Hollywood Filmleri Minyatür Oldu

22 yaşındaki grafik sanatçısı Murat Palta, ünlü Hollywood filmlerinin kült haline gelen sahnelerini minyatür tekniğiyle yeniden çizince tüm dünyanın ilgisini çekti

Güncelleme:
15/07/2012

Tüm dünyada ilgiyle izlenen "Baba," "Yaralı Yüz," "Başlangıç" ve "Yıldız Savaşları" gibi filmlerin unutulmaz sahneleri, Osmanlı'nın tarihi   sanatındaki çizim yöntemiyle yeniden yaratıldı. Dumlupınar Üniversitesi Grafik Bölümü'nden mezuniyeti için hazırladığı bitirme tezinde 11 adet efsane   filminin kült haline gelen sahnelerini   tekniğiyle yeniden çizen 22 yaşındaki Murat Palta, başta ABD'de en çok tıklanan haber sitesi Huffington Post olmak üzere İspanyolca ve Japon haber sitelerine konu oldu.

Haber ile ilgili metin girin!.

"Baba"yı oynayan Marlon Brando'nun kaftanlı, "Yaralı Yüz"deki Al Pacino'nun fesli, "Kill Bill"deki gelin rolünü oynayan Uma Thurman'ın entarili olduğu minyatürlerde "Yıldız Savaşları"nın Darth Vader'ı da Yeniçerilerin etrafında gül koklarken görülüyor. 2 yıl önce bir internet mizah sitesine koyduğu çizimlerinin beğenildiğini gören Palta, "Daha sonra bu çizimlerimi tez haline getirmeye karar verdim. 2 ay önce bitirip teslim ettim. Eserlerimi internete yükledikten sonra dünyanın her yerinden olumlu tepkiler gelmeye başladı" dedi.

Hollywood Filmleri   Oldu Foto Galerisi İçin Tıklayın
 
Haber ile ilgili metin girin!.

Üniversite kütüphanesine girerek başta Lale Devri'nin ünlü ismi Levni'nin olmak üzere pek çok   sanatçısının klasikleşmiş eserlerini dijital ortama aktaran tasarımcı, "Daha sonra bunlar üzerine kendi ellerimle çizim yaptım. Levni'yi kadın figürleri bol kullandığı için daha çok tercih ettim. Amacım Sadece doğu ile batıyı birleştirmekten ziyade, gelenekseli güncelle de birleştirmekti. Bu tip şeylerin grafik sanatında da yer alabileceğini ispatlamak istedim" dedi. Genç sanatçı çizimlerine ilk başladığında "yabancı değil, Türk filmi yap" diyenlerin olduğunu fakat doğubatı sentezi ortaya koymak için bunu tercih etmediğini söyledi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Yabancıların kimi zaman minyatürün ne olduğunu anlamadığını ifade eden Palta, "Bazıları Hint ya da Pers minyatürü ile karıştırıyor. Onun dışında 'Ortaçağ doğu resimlemeleri' ya da 'Oryantal sanat' olarak adlandıranlar da var. Ama genel olarak minyatürün ne olduğunu biliyorlar" dedi. Şu anda İspanya'nın Toledo şehrinde bir proje üzerine çalışan Palta, "Kentin illüstrasyon yöntemiyle özellikle turistlere tanıtan bir dijital projede görev yapıyorum. Gerçekleşirse oldukça başarılı bir çalışma olacak" dedi.

MIRAMAX YAYINLAMAK İSTEDİ
Murat Palta, "Dubai'den bir kadın bana mesaj atarak çizimlerimi satın almak istediğini söyledi. Ücret belirtmedi buna çok şaşırdım. Ucuz Roman ve Kill Bill filmlerinin yapımcısı Miramax'tan da ilginç bir teklif aldım: 'Çizimlerinizi web sitemizde yayımlamak istiyoruz' diye bir tekif sözleşmesi gönderilince mutlu oldum" dedi.

Haber

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye sınırında Türk topr...

Haber

Oyuncu Şahin Irmak uzun süredir aşk yaşadığı Asena...

Haber

Müslüm Gürses'in seslendirdiği "Hangimiz Sevmedik"...

Haber

Ameliyat için ABD'de olan ünlü türkücü memleket ha...

Ahmet Saraçoğlu'nun eşi Şirin Saraçoğlu bir kız bebek dünyaya getirdi....

Haber

Oyuncu Gamze Gözalan'ın babası Coşkun Gözalan haya...

Haber

Cem Yılmaz evini yakınlarında kendisini görüntüley...

Acunn.Com