İstanbul'da Simite Zam!

    İstanbul'da simit fiyatlarına yüz 40 zam yapıldı. 1 lira olan simitin fiyatı 1 lira 40 kuruş oldu.

    Güncelleme:
    25/11/2013

    İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nce (İSTESOB) yapılan açıklamada, "Çalışan kesimin ana besin maddelerinin başında gelen simite   yapıldı. Tamamı ithal edilen susam fiyatının 4 liradan 10 liraya çıkmasıyla   fiyatlarında yüzde 40 bir artış gerçekleşti.   fiyatı 2011 yılında 75 krş’tan 100 kuruşa (1TL) çıkarılmış ve o günden bugüne artış olmamıştı. Simitin yeni fiyatı ise % 40’lık artışla 1.40 TL oldu" denildi.

    İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, birlikte yapılan konuyla ilgili açıklamada şunları söyledi:

    "2011’da 50 kiloluk un çuvalı 42 lira iken bugün 58 liradan satılıyor. Yani unda da 3 yılda yüzde 28’lik artış var. Ayırca 3 yılda personel maaşları, doğalgaz ve odun fiyatlarındaki artışlar da zammı kaçınılmaz hale getirdi. İSTESOB Tarife Komisyonumuz tüm girdi faturalarını bizzat inceleyip maliyet hesaplarını yaptıktan sonra zammı yüzde 40 olarak gerçekleştirdi.ö

    Faik Yılmaz, Türkiye'de tüketilen susamın tamamının Sudan, Pakistan ve Nijerya gibi ülkelerden ithal edildiğini bildirdi.

    3 YILDIR   ALMADIK

    İstanbul Un-İş Esnaf Odası Başkanı Ali Yücel de hem susamda hem de undaki artışa dikkat çekerek zammın 3 yıldır yapılmadığını söyledi.   fiyatlarının 2011 yılından beri 100 kuruş (1 TL) olduğunu belirten Ali Yücel “Üç yıldır   almadık. Ancak susamdaki yüzde yüzlük artış ve undaki artıştan dolayı mecbur kaldık. 2011 yılında 50 kiloluk unu 42 liradan alıyorduk bugün fiyat 58 lira. Doğalgazda, odunda ve personel giderinde 3 yılda çok önemli artışlar oldu. Girdi maliyetlerindeki bu artışlardan dolayı bu hafta ortasında birliğimize (İSTESOB) yüzde 50’lik   talebimizi yazılı olarak bildirdik onlar da maliyet hesabı yapıp zammı 1.40 TL olarak gerçekleştirdi" dedi. (DHA)

    Haber 1

    O hastanede yaşama tutundu ama.....

    Haber

    Dünyaca ünlü rock müzik grubu Guns N’ Roses'ın esk...

    Haber

    Murat Göğebakan’ın hayatını kaybettiği hastaneye g...

    Haber

    Murat Göğebakan'ın Adana'daki baba ocağında, amcal...

    Haber

    Eski sevgilisi Bülent İnal yüzünden Tuba Büyüküstü...

    Haber 1

    Muhteşem Yüzyıl’da canlandırdığı karakterin adıyla Levent’te lokanta açan Burak ...

    Haber

    Ünlü şarkıcı Funda Arar sahne aldığı mekanda büyük...

    Haber

    Gizlice evlendikleri iddia edilen Gülşen ve sevgil...

    Acunn.Com