Göz Tipinize Hangi Makyaj Uygun?

Göz makyajında genel kural, beğenilmeyen kısımları belirsiz hale sokmak, beğenilen tarafları iyice ön plana çıkarmaktır.

Güncelleme:
11/05/2012

Yüzümüze en çok kişilik kazandıran yerimiz gözlerimizdir. Bu yüzden her   için   makyajı ayrı bir önem taşır.   makyajında genel kural, beğenilmeyen kısımları belirsiz hale sokmak, beğenilen tarafları iyice ön plana çıkarmaktır.

Bu belirginliği sağlamak için, gece ya da gündüz kullandığınız renkler değişse de temelde ışıklandırıcı, rimel, fondöten, takma kirpik, eyeliner veya   kalemi ile küçük hilelere başvurmakta yarar var.

Çukur gözler:
Göz bebeklerinin   çukuruna gömük olmasından dolayı bir iki   hilesi ile gözleri ön plana çıkarmak gerekir. Gözlerinizi daha belirgin hale sokmak için gözkapağınıza uçuk bir renk sürüp, farı çukurun hemen yukarısına kadar yaymalısınız. Gözkapağıyla kaşın arasına biraz kahverengi ya da gri   sürmek hoş bir görüntü yaratabilir. Kaşların altına ışıklandırıcı bir renk sürüp, göz kapağının tam ortasına da bu renkle bir nokta yapmalısınız. Ayrıca göze derinlik kazandırmak için gözkapağının normal kıvrımının biraz yukarısına bir çizgi çekip parmağınızla bu çizgiyi hafifçe yaymalısınız. Üst kirpiklerin dibine açık renk   kalemiyle incecik bir çizgi çizilmesi de   bebeğinin   çukurundan ön plana çıkmasını sağlar.

Patlak Gözler:
Göz kapaklarının çok şişik ya da fırlak olması nedeniyle patlak gözler olarak adlandırılan bu tür gözlere uygulanacak makyajın püf noktası, gözkapaklarını koyu renk ve mat bir farla boyayarak saklamaktır. Böylece   kapağı sanki daha gerideymiş gibi durur. Farı, kaşlara doğru biraz yaymalı ayrıca   kuyruğundan alt kirpiklerin aşağısına doğru hafifçe uzatmalısınız. Kaşlarınızın altında pembe ya da ten rengi bir   kullanmanız da gözünüzü daha güzel gösterecektir. Gözkapağı kıvrımını koyu renkle belirtip, bu çizgiyi parmağınızla hafifçe yaymalısınz.   kalemiyle çizilecek bir çizgi de yine gözkapağını daraltabilir. Üst kirpikleri önce kıvırarak, sonra da kat kat   sürerek iyice belirgin hale getirmek dışarı fırlamış gözkapağınızı gizleyecektir.

Ufak Gözler:
Ufak gözleri daha güzel göstermek için,   kapağının bir kısmını aydınlatıp, etrafındaki kısmı da sanki daha gerideymiş gibi göstermek gerekir. Bu sebeple önce gözün etrafına koyu renk   sürün. Yalnız üst gözkapağının   pınarı kısmını boş bırakın. Farın,   kuyruğunun yukarısında iyice koyu olmasına özen gösterin.   altına fardan ince bir şerit yapılması da gözlerinizi olduğundan daha geniş ve büyük gösterebilir. Üst gözkapağının pınar kısmına açık tonda bir   sürüp, bu farı gözkapağının yukarısına doğru yaymalısınz. Kaşın altına da aydınlatıcı bir boya sürmelisiniz. Boyama işlemini tamamladıktan sonra şimdi kirpiklerinizle oynamaya başlayabilirsiniz. Kirpiklerinize hacim verici rimel uygulamanız küçük gözlerinizi için iyi bir seçimdir.

Yuvarlak gözler:
Açık renk farlar göze genişlik kazandırır. Bu yüzden üst gözkapağınıza açık renk   sürün. Sonra aynı rengin koyu bir tonu ile   çukuru kısmınıza boyut kazandırın. Daha sonra hem üst, hem de alt kirpiklerin diplerine kuyrukta biraz dışarıya doğru uzatacağınız ince bir çizgi çekin. Böylelikle yuvarlak olan gözleriniz, çektiğiniz bu ince çizgiler sayesinde biraz daha oval bir görünüm kazanacaktır.

Şiş Gözkapakları:
Kadınların korkulu rüyası sabah uyandıklarında şişmiş   kapaklarıyla karşılaşmaktır. Ancak unutmayın ki bu korkunç görüntüyü renklerle ve birkaç   hilesiyle gizlemek mümkün. Öncelikle bilmelisiniz ki, şiş gözlerin en büyük kurtarıcısı yeşil renkte fardır. Yeşil renkte bir   ile gözkapağını belirsiz, gözü de dikkat çekecek bir hale sokabilirsiniz. Orta koyulukta mat bir farla,   pınarından başlayarak, üçgen oluşturacak biçimde kaşın ortasına doğru çıkıp, sonra gözün kuyruğuna doğru inmelisiniz. Gözkapağının ortasına parlak bir farla ufak bir nokta yapmalısınız. Gözkapağının kıvrımını ise koyu bir farla belirginleştirip   kuyruğuna doğru biraz yaymalısınız. Sadece üst kirpiklere   sürürerek   kapaklarınızı gizleyebilirsiniz.

Birbirine yakın gözler:
Gözün kuyruk kısmını dikkat çeken bir hale getirmek için kaşlarınızın arasını biraz açılmalısınız.   pınarlarının yanına, burnun köküne gözlerinizin biçimini gizlemek için açık renk bir karışım sürebilirsiniz. Far, gözkapağının ortasından başlayarak dışarı doğru yayılmalıdır. Gözkapağının kıvrımına çizilen çizgi de aynı noktadan başlayıp, dışa doğru uzanmalıdır.   kalemiyle çizilecek çizgi   pınarının 1 santim kadar içerisinden başlamalı, bu da yine dışa doğru uzatılmalıdır. Ayrıca bu tür gözler için bir başka öneri de gözün dış kısmındaki kirpikleri   yardımıyla daha belirgin bir hale getirmek ya da takma kirpikle desteklemektir.

Ayrık gözler:
Gözleri birbirine yakınlaştırmak için burnun köküne koyu renk fondöten sürülmeli, kaşlara doğru yayılmalıdır. Bu sayede iki gözün arasındaki mesafe bir ölçüde kapanmış olacaktır. Gözün başlangıcından   kuyruğuna doğru yay şeklinde bir çizgi çekerek bu çizgiyi   kuyruğunda hafifletmelisiniz. Kaşın kuyruk kısmının altındaki derince yere, ışıklandırıcı bir renk verilmesi gerekebilir. Gözkapağı kıvrımı burna yakın yerde iyice belirgin hale sokulmalı, kirpik dibine çekilen çizgi de yine bu kısımda kalınlaştırılmalıdır. Gözkapaklarının orta kısmına doğru kirpiklerin iyice rimellenmesi ya da takma kirpik takılması da bu tip gözleri olduğundan daha biçimli gösterebilir.

Aşağıya doğru sarkık gözler:
Sarkık gözler yüze mutsuz bir ifade vereceğinden bu gözlere uygulanacak makyajda   kuyruklarının yukarıya doğruymuş gibi bir görünüm kazanmasına çalışılmalıdır. Bu işi farla veya hafif bir   kalemi çizgisiyle yapmak idealdir. Bu sayede çizgi hem belli olmaz hem de iyi etki yapar.   dışarıya, yukarıya doğru bir kanat gibi yayılmalı, hemen hemen kaşa kadar uzanmalıdır. Gerçek gözkapağı kıvrımının yerine, bir yenisini çizmek daha doğru olur. Bu çizgi   kuyruğuna doğru biraz yükselmeli, hafifçe yayılmalıdır. Üst kirpiklerin orta kısmından yukarıya doğru kesik kesik bir çizgi çekilmelidir.   kuyruğunun yukarısına uçuk renk bir   sürülmesi, kirpiklerin kıvrılarak iyice rimellenmesi gerekir.

Hamzaoğlu'nun derbi öncesi oynatmayı düşünmediği S...

Haber

Emma Watson, Jennifer Lawrence, Kim Kardashian ve ...

Haber

Bir kadın taraftar İspanya 1. Futbol Ligi'nde geçt...

Haber

Selami Şahin, Kayahan'la ilgili iddiaları yanıtlad...

Haber

Rol aldığı ‘Kanlı Ocak’ filmi için özel makyajla y...

Eski manken Özlem Kaymaz sosyal medyadan duyurdu....

Haber

Ünlü oyuncunun evinden çalınan mücevherleri halan ...

Haber

Sinan Akçıl'la aşk yaşayan Ebru Şallı önceki akşam...

Acunn.Com