çekebilir. İstanbul'a günde 2,5 milyon metreküp   veriliyor. Hazırda 300 milyon metreküp   kalmış."

  'TASARRUF TEDBİRLERİ GEREKİYOR'

  Şen, barajların doluluk oranının yüzde 33 civarında olduğunu ifade ederek, gelecek aylarda yağış olsa bile bu oranların çok fazla artmayacağını, en fazla 40-45'lere çıkacağını aktardı.

  Bu durumda bile, yaz sonunda içme suyu açısından İstanbul'un büyük sıkıntı yaşayabileceğini dile getiren Şen, "Yeteri kadar kar yağışı olmadığı için yeraltı suları da beslenmiyor. Tasarruf tedbirleri alınarak bu durumu vatandaşlara da anlatmak gerekir" diye konuştu.

  Şen, İstanbul'daki mevcut barajların içme suyu ihtiyacını karşılamakta zorlandığını, artık yeni barajların yapılması gerektiğini ifade etti.

  Türkiye'de yaşanan kuraklığın olumsuz etkilerinden tarım alanlarının da nasibini aldığını bildiren Şen, özellikle buğdayda hasat zamanı rekolte kayıplarının yaşanabileceğine dikkati çekti.

  Şen, Türkiye'nin, dünyadaki en önemli alçak ve yüksek basınç sistemlerinin tam ortasında yer aldığını söyledi.

  Sıcaklık ve yağış tahminlerinin bu basınç sistemlerinin konumuna göre yapıldığını belirten Şen, şöyle devam etti:

  "Türkiye'deki iklimleri etkileyen iki önemli merkez var. Bunlar Azor yüksek basıncı ile İzlanda alçak basıncıdır. Kuzey Atlantik'te deniz yüzey sıcaklığı ısınması Azor yüksek basıncını kuvvetlendirir. Azor yüksek basıncı kuvvetlendiği zaman aşağıdan yukarı doğru yağışlı hava kütlelerini bloke ediyor. Hafiflediği zaman yağışlı hava Balkanlar'dan bir yol bulup ülkemize geliyor."

  Haber

  Erdal Beşikçioğlu, yeni dizisi, filmi ve oyunlarıy...

  Haber

  Kurt Seyit ve Şura dizisine transfer olan güzel oy...

  Haber 1

  Yakaladığı şöhreti paraya çevirmeyi başaran Kerem Bursin, geçtiğimiz yıl çay rek...

  Haber

  Manken Tuğba Altıntop tanıtımını yaptığı gelinlik ...

  Haber

  Başrollerini Gizem Karaca, Berk Cankat ve Mehmet A...

  Acunn.Com