Hollywood Filmleri Minyatür Oldu

22 yaşındaki grafik sanatçısı Murat Palta, ünlü Hollywood filmlerinin kült haline gelen sahnelerini minyatür tekniğiyle yeniden çizince tüm dünyanın ilgisini çekti

Güncelleme:
15/07/2012

Tüm dünyada ilgiyle izlenen "Baba," "Yaralı Yüz," "Başlangıç" ve "Yıldız Savaşları" gibi filmlerin unutulmaz sahneleri, Osmanlı'nın tarihi   sanatındaki çizim yöntemiyle yeniden yaratıldı. Dumlupınar Üniversitesi Grafik Bölümü'nden mezuniyeti için hazırladığı bitirme tezinde 11 adet efsane   filminin kült haline gelen sahnelerini   tekniğiyle yeniden çizen 22 yaşındaki Murat Palta, başta ABD'de en çok tıklanan haber sitesi Huffington Post olmak üzere İspanyolca ve Japon haber sitelerine konu oldu.

Haber ile ilgili metin girin!.

"Baba"yı oynayan Marlon Brando'nun kaftanlı, "Yaralı Yüz"deki Al Pacino'nun fesli, "Kill Bill"deki gelin rolünü oynayan Uma Thurman'ın entarili olduğu minyatürlerde "Yıldız Savaşları"nın Darth Vader'ı da Yeniçerilerin etrafında gül koklarken görülüyor. 2 yıl önce bir internet mizah sitesine koyduğu çizimlerinin beğenildiğini gören Palta, "Daha sonra bu çizimlerimi tez haline getirmeye karar verdim. 2 ay önce bitirip teslim ettim. Eserlerimi internete yükledikten sonra dünyanın her yerinden olumlu tepkiler gelmeye başladı" dedi.

Hollywood Filmleri   Oldu Foto Galerisi İçin Tıklayın
 
Haber ile ilgili metin girin!.

Üniversite kütüphanesine girerek başta Lale Devri'nin ünlü ismi Levni'nin olmak üzere pek çok   sanatçısının klasikleşmiş eserlerini dijital ortama aktaran tasarımcı, "Daha sonra bunlar üzerine kendi ellerimle çizim yaptım. Levni'yi kadın figürleri bol kullandığı için daha çok tercih ettim. Amacım Sadece doğu ile batıyı birleştirmekten ziyade, gelenekseli güncelle de birleştirmekti. Bu tip şeylerin grafik sanatında da yer alabileceğini ispatlamak istedim" dedi. Genç sanatçı çizimlerine ilk başladığında "yabancı değil, Türk filmi yap" diyenlerin olduğunu fakat doğubatı sentezi ortaya koymak için bunu tercih etmediğini söyledi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Yabancıların kimi zaman minyatürün ne olduğunu anlamadığını ifade eden Palta, "Bazıları Hint ya da Pers minyatürü ile karıştırıyor. Onun dışında 'Ortaçağ doğu resimlemeleri' ya da 'Oryantal sanat' olarak adlandıranlar da var. Ama genel olarak minyatürün ne olduğunu biliyorlar" dedi. Şu anda İspanya'nın Toledo şehrinde bir proje üzerine çalışan Palta, "Kentin illüstrasyon yöntemiyle özellikle turistlere tanıtan bir dijital projede görev yapıyorum. Gerçekleşirse oldukça başarılı bir çalışma olacak" dedi.

MIRAMAX YAYINLAMAK İSTEDİ
Murat Palta, "Dubai'den bir kadın bana mesaj atarak çizimlerimi satın almak istediğini söyledi. Ücret belirtmedi buna çok şaşırdım. Ucuz Roman ve Kill Bill filmlerinin yapımcısı Miramax'tan da ilginç bir teklif aldım: 'Çizimlerinizi web sitemizde yayımlamak istiyoruz' diye bir tekif sözleşmesi gönderilince mutlu oldum" dedi.

Galatasaray yönetiminin, eski hocası Cesare Prande...

Haber

İnsanlıktan nasibini almamış bu şahsın ateş ettiği...

Haber

IŞİD yayınladığı son videoda Kürt bir askeri öldür...

Haber

Kara Para Aşk'ın yeni bölümünde heyecan dorukta....

Haber

"Kara Para Aşk" dizisindeki rol arkadaşı Tuba Büyü...

Uzun süredir ortalıklarda görünmeyen Yasemin Kozanoğlu, Atıl Kutoğlu için model ...

Haber

Ekrana dönen Kardeş Payı dizisine bu sahne damga v...

Haber

“2015 benim yılım olacak” diyen Ayşe Hatun Önal, b...

Acunn.Com