En Az İlaç Kadar Etkili

"Günümüzde kadınlarda çok sık görülen bir tür hormon bozukluğu olan polikistik over sendromu görülen kişilerin diyet ve egzersiz yapması, en az ilaçlar kadar etkili oluyor"

Güncelleme:
04/09/2013

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi   Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Faruk Buyru, "Günümüzde kadınlarda çok sık görülen bir tür hormon bozukluğu olan polikistik   görülen kişilerin   ve   yapması, en az ilaçlar kadar etkili oluyor" dedi.

Prof. Dr. Buyru, "polikistik over"in kilo problemi olan, yumurtalıklarda çok sayıda kisti bulunan ve seyrek adet gören kadınların sendromu olduğunu söyledi.

SENDROM BİTMİYOR, ŞİKAYETLER BİTİYOR

Sendromunun   hayatının her evresinde bir takım problemlere yol açtığını ifade eden Buyru, "Uyguladığımız tedaviler sendromu ortadan kaldırmıyor.   hayatının evresine göre yarattığı şikayetleri ortadan kaldırıcı bir takım tedaviler düzenliyoruz" diye konuştu.

Buyru,   şekillerinin değişmesi ve obezitenin giderek daha da problem olması nedeniyle polikistik over sendromuna daha sık rastlanıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Polikistik over sendromlu kadınların ve genç kızların yarıdan fazlası obezite problemiyle başa çıkmaya çalışıyor. Günümüzde kadınlarda çok sık görülen bir tür hormon bozukluğu olan polikistik   görülen kişilerin   ve   yapması, en az ilaçlar kadar etkili oluyor. Yüzde 5-10 kilo kaybı bile hastanın adetlerinin düzene girmesini ve yumurtlamasının normale dönmesini sağlayabiliyor. İleri yaşlardaki hastalar doğurganlıktan sonra eğer düzenli adet görmezler ve tedavi almazlarsa, kilo problemiyle beraber şeker ve kalp hastalığı bu kadınlarda daha fazla görülüyor."

"İNSÜLİN DİRENCİ PROBLEMİ"

Buyru, obezite probleminin yanı sıra polikistik over sendromuyla ilgili ortaya çıkan diğer bir problemin de insülin direnci olduğunu aktararak, şeker metabolizmasıyla ilgili bozuklukların hastalığın ortaya çıkışını etkilediğini belirtti.

Şeker metabolizmasıyla ilgili problemlerin erkeklik hormonunun artışına ve kilo problemine neden olduğunu aktaran Buyru, "İnsülin direncini düzeltip şeker metabolizmasını normale döndürdüğünüzde hastalar normal adet görür hale geliyorlar. Yumurtlama problemi ortadan kalkıyor ya da tüylenmede iyileşme elde edebiliyorsunuz" diye konuştu.

SENDROMUN TEDAVİSİ CERRAHİ YOLLA DEĞİL İLAÇLA YAPILIYOR

Buyru, kist denince insanların aklına "Bu kist cerrahi olarak çıkarılırsa hastalık iyileşir" gibi yanlış bir izlenim geldiğini vurgularak, cerrahi tedavinin polikistik over sendromunda hiç bir zaman yerinin olmadığını dile getirdi. Etkili ilaçlar bulunmadan yıllarca önce hastaların cerrahi tedaviyle gebe kalmaları için uğraşlar verildiğini ifade eden Buyru, "Yumurtalıklardan bir kısım çıkarılarak, hormonlar normale döndürülmeye çalışılmış. Günümüzde bu saydığımız şikayetler için etkili olan ilaçlar var. O ilaçlardan yararlanarak hastalığın belirtilerini ortadan kaldırabiliyoruz" dedi.

Buyru, genç kızların kendilerine daha çok adet düzensizliği ve tüylenmede artış şikayetiyle başvurduğunu, doğurganlık çağında ise gebe kalamama problemi şikayeti yaşadıklarının belirterek, rahatsızlığın kontrol edilmemesi durumunda rahim içi kanseri ile yumurtalıklarla ilgili bir takım problemlerin bu kadınlarda daha sık görüldüğünü kaydetti.Bir süredir aşk yaşamaya başlayan ünlü çift trafik...

Haber

Asya'da son çılgınlık! Akıllı telefon kılıfı olara...

Haber

UEFA Avrupa Ligi'nde deplasmanda Partizan'ı 4-0 de...

Haber

Ekranın sevilen isimleri bakın nasıl form tutuyor....

Haber

Serdar Ortaç önceki gün eşiyle birlikte İstinye Pa...

Kanal D'de ekrana gelen Cümbür Cemaat programı yayından kaldırıldı....

Haber

Oyuncu Aslı Enver önceki gece eğlence turunda görü...

Haber

Ünlü oyuncu önceki gün Kanyon'da objektiflere takı...

Acunn.Com